Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

J AKIE SĄ ZASADY DOBREGO FUNKCJONOWANIA SAMORZĄDU W SZKOLE ?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "J AKIE SĄ ZASADY DOBREGO FUNKCJONOWANIA SAMORZĄDU W SZKOLE ?"— Zapis prezentacji:

1 J AKIE SĄ ZASADY DOBREGO FUNKCJONOWANIA SAMORZĄDU W SZKOLE ?

2 Uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 7 w Białymstoku zaangażowani w projekt z przedmiotu Wiedza o Społeczeństwie zorganizowali debatę na temat: Jakie są zasady dobrego funkcjonowania samorządu w szkole?. W jej ramach zaprosiliśmy do siebie przedstawicieli innych szkół. Niestety swoją obecnością zaszczycili nas tylko uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 2. W prezentacji pokażemy Wam rezultat naszego przedsięwzięcia.

3

4 Prowadzącymi byli Magdalena Choińska, gospodarz klasy IIID i harcerka w 104 DsH, oraz Kamil Połonowski przewodniczący samorządu szkolnego, uczeń klasy IIIE. Przybliżyli nam plan wspólnego działania oraz wprowadzili w wybrany przez nich temat.

5 Wszystkich uczestników debaty losowo podzielono na pięć grup, w których wspólnie pracowali. Dodatkowo każdy mógł się przedstawić i powiedzieć coś o sobie.

6 CZYM JEST SAMORZĄD? Tematem pracy jest samorząd dlatego zaczęliśmy od wpisania skojarzeń związanych z tym słowem. Każdy mógł podejść do tablicy i przedstawić swoją propozycję. Ku naszemu zaskoczeniu pomysłów i chętnych było wielu.

7

8 Zadania w grupach Pierwszym zadanie we wszystkich grupach było takie same. Pytaniem było: Co znaczy dobry samorząd z Twojej perspektywy?. Każdy w grupie mógł zaprezentować swoje zdanie na ten temat. Bo jak wielu nas jest tak wiele różnych odmiennych poglądów będzie na ten temat. Jedni z nas są zwykłymi szarymi uczniami, inni zaś są przewodniczącymi samorządów szkolnych, a jeszcze inni są gospodarzami w swych klasach. Każdy na to patrzy z innej strony, ale wszystkie pomysły i spostrzeżenia są trafne. Gdy grupy zaprezentowały swoje prace zauważyliśmy ze niektóre cechy powtarzają się wielokrotnie. Postanowiliśmy spisać te najważniejsze na jedną kartkę. Na kolejnym slajdzie zaprezentujemy co otrzymaliśmy.

9 Rzetelny Rzetelny Sprawiedliwy Sprawiedliwy Dotrzymujący obietnice Dotrzymujący obietnice Demokratyczny Demokratyczny Odpowiedzialny Odpowiedzialny Pomocny Pomocny Biorący pod uwagę zdanie innych Biorący pod uwagę zdanie innych Współpracujący Współpracujący Kreatywny Kreatywny Skuteczny w swoich działaniach Skuteczny w swoich działaniach Dobrze zorganizowany Dobrze zorganizowany Idący na kompromisy Idący na kompromisy

10 P RZERWA NA MAŁE CO NIECO ! Podczas naszej debaty zaplanowaliśmy przerwę na małą przekąskę. Uczniowie naszej szkoły przygotowali słodycze i napoje dla gości i obradujących na debacie.

11 Kolejne zadania… Tym razem prowadzący dali każdej grupie inne zadanie. Podczas ich realizacji mogli wykazać się kreatywnością a także wykorzystać swoje doświadczeniami związane z pracą samorządu. W jednej z grup gościliśmy chłopaka z Młodzieżowej Rady Miasta a w innej przewodniczącą samorządu szkolnego PG2.

12 Ich zadaniem było odpowiedzieć na pytanie: Jak powinny wyglądać wybory do samorządu szkolnego? Praca w ich grupie była sprawna i szybka. Jako pierwsi byli gotowi do pokazania nam efektów swojego wysiłku.

13 J AK POWINNY WYGLĄDAĆ WYBORY DO SAMORZĄDU SZKOLNEGO ? Zgłoszenie potencjalnych kandydatów Zgłoszenie potencjalnych kandydatów Przedstawienie przez kandydatów swoich pomysłów Przedstawienie przez kandydatów swoich pomysłów Kampania przedwyborcza mająca na celu reklamę kandydatów Kampania przedwyborcza mająca na celu reklamę kandydatów Wybory do samorządu: Wybory do samorządu: - Ustalenie zasad głosowania - Głosowanie - Ogłoszenie oficjalnych wyników Zamkniecie wyborów Zamkniecie wyborów

14 Od prowadzących dostali zamiast pustej karki, kartkę z kształtem ludzika. Ich zadaniem było zaczynając od głowy i jadąc niżej wypisać najważniejsze cechy idealnego kandydata na przedstawiciela samorządu szkolnego. Z tym zadaniem także uporali się dość szybko. Cech było naprawdę dużo i wszystkie były jak najbardziej trafne.

