Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

S ZKOŁA ZDROWIA DLA RODZICÓW Projekt 2.0 w ramach programu Szkoła z klasą 2.0 "Z TIKiem po zdrowie"

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "S ZKOŁA ZDROWIA DLA RODZICÓW Projekt 2.0 w ramach programu Szkoła z klasą 2.0 "Z TIKiem po zdrowie""— Zapis prezentacji:

1 S ZKOŁA ZDROWIA DLA RODZICÓW Projekt 2.0 w ramach programu Szkoła z klasą 2.0 "Z TIKiem po zdrowie"

2 I DEA SZKOŁY ZDROWIA DLA RODZICÓW Wychodząc ku potrzebom i zainteresowaniom rodziców, postanowiłyśmy utworzyć SZKOŁĘ ZDROWIA DLA RODZICÓW. Celem tych spotkań było pogłębienie wiedzy rodziców na temat zdrowego odżywiania dzieci oraz ich aktywności fizycznej. W czasie tych spotkań rodzice zapoznawali się z pracami swoich dzieci - zdjęciami, rysunkami oraz książeczkami. Otrzymali ulotki wykonane przez uczniów, a także obejrzeli prezentację multimedialną i wysłuchali najważniejszych informacji na tematy związane ze zdrowiem. Prezentację przygotowali nauczyciele wspólnie z uczniami.

3 L EKCJA 1 16.04.2013 TEMAT : ZDROWE ŚNIADANIE Z chęci, by rodzice nie byli tylko biernymi obserwatorami, ale również włączyli się do naszych działań, zrodził się pomysł na pierwsze zajęcia, czyli wspólne przygotowanie zdrowego śniadania.

4 Z DROWE ŚNIADANIE Uczniowie wraz z rodzicami mieli zastanowić się, jak ich zdaniem może wyglądać zdrowe śniadanie. Następnie musieli zaplanować listę zakupów i dokonać właściwej selekcji towarów. Zakupione produkty wraz z przepisem na zdrowe śniadanie należało przynieść na spotkanie SZKOŁY ZDROWIA DLA RODZICÓW.

5 P REZENTACJA MULTIMEDIALNA Uczniowie wraz z nauczycielem przygotowali prezentację multimedialną o zasadach zdrowego żywienia.

6 Spotkanie zaczęliśmy od obejrzenia prezentacji i rozmów na temat wartości odżywczych różnych produktów. Wybieraliśmy produkty, które są najlepsze na pierwsze i drugie śniadanie.

7 J AKICH PRODUKTÓW RANO LEPIEJ UNIKAĆ ? Białe pieczywo. Nie zawiera żadnych wartości odżywczych. Są to same puste kalorie. Napoje słodzone i gazowane. Smaczne, ale puste kalorie źle wpływają na naszą dietę. Zawierają benzoesan sodu, substancję konserwującą uznaną za jeden z najbardziej szkodliwych konserwantów. Słodzone są aspartamem, który jest bardzo niebezpieczny dla organizmu. Soki. Nie polecane są te ze sklepu. Są rozcieńczane, ubogie w potrzebne nam witaminy. Najlepiej już dzień wcześniej przygotować sok ze świeżych owoców.

8 o Serki homogenizowane i desery jogurtowe. To nieprawda, że dzięki nim lepiej przyswajamy tłuszcze. Rozdrobnione poprzez homogenizację cząsteczki tłuszczu przenikają do krwi i omijają proces trawienia. Przez to na ściankach arterii i naczyń krwionośnych odkłada się nie strawiony tłuszcz. Gorąca czekolada. Pyszna i rozgrzewająca, szczególnie w chłodne dni. Jednak należy ją spożywać w ograniczonych ilościach i zdecydowanie nie na śniadanie. Jest kaloryczna i tracimy przez nią zainteresowanie zdrowymi produktami. J AKICH PRODUKTÓW RANO LEPIEJ UNIKAĆ ?

9 Słodkie płatki do mleka. W 100 g dostarczają one około 400kcal. Poza tym mają za mało błonnika, za to za dużo cukru, sodu, a często i tłuszczu. Zastąp je zdrowymi płatkami kukurydzianymi lub własnoręcznie przygotowanym musli. Żółty ser. Jest wysokokaloryczny. Podwyższa zawartość poziomu cholesterolu we krwi. Powinni na niego uważać przede wszystkim migrenowcy. Zawarta w żółtym serze tyramina może wywoływać bóle głowy. J AKICH PRODUKTÓW RANO LEPIEJ UNIKAĆ ?

10 Ciastka z cukierni. Dużo zdrowsze są te upieczone w domowych warunkach. W produkcji masowej częstym dodatkiem są liczne konserwanty, spulchniacze. Są to puste kalorie, które nie zaspokoją poczucia głodu i nie dostarczą energii na cały dzień. Dżemy wysoko słodzone. Są bardzo kaloryczne. Starajmy się wybierać te o obniżonej zawartości cukru lub te domowej roboty. J AKICH PRODUKTÓW RANO LEPIEJ UNIKAĆ ?

