Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

William o walecznym sercu Na podstawie filmu: Braveheart.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "William o walecznym sercu Na podstawie filmu: Braveheart."— Zapis prezentacji:

1 William o walecznym sercu Na podstawie filmu: Braveheart

2 Kto z kim i jak ? czyli główni bohaterowie William Wallace Pierwszego, Tutaj zaszczycam szczególnie, Sir Williama Wallace'a, dużo sławy miał w Wojnie: Którzy to odważni przodkowie trwali przez długi czas W Czcigodnej i prawdziwej Szkockiej krwi; I w pierwszym Szeregu Starożytnych Barnowie idą, Starzy Rycerze Craigy, też;

3 William Wallace vs Mel Gibson

4 Na polu bitwy

5 Jak narodził się bohater ? Urodził się około 1270 roku w Ellerslie w Szkocji. Jednak już tu możemy zauważyć pewną nieścisłość. Gdyż nazwisko Wallace i inne o podobnym brzmieniu (Waleys, Walays) odnosiło się do osób pochodzenia walijskiego, Brytów.

6 Miejsce urodzin Wallacea Dzisiejsza Szkocja

7 Szkocja w XIX wieku

8 Wielka Brytania Jak zauważamy na mapie Wielkiej Brytanii odległość między Eldierslie a Walią jest znaczna.

9 Wallace był synem Alana(istnieje też pogląd, że był synem Malcolma Wallacea). Ta nieścisłość wynika z tego, że Ślepy Harry w swoim dziele napisał : […]She was a Lady most compleat and bright, The Daughter of that honourable Knight, Sir Rannald Crawford, high Sheriff of Ayr[…] […]Soon wedded was the lovely blooming she, To Malcom Wallace, then of Ellerslie[…] Jednakże w 1999 roku znaleziono jeden z 2 listów Wallacea w którym wyraźnie jest napisane, że William filius Alan(co oznacza William, syn Alana).

10 Wiadomo jest też, że był drugim synem, a co z tego wynika nie mógł dziedziczyć tytułu ani majątku po ojcu(primogeniutura). Więc jedyną drogą jaką mógł pójść była służba Bogu. I tak w młodzieńczym latach kształci się w przyklasztornych szkołach. Momentem kluczowym dla naszego bohatera okazała się śmierć ojca, który w 1291 roku ginie w czasie bitwy pod Loudoun Hill. […]Who told her, to her Sorrow, Grief and Pain, Her Husband and her eldest Son was slain[…]

11 W konsekwencji William rozpoczyna swoją krucjatę przeciwko mordercom swojego ojca i brata. Wkrótce jednak zemsta przeradza się w wojnę o niepodległość Szkocji. Mówimy tu o bitwach pod Stirling Bridge(1297r.), York(1298r.) i Falkirk(1298r.). Po przegranej bitwie pod Falkirk szkocka armia został rozbita a Wallace walczył z najeźdźcą w lasach. Wojna niepodległość Szkota trwała do 1305 roku, kiedy to został złapany przez lokalnego szeryfa i tak trafił przed londyński sąd. Po raz kolejny uwidacznia się różnica między filmem a historią(w filmie został zdradzony przez jednego ze szlachciców.

12 Marrion Braidfute Żona Williama Wallacea, zabita przez szeryfa z Lanark (1296 rok)

13 Robert Bruce Król Szkocji w latach , syn Roberta de Brucea. W czasie powstania Williama nie mógł się zdecydować po której stronie stanąć. Początkowo podobno nawet wspierał stronę angielską, lecz to się zmieniło i przewodził Szkotom. Najprawdopodobniej to on pasował Wallacea na rycerza.

14 Edward I zwany Długonogim Król Anglii w latach ( ) król wojownik( krucjata z 1269 r.), król patriota(jako pierwszy próbował wyplenić język francuski z dworu angielskiego), król pogromca(zwany także Młotem na Szkotów, gdyż na jego czasów przypadł bunt Szkotów).

15 Sophie Marceau Izabela- królowa Anglii, urodzona ok roku, żona Edwarda II ( przybyła do Anglii ok r.)

16 Powrót Izabeli do Anglii

17 Walka o niepodległość- krótki zarys Po śmierci króla Szkotów Aleksandra III do sukcesji zgłosiło się 13 kandydatów z których liczyli się jedynie Jan Balliol oraz Robert Bruce. Obawiając się wojny domowej biskup St Andrews poprosił Edwarda I, króla Anglii o mediację. W jej wyniku królem został Jan i natychmiast złożył Edwardowi hołd wasalny, pozbawiając Szkocję suwerenności. W odpowiedzi na to możni szkoccy zawarli traktat z Francją, na mocy którego chcieli uwikłać Edwarda w wojnę na dwa fronty. Zamysł ten nie powiódł się. W akcji odwetowej Edward zajął najważniejsze szkockie zamki z Edynburgiem na czele, wziął do niewoli króla i skonfiskował symbol władzy królewskiej Szkotów Kamień przeznaczenia(korona). W zamkach zaś szkockich stacjonować miały wojska angielskie.

18 W tym momencie pojawia się William Wallace, wyjęty z pod prawa za zamordowanie szeryfa z Lanark. Nie był on jednak jedynym przywódcą powstańców, gdyż towarzyszył mu Andrzej Murray, wielmoża z północy. Po zwycięstwie na moście w Stirling oddziały Wallacea zaczęły systematycznie odbijać wszystkie zagrabione zamki, zaś dowódca otrzymał tytuł Strażnika Szkocji. Dobra passa powstańców trwała do bitwy pod Falkirk, kiedy to angielscy łucznicy rozbili szkocką piechotę. Wallace uciekł i w późniejszych latach szukał poparcia na licznych dworach europejskich, głównie we Francji. Gdy powrócił do ojczyzny w 1305 roku został schwytany przez szeryfa z Dumbarton Jana Menteitha.

19 Po śmierci Wallecea został on uznany za bohatera narodowego i jak uważa się jego poświęcenie wyzwoliło w głębi skrywaną tożsamość narodową Szkotów. Na czoło walk niepodległościowych wysunął się Robert Bruce(historia pająku) wnuk kiedyśniejszego pretendenta do tronu, co w rezultacie doprowadziło go do uzyskania tytułu króla Szkotów 27 marca 1306 roku.

20 Ku pami Ę ci….

21 Bibliografia : Guzowski Piotr, Kto miał waleczne serce ? (w:) Gryfita, rok 2005, nr 25. Zabieglik Stefan, Historia Szkocji, Gdańsk

22 Dziękujemy !!!!!


Pobierz ppt "William o walecznym sercu Na podstawie filmu: Braveheart."

Podobne prezentacje


Reklamy Google