Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Cele lekcji: Podczas tej lekcji: Nauczycie się rozróżniać i dokładnie opisywać równoległobok, Nauczycie się rozróżniać i dokładnie opisywać romb, Poznacie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Cele lekcji: Podczas tej lekcji: Nauczycie się rozróżniać i dokładnie opisywać równoległobok, Nauczycie się rozróżniać i dokładnie opisywać romb, Poznacie."— Zapis prezentacji:

1

2 Cele lekcji: Podczas tej lekcji: Nauczycie się rozróżniać i dokładnie opisywać równoległobok, Nauczycie się rozróżniać i dokładnie opisywać romb, Poznacie własności boków równoległoboku i rombu, Poznacie własności przekątnych równoległoboku i rombu, Nauczycie się rysować romb oraz równoległobok.

3 Równoległobok i jego własności. Każdy uczeń otrzymuje po dwa przystające trójkąty ostrokątne. Polecenie: Z otrzymanych trójkątów ułóżcie dowolny czworokąt i przyjrzyjcie się ich budowie. Co możecie powiedzieć o parach boków: GH i FE, a co o bokach GF i HE? Czy podobne własnością mają pozostałe czworokąty? Jak są położone przekątne? Czy przekątne w tych czworokątach są tej samej długości? Uczniowie otrzymali następujące czworokąty:

4 Równoległobok Równoległobok – to czworokąt, który ma dwie pary boków równych i równoległych.

5

6 Romb i jego własności. Każdy uczeń otrzymuje prostokątną, kolorową karteczkę. Polecenie: Weź cie nożyczki i wykonajcie kolejno czynności przedstawione na tych rysunkach. Rozłóżcie wyciętą figurę i przyjrzyjcie się jej uważnie. 1) Pod jakim kątem przecinają się zgięcia? 2)Ile osi symetrii ma utworzony czworokąt? 3)Jakie własności mają cztery tworzące go trójkąty? 4) Co możecie powiedzieć o bokach i kątach tego czworokąta? 5) Jakie własności mają jego przekątne? 6)Zróbcie listę wszystkich znalezionych własności tej figury w programie XMind.

7

8 Romb Romb – to czworokąt, którego wszystkie boki są równej długości. Jego przekątne przecinają się pod kątem prostym i dzielą się na połowy.

9 Rysowanie równoległoboków i rombów. Zadanie 1. Narysuj trzy różne równoległoboki o bokach długości 4 cm i 6 cm. Poprowadź ich przekątne. Zadanie 2. Narysuj trzy romby o boku 5 cm. Poprowadź ich przekątne. (Dwóch chętnych uczniów rysuje wskazane czworokąty na tablicy). Zadanie 3. Narysuj romb o przekątnych 4 cm i 7 cm. Ile takich rombów możesz narysować? Zadanie 4. Oblicz obwód rombu o boku 5cm. Rozwiązanie: L = 4 5 cm = 20 cm Odp. Obwód rombu wynosi 20 cm. Zadanie 5. Oblicz obwód równoległoboku o bokach 4 cm i 6 cm. Rozwiązanie: L = 2 4 cm + 2 6 cm L = 8 cm + 12 cm L = 20 cm Odp. Obwód równoległoboku wynosi 20 cm.

10

11

12 Praca domowa Zadanie 1. Narysuj dwa różne równoległoboki o obwodach po 32 cm. Zadanie 2. Narysuj równoległobok o obwodzie 26 cm i jednym z boków długości 6 cm. Zadanie 3. Jaka jest długość boku rombu o obwodzie 2,4 dm? Narysuj trzy takie romby. Zadanie 4. Oblicz obwód równoległoboku wiedząc, że jeden z boków ma 6 cm, zaś drugi jest trzy razy dłuższy. Zadanie 5. Jeden z kątów równoległoboku ma 60°. Ile stopni mają pozostałe jego kąty?


Pobierz ppt "Cele lekcji: Podczas tej lekcji: Nauczycie się rozróżniać i dokładnie opisywać równoległobok, Nauczycie się rozróżniać i dokładnie opisywać romb, Poznacie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google