Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Szkoła z klasą 2.0.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Szkoła z klasą 2.0."— Zapis prezentacji:

1 Szkoła z klasą 2.0

2 Cele projektu Poznanie różnorodności roślin
Wskazanie wpływu roślin na życie człowieka Zachęcanie do pracy zespołowej Nauka poprzez przekazywanie wiedzy młodszym kolegom i koleżankom Poznanie możliwości strony internetowej gimnazjum w procesie nauczania Wskazanie sposobów prezentacji swoich osiągnięć w postaci multimedialnej

3 Scenariusz zajęć Powitanie
Wskazanie celów warsztatów oraz omówienie zasad BHP Zapoznanie ze sprzętem laboratoryjnym i sposobem ich obsługi Przeprowadzenie szeregu eksperymentów pod  mających na celu poznanie fizjologii roślin, wpływu zanieczyszczeń na funkcjonowanie rośli, wewnętrznej budowy roślin. Sfilmowanie każdego doświadczenia Nagranie płyty z eksperymentami jako pomoc dydaktyczna dla uczniów danej szkoły podstawowej. Rozdanie dyplomów i nagród. Podsumowanie warsztatów.

4 Część doświadczalna mikroskopowanie (wykonanie preparatu z liścia spichrzowego cebuli i jego obserwacja)

5 doświadczenia laboratoryjne dotyczące wykrywania w produktach pochodzenia roślinnego podstawowych składników odżywczych

6 wykonania wskaźników z wywaru roślin jako wskaźników do poznawania odczynu  roztworu,

7 rozpoznawania najczęściej spotykanych gatunków drzew.

8 poznanie znaczenia roślin jako pokarmu - rośliny w kuchni

9 Jak pracowaliśmy Instrukcja dotycząca przygotowania do warsztatów została umieszczona na stronie przedmiotowej biologii na stronie internetowej gimnazjum. Konsultacje odbywały się podczas zajęć koła (poniedziałek – 15.20). Największą trudność przysporzyło opracowanie karty pracy (ustaliliśmy, że opracujemy jedną kartę, którą uczestnicy warsztatów będą stopniowo uzupełniać). Aby sprawnie zbierać materiały uczniowie mieli przesłać swoje propozycje do kary wraz z przykładowymi ilustracjami na adres e-mai szkolnego koła ekologicznego.

10 Po zebraniu materiałów, została opracowana karta pracy, nasi uczniowie musieli poradzi sobie nie tylko z formatowaniem tekstu, mieli spore kłopoty z podzieleniem ilustracji na fragmenty, odpowiedniego ułożenie ich na karcie. Dużo pracy uczniowie włożyli również w przygotowanie się do sprawnego wykonywania preparatów mikroskopowych i doświadczeń chemicznych.

11 Przygotowując materiały uczniowie korzystali: zbierali informacje z internetu korzystając z przeglądarek internetowych, wymiana zebranymi materiałami (Internet Explorer, Mozilla Firefox), skanowali część materiałów z podręcznika (FineReader), dopasowywali ilustracje do swoich potrzeb (PhotoFiltre), formatowali tekst (Word).

12 Przeprowadzenie warsztatów, było już jedną z form publicznej prezentacji, naszych gości podzieliliśmy na trzy grupy, które równocześnie miały zajęcia z mikroskopowania, z rozpoznawania pospolitych gatunków roślin i ich budowy oraz zajęcia laboratoryjne, wszystkie te części prowadzili uczniowie.

13 Po warsztatach, nagraliśmy fragmenty doświadczeń i zajęć z mikroskopowania, tak aby stworzyć pomoc multimedialną na lekcje przyrody. Film będziemy przygotowywać w programie Windows Live Movie Maker.

14 Projekt był o tyle ciekawy, że uczył nie tylko pracy zespołowej, rozwijał umiejętności korzystania z technologii informatyczno - komunikacyjnej, ale również pozwalał wykorzystać przyswojone wiadomości i umiejętności podczas pracy z innymi. Uczniowie bardzo dobrze spisali się w roli ekspertów, dzielnie: uczyli, pomagali i wspierali swoich młodszych kolegów. W przygotowaniu warsztatów bardzo pomagały: - cotygodniowe spotkania, - możliwość przesyłania materiałów za pośrednictwem poczty elektronicznej.


Pobierz ppt "Szkoła z klasą 2.0."

Podobne prezentacje


Reklamy Google