Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Śladami średniowiecza

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Śladami średniowiecza"— Zapis prezentacji:

1 Śladami średniowiecza

2 Wycieczka „Śladami średniowiecza”
Czas trwania: 4 dni. Koszt: 350zł/os. Środek transportu: autokar. Posiłki w harmonogramie wycieczki są wliczone w koszty wyjazdu. Wszystkie inne prosimy załatwiać na własny koszt. Zabytki, które będziemy zwiedzać: Kościół NMP w Gdańsku, Kościół Świętego Krzyża i Świętego Bartłomieja we Wrocławiu, Kościół Świętej Katarzyny w Krakowie, Kościół Mariacki w Krakowie, Katedra w Poznaniu, Katedra w Gnieźnie, Kolegiata w Tumie, Klasztor Benedyktynów w Tyńcu, Kościół św. Jerzego w Gnieźnie.

3 Harmonogram wycieczki:
Dzień pierwszy: -zbiórka o godz. 8:00 przy Dworcu Zachodnim PKP, -przejazd autokarem do Katedry Poznańskiej (czas zwiedzania ok. 2 godz.), -wyjazd autokarem do Gniezna, -obiad w restauracji, -zwiedzanie Katedry Gnieźnieńskiej (ok. 2,5 godz.), -zwiedzanie Kościoła Świętego Jerzego (ok. 1 godz.), -przejazd do hotelu.

4 Dzień drugi: -śniadanie o godz. 8:00, -zbiórka na placu przed hotelem o godz. 9:30, -wyjazd do Wrocławia, -zwiedzanie Kościoła Świętego Krzyża i Świętego Bartłomieja (ok. 1,5 godz.) -obiad w restauracji, -wyjazd do Krakowa, -zwiedzanie Kościoła Świętej Katarzyny, -przejazd do hotelu.

5 Dzień trzeci: -śniadanie o godz. 8:00 -zbiórka na placu przed hotelem o godz. 9:00 -przemarsz do Kościoła Mariackiego (czas zwiedzania ok. 2,5 godz.) -obiad w restauracji, -przejazd autokarem do Klasztoru Benedyktynów (czas zwiedzania ok. 3 godz.) -wyjazd do Tum; zwiedzanie Kolegiaty (ok. 1,5 godz.) -przejazd do hotelu

6 Dzień czwarty: -śniadanie o godz. 8:00, -zbiórka na placu przed hotelem o godz. 9:00, -wyjazd do Gdańska, -obiad w restauracji, -przemarsz portem; przejście Długim Targiem; przejście obok żurawia, -zwiedzanie Kościoła NMP (ok. 1,5 godz.) -wyjazd do Poznania (przewidziany powrót ok. 20:00)

7 Krótko o zabytkach:

8 Bazylika konkatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Gdańsku, w skrócie Kościół Mariacki
Zbudowany w latach kościół jest przykładem gotyku ceglanego, odmiany stylu w architekturze gotyckiej upowszechnionego w krajach basenu Morza Bałtyckiego. Pomimo burzliwych dziejów, świątynia zachowała historyczną formę architektoniczną co poświadcza ikonografia sięgająca XVI wieku oraz bogaty wystrój wnętrza, który tworzą liczne dzieła średniowieczne (m.in. Piękna Madonna Gdańska, Pietà, Ołtarz Koronacji Marii, ołtarz Św. Barbary, Tablica Dziesięciorga Przykazań, zegar astronomiczny) i nowożytne (zespół obrazów i epitafiów z XVI-XVIII stuleci).

9 Kolegiata Świętego Krzyża i św. Bartłomieja we Wrocławiu
Kościół powstał w XIII w.  z fundacji księcia Henryka Probusa jako wotum po zakończeniu jego długotrwałego sporu polityczno-kościelnego z biskupem wrocławskim, Tomaszem II. Projektantem budowli był najprawdopodobniej wymieniany jako dworski budowniczy Henryka, mistrz Wiland.

10 Kościół Świętej Katarzyny w Krakowie
Zespół ten jest jednym z najlepszych przykładów architektury gotyckiej w Polsce. Smukła i strzelista sylwetka świątyni, różnorodność form i detalu architektonicznego, bogactwo pamiątek średniowiecznych wyróżniają ten zespół w europejskim budownictwie z czasów dojrzałego gotyku.

11 Kościół Mariacki w Krakowie
Kościół archiprezbiterialny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, zwany także kościołem Mariackim – jeden z największych i najważniejszych, po Katedrze Wawelskiej, kościół Krakowa, od 1962 posiada tytuł bazyliki mniejszej. Należy do najbardziej znanych zabytków Krakowa i Polski. Jest kościołem gotyckim, budowanym w XIV i XV wieku. Położony jest przy północno-wschodnim narożniku Rynku Głównego, na Placu Mariackim 5. Kościół znajduje się na trasie Małopolskiej Drogi św. Jakuba z Sandomierza do Tyńca.

12 Katedra w Poznaniu Bazylika Archikatedralna św. Piotra i św. Pawła w Poznaniu – jeden z najstarszych polskich kościołów i najstarsza polska katedra (od 968), położona na Ostrowie Tumskim. Jest ona miejscem pochówku pierwszych władców Polski i przypuszczalnym miejscem chrztu Mieszka I. Obecna gotycka katedra powstała w XIV – XV w., częściowo odbudowana i regotyzowana po zniszczeniach II wojny światowej.

13 Katedra w Gnieźnie Bazylika prymasowska Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Archikatedra Gnieźnieńska – gotycki kościół katedralny, usytuowany na Wzgórzu Lecha w Gnieźnie. Katedra była wielokrotnie miejscem koronacji królów Polski.

14 Kolegiata w Tumie Archikolegiata NMP i św. Aleksego w Tumie (archikolegiata łęczycka) –kościół znajdujący się w pobliżu dawnej lokalizacji wczesnośredniowiecznego grodu. Należy do najlepszych przykładów architektury romańskiej w Polsce.

15 Klasztor Benedyktynów w Tyńcu
Klasztor benedyktynów w Tyńcu wraz z Kościołem św. Piotra i św. Pawła – opactwo benedyktynów w Tyńcu w granicach Krakowa, w jego południowo-zachodniej części. Opactwo, usytuowane na wapiennym wzgórzu nad Wisłą, ufundował najprawdopodobniej Kazimierz I Odnowiciel w 1044 r.

16 Kościół św. Jerzego w Gnieźnie.
Kościół św. Jerzego w Gnieźnie (kolegiacki) –kościół jednonawowy powstały z ciosu prawdopodobnie w X wieku. na miejscu kaplicy grodowej.

17 Biblioteka: Wikipedia.org


Pobierz ppt "Śladami średniowiecza"

Podobne prezentacje


Reklamy Google