Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

‘’ Czym jest poezja, która nie ocala narodów ani ludzi?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "‘’ Czym jest poezja, która nie ocala narodów ani ludzi?"— Zapis prezentacji:

1 ‘’ Czym jest poezja, która nie ocala narodów ani ludzi?
Spólnictwem urzędowych kłamstw Piosenka pijaków, którym za chwilę ktoś poderżnie gardla, Czytanka z polskiego pokoju. To, że chciałem dobrej poezji, nie umiejąc, To, że późno pojąłem jej wybawczy cel, To jest i tylko to jest ocalenie. (…)’’ Przedmowa, wiersz z tomu ‘’Ocalenie’’

2 Życie i twórczość Czesława Miłosza

3 Ur. 30 czerwca 1911 w Szetejniach, zm. 14 sierpnia 2004 w
Krakowie Prezentacja została stworzona w oparciu o zagadnienia omawiane podczas lekcji historii i opracowania własne.

4 HISTORIA ŻYCIA NOBLISTY.

5 DZIECIŃSTWO MIŁOSZA Czesław Miłosz był pierworodnym synem Aleksandra Miłosza i Weroniki Miłoszowej z Kunatów Rodzina Miłoszów, pieczętująca się herbem Lubicz, cieszyła się starym szlacheckim pochodzeniem. Czesław Miłosz wraz z rodzicami podróżował po Rosji 1913/1918 w związku z powołaniem ojca do armii carskiej. Wielkie Księstwo Litewskie, na którego dawnych terenach Miłosz się wychował, wraz ze swą wielokulturową i tolerancyjną atmosferą, wywarło decydujący wpływ na twórczość poety Miłosz w młodości Miejsce narodzin Miłosza

6 II WOJNA ŚWIATOWA Po rozpoczętej niemieckiej agresji na Polskę I września 1939r. Miłosz udaje się na południe kraju . Pobyt Miłosza w Rumunii w trakcie inwazji Armii Czerwonej na wschodnią granicę Rzeczpospolitej. Wojska ZSRR zajmują Wilno a następnie przekazują je Litwinom, w tym czasie Miłosz powraca do rodzinnego miasta przyjmując obywatelstwo litewskie. Wszystkie te wydarzenia bardzo wpłynęły na życie poety, co miało odzwierciedlenie w jego poezji. Przeniósł się do okupowanej przez Niemców Warszawy, gdzie pracował w bibliotece uniwersyteckiej jako woźny Pod pseudonimem Jan Syruć w 1940r. opublikował tom wierszy. W 1944r. wyjechał do Krakowa.

7 OKRES POWOJENNY Podjął prace w dyplomacji komunistycznego rządu Polski w Paryżu i Stanach Zjednoczonych, jako Attache kulturalny. Mieszkał pewien czas w Maissons – Laffitette we Francji, co doprowadziło do wieloletniej współpracy z redaktorem kultury. W 1960r. przeprowadził sie do Stanów Zjednoczonych, wykładał tam literaturę słowiańską na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. Ze względu na swoją przeszłość i poglądy polityczne uważany jest za artystę bardzo kontrowersyjnego, a wiele osób twierdzi wręcz, iż był zdrajca. Został potępiony przez Związek Literatów Polskich oraz niektórych autorów, między innymi: Jarosława Iwaszkiewicza, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego i Antoniego Słomińskiego. Książki Miłosza były drukowane w podziemiu, przemycane zza granicy, a dla nie których dostępne w działach prohibitów bibliotek uniwersyteckich. Również odrzucała go cześć polskiej emigracji, zarzucającej mu poparcie dla przemian w Polsce i bolszewizm.

8 Konstanty Ildefons Gałczyński

9 Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley.

10 NAGRODY I WYRÓŻNIENIA W 1978r. Otrzymał międzynarodową nagrodę literackaą Neustadt zwaną ‘’Małym Noblem’’ W 1980r. Literacka nagroda Nobla za całokształt twórczości. W 1981r. Doktorat Honoris causa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W 1989r. Doktorat Honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 1990r. Członek Polskiej Akademii Umiejętności. W 1994 r. Czesław Miłosz został odznaczony Orderem Orła Białego W 1996r. Polskie Radio przyznało mu nagrodę Diamentowy Mikrofon

11 STUDIA MILOSZA Miłosz podjął studia prawnicze po maturze na Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie. W trakcje studiów nawiązał współpracę z grupą poetycką Żagary. Współredagował Pismo Literackie o tej samej nazwie. Debiutował w 1930r. Utworami ‘’Kompozycja i Podroż’’ w czasopiśmie ‘’Alma Mater Vilnensis’’

12 O UNIWERSYTECIE Polski Uniwersytet w Wilnie został powołany do życia 28 sierpnia 1919 r. dekretem Józefa Piłsudskiego jako Uniwersytet Stefana Batorego (Universitas Batoreana Vilnensis). Otwarcie uczelni nastąpiło 11 października 1919 r. pierwszym rektorem mianowano prof. Michała Siedleckiego. W początkach lipca 1920 r. tuż przed zajęciem Wilna przez bolszewików, część personelu i mienia uniwersyteckiego ewakuowano do Warszawy i Poznania, a pozostały majątek ruchomy i nieruchomy pozostawiono pod opieką Ludwika Abramowicza. Po bitwie warszawskiej i klęsce armii czerwonej nad Niemnem oraz przejęciu Wilna przez wojska polskie 9 października 1920 r. powrócono do organizowania i odbudowy uniwersytetu.