15

16 Zadaniem osób z grupy trzeciej było zastanowienie się jaką rolę powinni pełnić rodzice i nauczyciele w samorządzie szkolnym. A także zapisanie jak ich zdaniem zorganizować sprawny samorząd, w którym głównej rolni nie odgrywają tylko uczniowie ale też dyrekcja, nauczyciele i rodzice. Było to jedno z trudniejszych zadań, gdyż nie zawsze współpraca z dorosłymi jest prosta. Czasem jej formy są niezrozumiałe, nie ma między stronami kompromisu, złotego środka. Jednak i z tym zadaniem niebiescy poradzili sobie świetnie.

17

18 Zadaniem zielonych było wykonanie burzy mózgów na temat tego w jaki sposób mogą być przekazywane informacje o działaniach samorządu szkolnego i planowanych przedsięwzięciach. Z pozoru proste zadanie, jednak wymyśleć kreatywne sposoby na obieg informacji w szkole okazało się dość trudnym zadaniem. Niemniej jednak grupa czwarta poradziła sobie z nim bez problemu.

19

20 Ostatnia grupa dostała niełatwe zadanie. Mieli oni w punktach odpowiedzieć na pytanie: Jakie działania samorządu szkolnego powinny być skierowane w stronę uczniów?. Tym razem pomysłów także padło wiele, a z zadaniem uporali się oni dość szybko. Zobaczmy rezultaty.

21 Wysłuchiwanie skarg i propozycji od uczniów Wysłuchiwanie skarg i propozycji od uczniów Rozsądne gospodarowanie szkolnym budżetem Rozsądne gospodarowanie szkolnym budżetem Angażowanie innych w życie szkoły Angażowanie innych w życie szkoły Sprawne przekazywanie informacji Sprawne przekazywanie informacji Zarażanie innych chęcią do pracy Zarażanie innych chęcią do pracy Organizacja konkursów Organizacja konkursów Zachowana dyscyplina Zachowana dyscyplina Rozmowa z uczniami Rozmowa z uczniami Regularne spotkania Regularne spotkania Współpraca Współpraca

22

23 PODSUMOWANIE… Po skończonych zadaniach z wypełnionymi brzuszkami przystąpiliśmy do rozmowy. Prowadzący zachęcili wszystkich uczestników do wypowiedzenia się na temat tego czy ich zdaniem łatwo jest poprowadzić samorząd czy to klasowy czy też uczniowski. Kamil Połonowski i Ewa Grabek nasi przewodniczący też z wielką chęcią zabrali głos. Ewa powiedziała, że jej zdaniem to nie tylko przyjemność, to też mnóstwo obowiązków i praca, to też duża odpowiedzialność. Jednak gdy widzi jakie efekty dają ich działania, organizowane konkursy, przedsięwzięcia, akcje charytatywny to od razu czuje się szczęśliwsza, gdyż to daje dużą satysfakcje. Kamil również się z nią zgodził, mimo siły którą trzeba w to włożyć to owocne rezultaty dają motywacje do większego działania. ***

24 *** Oprócz naszej czołowej dwójki głos zabrała też Monika Szorc z PG2. Ona również jest przewodniczącą samorządu uczniowskiego u nich na taką osobę mówi się zwyczajnie prezydent. Poparła także zdanie poprzednich mówców. Uważa tak jak oni, że do większej pracy mobilizują ją efekty różnych konkursów. Gdy po rozstrzygnięciu konkursu na Miss szkoły wszyscy byli szczęśliwi i zadowoleni ona także nabrała sił do kolejnych działań. Mówi, że zgłosiła się do wyborów dlatego, że uwielbia współprace z innymi. Gdy czuje ze jest potrzebna jest jej lepiej, a tak może poczuć się będąc prezydentem w swojej szkole.

25

26 N A KONIEC.. Mamy nadzieję, że zarówno debata jak i wnioski z niej przedstawione za pomocą prezentacji, artykułu oraz zdjęć czy filmu dodadzą wam motywacji i podsuną wiele pomysłów na pracę w samorządzie. Na pewno nie tylko Wy, ale także i my skorzystamy z tego co zostało powiedziane na dzisiejszym spotkaniu. Chcielibyśmy aby nasza i wasza praca stawała się co raz bardziej owocna i ciekawsza. Tego wam też życzymy.

27 Dziękujemy za poświęcony nam czas i wasze chęci do współpracy ! Wasi Siódemkowicze Wasi Siódemkowicze


Pobierz ppt "J AKIE SĄ ZASADY DOBREGO FUNKCJONOWANIA SAMORZĄDU W SZKOLE ?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google