11 J AK POWINNO WYGLĄDAĆ IDEALNE ŚNIADANIE ? Najlepiej, żeby śniadanie składało się głównie z węglowodanów. Idealne śniadanie powinno zawierać produkty zbożowe, mleczne, wędliny i warzywa. Zdrowe są zupy mleczne, ale tylko te z naturalnymi płatkami, bez dodatku cukru. Najzwyklejsza kanapka z warzywami i wędliną jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Zawiera węglowodany, białko i witaminy.

12 Uczniowie i ich rodzice przygotowywali zdrowe śniadanie z wykorzystaniem przyniesionych przez siebie produktów.

13

14

15

16

17 Ten etap sprawił uczniom najwięcej radości.

18

19

20

21

22 Po wykonaniu swojego śniadania uczniowie oglądali i smakowali potrawy swoich kolegów i koleżanek.

23 Gościem na naszych zajęciach była pani Karolina Grabowska, która wraz z dziećmi przygotowała zdrowe koktajle owocowo - warzywne

24 Ten, choć był pietruszkowy, wszystkim dzieciom zielono smakował

25 Zrobiliśmy też osełkę masła

26 Były one naprawdę różnorodne: począwszy od kolorowych kanapek

27 po zdrowe sałatki, myszki z białego sera

28

29 P AMIĘTAJ ! Choroby cywilizacyjne są często rezultatem niewłaściwego odżywiania. Zbyt duża konsumpcja mięsa zawierającego tłuszcze nasycone i cholesterol, a także rafinowana żywność, jak biała mąka i cukier, są przyczyną wielu chorób, w tym nowotworowych. 1. WŁAŚCIWIE SIĘ ODŻYWIAJ!

30 Zatem zanim dokonasz zakupów, zdecyduj na korzyść zdrowia. o Unikaj niezdrowych produktów, w tym także konserwowanej żywności. o Unikaj nadmiaru soli i cukru. Ogranicz do minimum słodycze. o Oprzyj dietę na pełnych zbożach, spożywaj więcej świeżych owoców i jarzyn. o Uzupełnij dietę o rośliny strączkowe (fasola, groch, soczewica, soja) i orzechy. o Nie lekceważ ilości oraz częstości posiłków, czasu ich spożywania i miłej atmosfery jako najlepszej przyprawy.

31 2. UPRAWIAJ SPORT! Aktywność fizyczna zapewni ci właściwe trawienie, kontrolę wagi ciała, mocne mięśnie oraz zmniejszy ryzyko wystąpienia chorób sercowych i nowotworów. Zyskasz witalną energię i pozbędziesz się stresu. Dobrym wyborem jest szybki marsz na świeżym powietrzu czy jazda rowerem. Już dziś zaplanuj od 3 do 5 dni w tygodniu po ok. 30 minut aktywności fizycznej. Ćwiczenia są potrzebne w każdym wieku, ale wskazane tym bardziej, im człowiek jest starszy. Dbając o kondycję fizyczną poprawisz także efektywność swojego działania.

32 Dzieci i rodzice przyszli na salę gimnastyczną w strojach sportowych, by wspólnie poćwiczyć przy muzyce. Zajęcia poprowadziła pani Lila Tymczak, która opracowała zestaw ćwiczeń oraz zabaw odpowiednich i atrakcyjnych zarówno dla uczniów, jak i ich opiekunów. Zajęcia trwały 45 minut. L EKCJA 2 14.05.2013 TEMAT : AKTYWNOŚĆ RUCHOWA

33

34

35

36

37

38

39

40 3. PRZEBYWAJ NA ŚWIEŻYM POWIETRZU! o Bez pożywienia można żyć kilka tygodni, bez wody kilka dni, a bez oddychania tylko kilka minut. o Świeże powietrze to tlen, a tlen to skarb nieba. Jest on potrzeby do przemian komórkowych, w wyniku których wytwarzana jest energia życia. o Jest tylko jeden dobry sposób dostarczania tlenu – oddychanie czystym powietrzem. Zaplanuj regularny pobyt na świeżym powietrzu. Zadbaj, aby twoje miejsce pracy i sypialnia były dobrze wietrzone. Nie pozwól, aby ktokolwiek palił papierosy w twoim otoczeniu.

41 Niedzielę spędziliśmy aktywnie, zdrowo i przyjemnie na świeżym powietrzu, podczas Rodzinnego Pikniku nad Zalewem Zemborzyckim. L EKCJA 3 9.06.2013 TEMAT : AKTYWNY WYPOCZYNEK

42

43

44

45

46

47 T Y TEŻ MOŻESZ BYĆ AKTYWNY ! Dziękujemy za uwagę Mamy nadzieję, że zachęciliśmy Was do zdrowego i aktywnego stylu życia. Uczniowie klas 0b i 1a wraz z wychowawczyniami.


Pobierz ppt "S ZKOŁA ZDROWIA DLA RODZICÓW Projekt 2.0 w ramach programu Szkoła z klasą 2.0 "Z TIKiem po zdrowie""

Podobne prezentacje


Reklamy Google