Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Temat: Równoległoboki i romby oraz ich własności.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Temat: Równoległoboki i romby oraz ich własności."— Zapis prezentacji:

1 Temat: Równoległoboki i romby oraz ich własności.

2 Nauczycie się rozróżniać i dokładnie opisywać równoległobok,
Cele lekcji: Podczas tej lekcji: Nauczycie się rozróżniać i dokładnie opisywać równoległobok, Nauczycie się rozróżniać i dokładnie opisywać romb, Poznacie własności boków równoległoboku i rombu, Poznacie własności przekątnych równoległoboku i rombu, Nauczycie się rysować romb oraz równoległobok.

3 Równoległobok i jego własności.
Każdy uczeń otrzymuje po dwa przystające trójkąty ostrokątne. Polecenie: Z otrzymanych trójkątów ułóżcie dowolny czworokąt i przyjrzyjcie się ich budowie.  Co możecie powiedzieć o parach boków: GH i FE, a co o bokach GF i HE? Czy podobne własnością mają pozostałe czworokąty? Jak są położone przekątne? Czy przekątne w tych czworokątach są tej samej długości?” Uczniowie otrzymali następujące czworokąty:

4 Równoległobok Równoległobok – to czworokąt, który ma dwie pary boków równych i równoległych.

5 Wpisz w miejsce rybich ości równoległoboku własności.

6 Romb i jego własności. Pod jakim kątem przecinają się zgięcia?
Każdy uczeń otrzymuje prostokątną, kolorową karteczkę. Polecenie: Weźcie nożyczki i wykonajcie kolejno czynności przedstawione na tych rysunkach. Rozłóżcie wyciętą figurę i przyjrzyjcie się jej uważnie.  Pod jakim kątem przecinają się zgięcia? Ile osi symetrii ma utworzony czworokąt? Jakie własności mają cztery tworzące go trójkąty?  Co możecie powiedzieć o bokach i kątach tego czworokąta?  Jakie własności mają jego przekątne? Zróbcie listę wszystkich znalezionych własności tej figury w programie XMind.

7 Własności rombu.

8 Romb Romb – to czworokąt, którego wszystkie boki są równej długości. Jego przekątne przecinają się pod kątem prostym i dzielą się na połowy.

9 Rysowanie równoległoboków i rombów.
Zadanie 1. Narysuj trzy różne równoległoboki o bokach długości 4 cm i 6 cm. Poprowadź ich przekątne. Zadanie 2. Narysuj trzy romby o boku 5 cm. Poprowadź ich przekątne. (Dwóch chętnych uczniów rysuje wskazane czworokąty na tablicy). Zadanie 3. Narysuj romb o przekątnych 4 cm i 7 cm. Ile takich rombów możesz narysować? Zadanie 4. Oblicz obwód rombu o boku 5cm. Rozwiązanie: L = 4 ∙ 5 cm = 20 cm Odp. Obwód rombu wynosi 20 cm. Zadanie 5. Oblicz obwód równoległoboku o bokach 4 cm i 6 cm. L = 2 ∙ 4 cm + 2 ∙ 6 cm L = 8 cm + 12 cm L = 20 cm Odp. Obwód równoległoboku wynosi 20 cm.

10 Ćwiczenia utrwalające

11 Ćwiczenia utrwalające

12 Praca domowa Zadanie 1. Narysuj dwa różne równoległoboki o obwodach po 32 cm. Zadanie 2. Narysuj równoległobok o obwodzie 26 cm i jednym z boków długości 6 cm. Zadanie 3. Jaka jest długość boku rombu o obwodzie 2,4 dm? Narysuj trzy takie romby. Zadanie 4. Oblicz obwód równoległoboku wiedząc, że jeden z boków ma 6 cm, zaś drugi jest trzy razy dłuższy. Zadanie 5. Jeden z kątów równoległoboku ma 60°. Ile stopni mają pozostałe jego kąty?


Pobierz ppt "Temat: Równoległoboki i romby oraz ich własności."

Podobne prezentacje


Reklamy Google