Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Przyspieszenie ciała zależy od masy Wykonajmy doświadczenie jak na rysunku powyżej. Działając z jednakową siłą (popchnięcia przez kolegę) dwóch chłopców.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Przyspieszenie ciała zależy od masy Wykonajmy doświadczenie jak na rysunku powyżej. Działając z jednakową siłą (popchnięcia przez kolegę) dwóch chłopców."— Zapis prezentacji:

1

2

3 Przyspieszenie ciała zależy od masy
Wykonajmy doświadczenie jak na rysunku powyżej. Działając z jednakową siłą (popchnięcia przez kolegę) dwóch chłopców na deskorolkach: większą prędkość, a tym samym przyspieszenie osiągnie szczuplejszy chłopiec. Inny przykład: samochód o mniejszej masie szybciej zwiększa prędkość.

4 Przyspieszenie ciała zależy od siły działającej na ciało
Wiatr wiejący z mniejszą siłą nada żaglówce mniejsze przyspieszenie.

5 Druga zasada dynamiki Wartość przyspieszenia, z jakim porusza się ciało jest wprost proporcjonalne do wypadkowej siły działającej na ciało, ma kierunek i zwrot siły działającej na ciało i jest odwrotnie proporcjonalne do masy ciała.

6 Definicja niutona Przekształcony wzór definiujący drugą zasadę dynamiki Newtona, pozwala zdefiniować jednostkę siły. Stąd: 1 niuton to siła, która ciału o masie 1 kg nadaje przyspieszenie 1 m/s2 :

7 Wnioski: Zapis a ~ Fw to znaczy, że przyspieszenie jest proporcjonalne do siły wypadkowej działającej na ciało. Np. jeśli siła Fw wzrośnie dwukrotnie to i przyspieszenie a wzrośnie dwukrotnie. Zapis a ~ 1/m to znaczy, że przyspieszenie jest odwrotnie proporcjonalne do masy ciała, jeśli masa wzrośnie dwukrotnie to przyspieszenie zmaleje dwukrotnie.

8

9


Pobierz ppt "Przyspieszenie ciała zależy od masy Wykonajmy doświadczenie jak na rysunku powyżej. Działając z jednakową siłą (popchnięcia przez kolegę) dwóch chłopców."

Podobne prezentacje


Reklamy Google