Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Teatr Grecki.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Teatr Grecki."— Zapis prezentacji:

1 Teatr Grecki

2 Teatr grecki – wywodzi się z tradycji obrzędów religijnych, zwłaszcza związanych z obchodami ku czci Dionizosa. Widowiska te musiały być łatwo dostępne dla ludności, pierwsze sztuki wystawiano więc na wytyczonym u stóp wzgórza placu zwanym orchestra, a na jego środku ustawiano ołtarz (thymele). W teatrach greckich mogli występować tylko mężczyźni. Wcielali się oni także w role kobiet. Teatr grecki stał się wzorem dla budowanych w okresie późniejszym teatrów rzymskich.

3 Teatr w Efezie, budowany od II w. p.n.e. do II w.
Grecki teatr w Milecie z II w. Teatr w Efezie, budowany od II w. p.n.e. do II w.

4 Cechy Teatru Greckiego:
1) Zachowanie zasady trzech jedności: a) miejsca (akcja dzieje się w jednym konkretnym miejscu), b) czasu (czas akcji ma odpowiadać czasowi wystawiania sztuki na scenie) c) akcji (jeden wątek fabularny) 2) Na scenie występują razem maksymalnie trzy osoby. 3) Występowanie chóru. Chór stanowił ważny składnik antycznego teatru i dramatu.

5 Maski Teatru Greckiego

6 Budowa Teatru Greckiego:
Teatr – najogólniej jest to budynek specjalnie budowany lub przystosowany do prezentowania przedstawień. Składa się ze sceny, widowni i pomieszczeń pomocniczych. W teatrze greckim orchestra, czyli miejsce występowania chóru, później również aktorów, miała kształt kolisty z ołtarzem pośrodku. Theatron, czyli widownia. Początkowo był to rodzaj trybun najpierw drewnianych od połowy drugiej połowy VI w. p.n.e. Teatr był budowlą stałą, sytuowana na zboczach wzgórz. Drewniane miejsca stopniowo zastępowano kamiennymi. Za garderobę i miejsce, z którego wychodzili aktorzy służył drewniany barak zwany skene. Po obu stronach skene znajdowały się przybudówki – paraskenia Przed skene był proscenion, czyli podest przed budynkiem scenicznym. Pierwszy kamienny teatr rozpoczęto budować w V w. p.n.e. w Atenach, a ukończono w IV w. p.n.e. Ateński teatr obliczono na 17 tys. widzów. Był on wzorem dla późniejszych teatrów greckich i miał wszystkie typowe elementy. Kolista orchestre o średnicy 24 metrów, orchestre otaczała amfiteatralna widownia, czyli theatron. Jej szerokość wynosiła 100 metrów, a wysokość 90 metrów z 78 rzędami siedzącymi. Umieszczony na wprost widowni budynek skene o trzech wejściach, którego fasadę wykorzystywano dla dekoracji. Prawym wejściem ze skene wychodzili bohaterowie pozytywni, a lewą bohaterowie negatywni. Komunikacje w obrębie widowni umożliwiały prowadzące w górę przejścia rozchodzące się promieniście oraz dwa poziome przejścia dzielące widownię na trzy sektory. Komunikacja była tak sprawna, że widzowie mogli opuścić teatr w najwyżej kilkanaście minut. W niektórych teatrach miejsca o najlepszej akustyce zaznaczane były różowym marmurem, były to miejsca dla ważniejszych gości.

7

8 Przedstawiciele Teatru Greckiego:
Ajschylos Sofokles Eurypides

9 Wszelkie Prawa Zastrzeżone © 2012
Bibliografia: Wszelkie Prawa Zastrzeżone © 2012 Mieszko Witkowicz


Pobierz ppt "Teatr Grecki."

Podobne prezentacje


Reklamy Google