Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

MORRIS.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "MORRIS."— Zapis prezentacji:

1 MORRIS

2 Jak można w Anglii przywitać nadejście wiosny, żniwa lub 500-lecie miasta? Tańcem, a najlepiej morris dance – tradycyjnym ludowym tańcem, który przetrwał do dziś w kraju znanym z nowoczesności. 

3 angielski ludowy taniec.
MORRIS angielski ludowy taniec. Pierwsze wzmianki o tym rodzaju tańca pochodzą z XV wieku, praktycznie zanikł pod koniec XIX wieku i został odtworzony przez etnomuzykologów i entuzjastów na początku XX wieku. Obecnie istnieje wiele klubów zrzeszających tancerzy morrisa w kilku państwach Wspólnoty Narodów, zaś w Stanach Zjednoczonych urządzane są mistrzostwa drużyn tego tańca.

4 Sama nazwa morris dancing wskazuje na możliwe pochodzenie tańca
Sama nazwa morris dancing wskazuje na możliwe pochodzenie tańca. W całej Europie można znaleźć tańce o podobnych nazwach – takie, jak hiszpański morissa lub niemiecki Moriskentanz. Możliwe, że figury tych wszystkich tańców oparto na tanecznych rytuałach muzułmanów sufi w Murcji, regionie Hiszpanii. Trudno jednak powiedzieć, czy tak było naprawdę.

5 Z nadejściem protektoratu Cromwella, w latach 50. XVII w
Z nadejściem protektoratu Cromwella, w latach 50. XVII w., taniec został zakazany przez purytański rząd. Powszechnie uważa się, że niektóre elementy tańca zostały przez te lata zapomniane, a jego dzisiejsza forma jest połączeniem tradycyjnego morrisa z innymi ludowymi tańcami. Morris dancing powróciło na wieś w XVIII w. Drogie kostiumy zostały zastąpione prostymi białymi strojami, zdobionymi jedynie kolorowymi wstążkami. Tancerze zaczęli organizować się w sides, które ćwiczyli na okrągło, wykazując się swoimi umiejętnościami kilka razy do roku. Kroki i sekwencje stawały się coraz bardziej skomplikowane, a każdy region opracował własny styl.

6 Dziś sides można znaleźć nie tylko na wsi, ale i w miastach, szczególnie podczas jarmarków średniowiecznych i folkowych. Anglicy dbają o zachowanie tradycyjnych stylów, np. Cotswold, Clogs, ale też eksperymentują, łącząc kroki i stroje morrisa z heavy metalem i breakdancem! Dlatego jeżeli kiedykolwiek będziecie mieli okazję obejrzeć ten taniec w Anglii, bądźcie gotowi na wszystko. Tymczasem jednak zachęcam do obejrzenia występu jednego z sides, który na żywo można było obejrzeć na jednej z ulic miasta Oxford.

7

8 BIBLOGRAFIA www.langloo.com/tradycyjny-morris-dance.htmlCached

9 KONIEC 


Pobierz ppt "MORRIS."

Podobne prezentacje


Reklamy Google