Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Spektroskopia absorpcyjna. W elektronowej spektroskopii absorpcyjnej badamy przejścia pomiędzy Elektronowymi poziomami cząsteczki.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Spektroskopia absorpcyjna. W elektronowej spektroskopii absorpcyjnej badamy przejścia pomiędzy Elektronowymi poziomami cząsteczki."— Zapis prezentacji:

1 Spektroskopia absorpcyjna

2 W elektronowej spektroskopii absorpcyjnej badamy przejścia pomiędzy Elektronowymi poziomami cząsteczki

3

4 Rodzaje przejść elektronowych

5 Chromofor – region w cząsteczce odpowiedzialny za absorpcję światła w zakresie widzialnym.

6 Zasada Francka-Condona – przejścia pomiędzy. Poziomami elektronowymi są przejściami pionowymi. Oznacza to, że podczas takiego przejścia nie zmienia się geometria cząsteczki( jądra atomowe pozostają nieruchome). Do przedstawienia poziomów energetycznych i przejść elektronowych w dwuatomowych molekułach używamy krzywych potencjału Morse'a. Krzywa Morse'a jest funkcją opisującą zmiany energii potencjalnej cząsteczek w zależności od wzajemnej odległości jąder.

7 Poszerzenie linii absorpcyjnych a)Naturalne poszerzenie linii – zgodnie z zasadą nieoznaczoności : ΔEΔt> ħ Im krótszy czas życia cząsteczki na poziomie wzbudzonym, większa jest niepewność pomiaru energii cząsteczki, co prowadzi do poszerzenia linii. b)Dopplerowskie poszerzenie linii – cząsteczki będące źródłem fotonów poruszają się z różnymi prędkościami w kierunku detektora. Im większy jest rozkład prędkości fotonów, tym większe jest Dopplerowskie poszerzenie linii. Im wyższa tym większe są róznice w prędkościach


Pobierz ppt "Spektroskopia absorpcyjna. W elektronowej spektroskopii absorpcyjnej badamy przejścia pomiędzy Elektronowymi poziomami cząsteczki."

Podobne prezentacje


Reklamy Google