Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Daniel Bernoulli urodził się 8 lutego 1700 roku w Groningen, w rodzinie Bernoullich- wybitnych matematyków. W wieku 16 lat miał już tytuł magistra 25.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Daniel Bernoulli urodził się 8 lutego 1700 roku w Groningen, w rodzinie Bernoullich- wybitnych matematyków. W wieku 16 lat miał już tytuł magistra 25."— Zapis prezentacji:

1

2 Daniel Bernoulli urodził się 8 lutego 1700 roku w Groningen, w rodzinie Bernoullich- wybitnych matematyków. W wieku 16 lat miał już tytuł magistra 25 lat został profesorem matematyki w Petersburgu, a z 8 lat później wykładał anatomię i botanikę na uniwersytecie w Bazylei. Już teraz widać jak wszechstronnie wykształcony był Bernuolli, ze względu na ogromną różnice pomiędzy matematyką a botaniką. Co ciekawe interesował się także medycyną.

3 Dopiero w 1750 Daniel rozpoczął nauczanie fizyki, co przyczyniło się do rozwijania Bernoulliniego w tejże dziedzinie. Duży wpływ na jedno z osiągnięć fizyka miał kuzyn Mikołaj, który postawił problem,,paradoksu peterburskiego (dotyczy on prawdopodobieństwa).

4 Prawo to odkryte zostało przez Daniela Bernoulliego w 1738roku, kiedy jego zainteresowania skupiały się gównie na fizyce. Eksperymentował nakłuwając przewody wodne znajdujące się w ścianach małą słomianą rurka i sprawdzając dokąd dopłynie ciecz. Swoje badania prowadził wraz z Eulerem. Po odkryciu tego prawa zaczęto je wykorzystywać do pomiaru ciśnienia krwi, wkładając rurki pacjentom bezpośrednio w tetnicę!

5

6 Równanie Bernoulliego znalazło zastosowanie w obserwacji zjawisk z życia codziennego, zależności, a także zasad działania licznych urządzeń technicznych: zjawisko zrywania dachów, gdy wieje silny wiatr; przyczyna osiadania statków w ruchu na płytkim akwenie; Jak również zasady działania m. in. rurki Pitota, rurki Prandtla, zwężki Venturiego czy palnika Bunsena;

7 sformułowanie podstawy hydrodynamiki; zapoczątkowanie kinetycznej teorii gazów; rozwiązanie problemu struny drgającej; zdefiniowanie liczby e; znalezienie rozwiązania paradoksu petersburskiego i stworzenie podwaliny pod współczesną teorię oczekiwanej użyteczności.

8

9 Źródło Prezentacje wykonały : Martyna Paul Magdalena Prud Kinga Wysocka Gimnazjum nr 46 w Bydgoszcz ul.Nowodworska 13 Klasa I ag Opiekun: Agnieszka Michalska


Pobierz ppt "Daniel Bernoulli urodził się 8 lutego 1700 roku w Groningen, w rodzinie Bernoullich- wybitnych matematyków. W wieku 16 lat miał już tytuł magistra 25."

Podobne prezentacje


Reklamy Google