Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Szczepienia przeciw grypie

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Szczepienia przeciw grypie"— Zapis prezentacji:

1 Szczepienia przeciw grypie
                                                                                                                                                                                                       PSSE Dąbrowa Górnicza

2 Grupy ryzyka wskazane przez WHO/Komitet Doradczy ds
Grupy ryzyka wskazane przez WHO/Komitet Doradczy ds.Szczepień/ do prowadzenia szczepień przeciw grypie Osoby po przeszczepieniu organu !!! Zdrowe dzieci w wieku 6-23 m.ż Dzieci >26 miesiąca życia z grupy podwyższonego ryzyka osoby w wieku 2-49 lat z grupy podwyższonego ryzyka osoby w wieku równe i powyżej 50 r.ż.- wszyscy kobiety w ciąży pensjonariusze domów spokojnej starości, oddziałów dla przewlekle chorych dorośli i dzieci ,którzy w minionym roku przebywali w szpitalu, wymagali częstych wizyt lekarskich z powodu chorób metabolicznych / w tym cukrzycy/ dzieci i młodzież / od 6 m-ca do 18 lat/ leczone przewlekle kwasem acetylosalicylowym / co zwiększa ryzyko wystąpienia zespołu Rey’a w razie zachorowania na grypę/

3 Wskazania epidemiologiczne do szczepienia
Lekarze , pielęgniarki, pozostały personel medyczny wszystkich placówek służby zdrowia pracownicy domów spokojnej starości itp. Członkowie rodzin osób należących do grup podwyższonego ryzyka domowe opiekunki dzieci młodszych niż 24 m.ż pracownicy służb publicznych i osoby mające szeroki kontakt z wieloma ludźmi np.kasjerzy, policjanci,wojskowi, nauczyciele, przedszkolanki, dziennikarze,ekspedienci, rzemieślnicy

4 Kiedy się szczepić ? Wg. danych Krajowego Ośrodka ds. Grypy nie ma żadnych terminów określających do kiedy możemy się szczepić, jednak osoby z grup podwyższonego ryzyka powinny się szczepić przed sezonem grypowym !!!

5 Kiedy szczepionka zacznie działać?
Przeciwciała ochronne są wytwarzane w organizmie już siódmego dnia po zaszczepieniu się i utrzymują przez blisko 12 miesięcy!!!

6 Czy to prawda że można zachorować zaraz po zaszczepieniu?
 Szczepionki przeciwko grypie nie zawierają żywych wirusów grypy, więc nie mogą wywołać choroby.

7 Czy trzeba szczepić się co roku?
Ze względu na dużą zmienność wirusa grypy skład wszystkich szczepionek na całym świecie co roku ulega zmianie, dlatego niezmiernie ważne jest aby corocznie poddawać się szczepieniom ,zwłaszcza w grupach podwyższonego ryzyka.

8 Która szczepionka jest najlepsza ?
Zarejestrowane w Polsce szczepionki przeciwko grypie są immunologicznie równocenne ,a skład każdej z nich jest uaktualniany na całym świecie. Firmy produkujące szczepionkę przeciw grypie otrzymują szczepy do jej produkcji od ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia.

9 Czy szczepionka jest bezpieczna?
Szczepionka przeciwko grypie jest szczepionką bezpieczną. Przeciwwskazaniem do szczepienia są: ostra infekcja przebiegająca z gorączką, uczulenie na składniki szczepionki (białko jaja kurzego) lub też składniki używane w procesie produkcji szczepionki (aminoglikozydy, formaldehyd), pierwszy trymestr ciąży, duże odczyny poszczepienne po poprzednim szczepieniu przeciwko grypie. Rzadko po szczepieniu zdarzają się odczyny poszczepienne, zwykle się słabo nasilone. Pojawia się wówczas zaczerwienienie w miejscu ukłucia, ogólne złe samopoczucie, niewielki wzrost temperatury. Objawy te ustępują po dwóch dobach. Po szczepieniu nie można zachorować na grypę.

10 Czy można zaszczepić się równocześnie przeciw grypie i innej chorobie?
Jednoczesne podanie kilku różnych szczepionek Na podstawie wielu publikacji zarówno zachodnich jak i polskich generalnie wiadomo, że inaktywowane, czyli "zabite" szczepionki, można podawać w tym  samym czasie  tzn. podczas tej samej wizyty pacjenta zgłaszającego się na szczepienia, jednakże w różne miejsca ciała i oczywiście w osobnych strzykawkach. Dotyczy to również możliwości jednoczesnego podania szczepionki przeciwko grypie. I tak np. szczepionka skojarzona przeciwko WZW typu A i B może być podana jednocześnie ze szczepionką przeciwko grypie, ale w różne miejsca i w osobnych strzykawkach. Szczepionki podane w ten sposób zachowują swoją immunogenność.

11 PAMIĘTAJ !!!! ŚWIATOWA ORGANIZACJA ZDROWIA ZALECA COROCZNE PROFILAKTYCZNE SZCZEPIENIE PRZECIWKO GRYPIE !!!!


Pobierz ppt "Szczepienia przeciw grypie"

Podobne prezentacje


Reklamy Google