Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Publikacja jest współfinansowana przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Prezentacja jest dystrybuowana bezpłatnie Projekt.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Publikacja jest współfinansowana przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Prezentacja jest dystrybuowana bezpłatnie Projekt."— Zapis prezentacji:

1 Publikacja jest współfinansowana przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Prezentacja jest dystrybuowana bezpłatnie Projekt Z FIZYKĄ, MATEMATYKĄ I PRZEDSIĘBIORCZOŚCIĄ ZDOBYWAMY ŚWIAT !!! jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Program Operacyjny Kapitał Ludzki 2007-2013 CZŁOWIEK – NAJLEPSZA INWESTYCJA

2 Nazwa szkoły: Gimnazjum Im. Polskich Noblistów w Krzy ż u Wielkopolskim ID grupy: 98/35_mf_g1 Kompetencja: Matematyczno-Fizyczna Temat projektowy: G ę sto ść materii w ż yciu codziennym Semestr/rok szkolny: I/2009/2010

3 1. To my!!! 2. Co to jest materia? 3. Co to jest gęstość? 4. Tabela gęstości. 5. Doświadczenia. 6. Obserwacje i wnioski. 7. Zadanie 1 8. Zadanie 2 9. Wycieczka 10.Ciekawostki o gęstości. 11. Co wynieśliśmy z zajęć?

4

5 Materia – to wszystko co znajduje się wokół nas, na przykład: budzikżelazkoklucz

6 Gęstość – wielkość fizyczna charakterystyczna dla danej substancji, określająca masę tej substancji zawartą w jednostkowej objętości. Jednostką gęstości w Układzie SI jest: 1kg/m³ Wzór na obliczanie gęstości: ρ=m/V

7 TABELA GĘSTOŚCI NIEKTÓRYCH SUBSTANCJI W TEMPERATURZE POKOJOWEJ (20°C)

8 Do szklanego cylindra o pojemności 2,5l wsypaliśmy 0,5kg soli kuchennej, następnie wlaliśmy 2l wody aby otrzymać pożądany roztwór solanki. Po wymieszaniu wszystkich substancji postanowiliśmy sprawdzić, które przedmioty będą unosiły się na powierzchni roztworu.

9 Jak widać na powierzchni unosiła się: piłeczka, ołówek oraz jajko. Na dno opadła: szpilka, metalowa kula i gumka do mazania.

10 . DANE: V= 0,02m³ Ρ= 8960kg/m³ SZUKANE: m= ? WZÓR: Ρ= m/V ROZWIĄZANIE: m= 8960kg/m³ · 0,02m³=179,2kg ODP. Masa miedzianego prostopadłościanu wynosi 179,2kg. Oblicz, jaką masę ma miedziany prostopadłościan o objętości 0,02m³.

11 W pierścionku znajduje się diamentowe oczko o ciężarze 0,005N. Jaka jest objętość tego oczka? Wynik podaj w centymetrach sześciennych. DANE: F= 0,005N Ρ= 3520kg/m³=10N/kg SZUKANE: V=? WZÓR: Ρ= m/V V= m/ρ ROZWIĄZANIE: F= m· g m= F/g= 0,005N:10N/kg=0,0005kg V=0,0005kg:3520kg/m³ = 0,0000001m³=0,1cm³ ODP. Objętość pierścionka wynosi 0,1cm³.

12

13

14 Aerożele to ciała stałe o najmniejszej gęstości. Wynosi ona około 1,9kg/m³. Mają strukturę piany wypełnionej powietrzem. Są to także najlepsze obecnie izolatory ciepła, które stosuje się w budowie pojazdów kosmicznych oraz jako wypełnienia skafandrów astronautów. Gęstość wody Morza Martwego jest tak duża, że człowiek unosi się na jej powierzchni i nie tonie. Morze Martwe zawiera 24% soli. Gęstość wody w nim jest na tyle duża, że działająca na człowieka siła wyporu jest w stanie zrównoważyć jego ciężar.

15 Prawdziwa wiedza to znajomość przyczyn. Francis Bacon Mówi się, że matematyka jest językiem fizyki, dzięki temu projektowi mogliśmy to potwierdzić. Eksperymentowanie i odkrywanie tajemnic przyrody przyniosło nam dużo radości zwłaszcza w samodzielnie przeprowadzanych, ciekawych doświadczeniach.

16 Publikacja jest współfinansowana przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Prezentacja jest dystrybuowana bezpłatnie Projekt Z FIZYKĄ, MATEMATYKĄ I PRZEDSIĘBIORCZOŚCIĄ ZDOBYWAMY ŚWIAT !!! jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Program Operacyjny Kapitał Ludzki 2007-2013 CZŁOWIEK – NAJLEPSZA INWESTYCJA


Pobierz ppt "Publikacja jest współfinansowana przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Prezentacja jest dystrybuowana bezpłatnie Projekt."

Podobne prezentacje


Reklamy Google