13 ETAPY ŻYCIA CZESŁAWA MIŁOSZA

14 OKRES WILEŃSKI Narodziny i dzieciństwo na ziemi Litewskiej, gdzie wychowywał sie wraz ze swoją wielokulturową i tolerancyjną atmosferą, która wywarła wpływ na twórczość poety. Inspiracje dla niego stanowiło spokojne życie na wsi, jak i szalone podróże z ojcem.

15 OKRES WOJENNY Po wybuchu wojny Miłosz znalazł się na froncie jako pracownik Polskiego Radia Po wkroczeniu Rosjan na teren Polski przedostaje się do Rumunii Przebywając w okupowanej Warszawie, zajmuje się pracą wydawniczą. Tłumaczy esej filozoficzny Jacques’a Maritaina „Drogami klęski”, wydaje antologię poezji antynazistowskiej pt. „Pieśń odległa”.

16 OKRES POWOJENNY TUŻ PRZED EMIGRACJĄ
W 1951r. prosi o azyl polityczny we Francji. W trakcie pobytu w Paryżu decyduje sie na spotkanie z Jerzym Giedroyciem, prosząc go o ukrycie i zabezpieczenie jego rzeczy gdy otrzyma azyl polityczny. Jerzy Giedroyc

17 EMIGRACJA Większość swojego życia spędził w Stanach Zjednoczonych i Paryżu. Twórczość Miłosza przed otrzymaniem Nagrody Nobla nie była znana i wydawana na terenie Polski, wydawał ją głównie Paryski Instytut literacki. 1937r. pierwsza emigracja do Warszawy.

18 TWÓRCZOŚĆ CZESŁAWA MIŁOSZA
1930r. Debiutował wierszami zamieszczonymi w czasopiśmie uniwersyteckim. 1933r. Wydał Poemat o czasie zastygłym. 1936r. Wybór wierszy Trzy zimy 1937r. ‘’W mojej ojczyźnie’’ – Prorocza wizja tułaczej przyszłości. 1942r. ‘’Walc’’ 1943r. ‘’Campo di Fiori’’ - Bunt przeciwko obojętności, powściągliwości, życiu w kłamstwie i nie sprawiedliwości. 1945r. ‘’Ocalenie’’ – Daje wnikliwa analizę epoki. 1949r. ‘’Piosenka o Porcelanie’’ – Podjęty został problem estetycznej funkcji poezji. 1953r. ‘’Zniewolony umysł’’ – Paraboliczna powieść, która demaskowała ustawy kilku współczesnych pisarzy. 1955r. ‘’Dolina Issy’’ - Traktat ten ukazuje piękno i grozę przyrody. W języku angielskim wydał szkice o Dostojewskim. 1957r. Traktat Poetycki 1969r. ‘’Moja wierna mowo’’ – Oddaje w bardzo osobistym tonie przekonanie wygnańca, ze jego jedyna pewna ojczyzna pozostaje mowa, nawet jeśli nie spełnią swojej podstawowej funkcji.

19 Twórczość jego charakteryzuje astro katastrofizm i tęsknota za utraconą Arkadią. Oscylują one między przeczuciem nadchodzącego końca cywilizacji, zbliżającego sie kataklizmu, a afirmacją życia, podziwianiem przyrody .

20 Rok Miłosza Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2011 Rokiem Miłosza. Na program obchodów 100. rocznicy urodzin pisarza złożyły się nowe wydania książkowe, konferencje, dyskusje i wystawy, organizowane w Polsce i za granicą – od Krasnojarska przez Wilno, Krasnogrudę, Kraków, Paryż po Nowy Jork i San Francisco. Jego najważniejszym punktem był II.

21 BIBLIOGRAFIA Błoński. J – ‘’Miłosz jak świat’’ Kraków 1998r. Chrząstkowska. B – ‘’Poezje Czesława Miłosza’’ Warszawa 1993r. Hańczakowski. M, Kuziak. M, Zawacki. A, Żynis. B – ‘’Epoki literackie od antyku do współczesności’’ Bielsko – Biała 2001r. Fotografię Muzyka

22 Prezentacja autorska: Natalia Dominika Bielińska kl. I liceum
Szkoła Polska w Oslo Szkolny Punkt Konsultacyjny przy Ambasadzie RP w Oslo

23 Dziękuję za uwagę.


Pobierz ppt "‘’ Czym jest poezja, która nie ocala narodów ani ludzi?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google