Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

„Taczanowska szkoła dawniej i dziś”

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "„Taczanowska szkoła dawniej i dziś”"— Zapis prezentacji:

1 „Taczanowska szkoła dawniej i dziś”

2 HISTORYCZNe POWSTANie PLACÓWKI Nowa szkoła
Wiosną 1990 r. rozpoczęły się pierwsze prace budowlane. Nowej szkole, na wniosek ówczesnego dyrektora szkoły pana Andrzeja Mierzejewskiego, Rady Pedagogicznej, Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego, postanowiono nadać imię Bohaterów Monte Cassino.

3 Początki budowy Pierwsze plany powstania nowej szkoły były całkiem inne… Budynek miał powstać niedaleko taczanowskich bloków lecz rada pedagogiczna uznała, że lepiej dla wszystkich mieszkańców będzie, jeśli uczniowie będą mieli równą odległość do szkoły.

4 Budowa szkoły

5 19 maja 1992r. – zostało zorganizowane pierwsze święto szkoły
19 maja 1992r. – zostało zorganizowane pierwsze święto szkoły. Po mszy świętej dalsza uroczystość zakończyła się spotkaniem w wigwamie. Od tej pory postanowiono, że co roku w dniu zwycięskiej walki będzie obchodzone to święto.

6 6 czerwca 1994r. – odbyła się uroczystość z okazji 50-tej rocznicy bitwy pod Monte Cassino, w której wzięła udział między innymi premier Hanna Suchocka oraz Kazimierz Basiński – uczestnik walk pod Monte Cassino.

7 Latem 1994r. zaczęto budowę boisk sportowych przy szkole
Latem 1994r. zaczęto budowę boisk sportowych przy szkole. Przy pracach pomagali żołnierze z jednostki wojskowej z Rawicza. Dowódcą był Adam Bachłaj.

8 2 września 1998r. Tego dnia nastąpiło długo wyczekiwane otwarcie ZSP w Taczanowie Drugim.

9 21 kwietnia 1999r. - nastąpiło uroczyste wręczanie sztandaru, który ufundowali mieszkańcy Taczanowa i Lubomierza oraz Stowarzyszenie Byłych Żołnierzy na Zachodzie ,,Karpatczycy”. Na ważnych uroczystościach wewnątrz i poza szkolnych sztandar prezentują wyznaczone do tego osoby.

10 Opis sztandaru Sztandar szkoły ufundowany został przez mieszkańców Lubomierza i Taczanowa. Sztandar wykonany jest z dwukolorowej płachty – żółtej i czerwonej. Na czerwonym tle umieszczony jest biały orzeł w koronie, nad którym widnieje napis ,,SZKOŁA PODSTAWOWA W TACZANOWIE’’. Pod orłem jest wieniec laurowy i napis ,, IM. BOHATERÓW MONTE CASSINO’’, z drugiej strony płachty, na żółtym tle jest brązowy krzyż, a na nim napis; ,,MONTE CASSINO MAJ 1994 rok’’. Wokół krzyża wyszyte są żółtymi, dużymi literami idee Platona, przedzielone motywem greckim. Sztandar szkoły wykonała firma z Wrześni, kosztował on około 3000zł. W szkole sztandar został przyjęty 24 kwietnia 1999 roku. Sztandar otoczony jest żółtymi frędzelkami. Jest on w kształcie kwadratu. Płachta wisi na 2,5 metrowym drzewcu, są na nim złote gwoździe, jest ich 10. Na każdym z nich znajduje się napis z miejscem bitew toczonych przez III Dywizję Strzelców Karpackich (III DSR).

11 „bez tytułu”- gazetka dla uczniów gimnazjum „Taczanowskie to i owo’’- gazetka szkoły podstawowej
W naszej szkole jest comiesięczne wydawanie gazetki, które noszą tytuł: „Bez tytułu”, „Taczanowskie to i owo” „Redaktorzy” umieszczają w niej najważniejsze wydarzenia z życia szkoły, horoskopy, dowcipy oraz różne zagadki (oczywiście związane z naszą szkołą).

12 W naszej szkole znajduje się:
Stołówka Sala gimnastyczna Sala komputerowa Świetlica Aula Biblioteka szkolna Czytelnia Sale lekcyjne

13 Dawna szkoła

14 W wnętrzu szkoły znajdowała się jedna klatka schodowa
W wnętrzu szkoły znajdowała się jedna klatka schodowa. Na pierwsze piętro prowadziły drewniane, skrzypiące schody. Na parterze znajdowała się tylko jedna klasa, a na górze druga po prawej stronie. W zależności od ilości uczniów klasa była podzielona na dwie części. Na korytarzu była jedyna umywalka. W szkole mieszkali także nauczyciele: pani Michalak(dyrektor). Na strychu znajdowała się biblioteka. W tym oto pomieszczeniu sprzątaczka Teresa Łaskawa gotowała w wielkim kociołku herbatę. Ubikacje były na dworze.. Opis szkoły

15 Do budynku szkolnego należała także stodoła jednak uczniowie nie mieli tam wstępu. W szkole nauczali: mgr Ewa Spalony, mgr Anna Grześkowiak, mgr Liliana Komorowska, mgr Iwona Korniluk, mgr Anita Kaczmarek, mgr Beata Gałuszka-Antczak

16 Prezentację wykonali: Anna Zimniak Weronika Hadrych Michał Miecznik Natalia Miaskowska Mateusz Marecki Adam Żuk


Pobierz ppt "„Taczanowska szkoła dawniej i dziś”"

Podobne prezentacje


Reklamy Google