Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Alina i Czesław Centkiewiczowie Autorzy naszych lektur... Alina i Czesław Centkiewiczowie Grażyna Rychlicka Szkoła Podstawowa im. Wincentego Pola w Lesku.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Alina i Czesław Centkiewiczowie Autorzy naszych lektur... Alina i Czesław Centkiewiczowie Grażyna Rychlicka Szkoła Podstawowa im. Wincentego Pola w Lesku."— Zapis prezentacji:

1 Alina i Czesław Centkiewiczowie Autorzy naszych lektur... Alina i Czesław Centkiewiczowie Grażyna Rychlicka Szkoła Podstawowa im. Wincentego Pola w Lesku 2005

2 Alina Centkiewicz ( ) - pisarka, uczestniczka wyprawy na Antarktydę (w 1958 r.). Z wykształcenia była prawnikiem, ale przez wiele lat pracowała jako bibliotekarka. Wydała kilka utworów dla dzieci, np. Radiostacja zamilkła, Niezwykła podróż, Mufti, osiołek Laili. Wspólnie z mężem napisała wiele książek dla młodych czytelników. Są to: Odarpi, syn Egigwy, Zaczarowana zagroda, Tumbo z przylądka Dobrej Nadziei i inne.

3 Czesław Jacek Centkiewicz ( ) - podróżnik, uczestnik wielu wypraw polarnych, reportażysta, pisarz - autor szeregu powieści młodzieżowych i reportażowych poświęconych terenom podbiegunowym. Większość utworów napisał wspólnie z żoną Aliną. Do jego własnych utworów należą: Anaruk, chłopiec z Gren- landii, Biała foka, Wyspy mgieł i wichrów. Z wykształcenia był geofizykiem i inżynierem elektrykiem. Pracował między innymi w Państwowym Instytucie Meteoro- logicznym. Był autorem prac naukowych z zakresu radio- meteorologii i elektrotechniki.

4 Wspomnienia z podróży Daleka jest droga na Szósty kontynent W bazie na Antarktydzie...

5 Wspomnienia z podróży Zabawy z fokami na pokładzie statku Strój polarnika: Kurtka z dwu warstw sukna pokryta gęsto tkanym płótnem, futrzana czapka i dwie pary rękawiczek dobrze chronią przed zimnem...

6 Wspomnienia z podróży Polarnicy oprowadzają Alinę po Mirnym w letni upalny dzień Czesław Centkiewicz na pokładzie statku myśliwsiego Isfiell

7 Książki Centkiewiczów zawierają przeżycia i doświadczenia autorów z podróży polarnych obfitują w bogaty materiał poznawczy o Arktyce i Antarktydzie są źródłem wiedzy dla młodzieży o krainach podbiegunowych pokazują odwagę i bohaterstwo ludzi, uczą wytrwałości w dążeniu do celu ukazują twardą walkę z przyrodą, a równocześnie uczą szacunku do niej. Książki przetłumaczono na wiele języków. Przyniosły one autorom liczne nagrody i uznanie.

8 Książki Centkiewiczów Czesław J. Centkiewicz Czeluskin Anaruk, chłopiec z Grenlandii Biała foka Wyspa mgieł i wichrów Wśród lodów północy Alina Centkiewicz Radiostacja zamilkła Niezwykła podróż Mufti, osiołek Laili Odarpi, syn Egigwy Zdobywcy bieguna północnego Na podbój Arktyki W lodach Eisfiordu Arktyka, kraj przyszłości Bohaterski szturman Na białym szlaku Pułkownik Orvin mylił się Tajemnice szóstego kontynentu Opowieści spod bieguna Kierunek-Antarktyda Fridtjof, co z ciebie wyrośnie? Tumbo z Przylądka Dobrej Nadziei Czy foka jest biała Człowiek, o którego upomniało się morze Piotr w krainie białych niedźwiedzi Okrutny biegun Osaczeni wielkim chłodem Alina i Czesław Centkiewiczowie

9 Zaczarowana zagroda Akcja opowiadania rozgrywa się na wschodnim wybrzeżu Antarktydy, gdzie grupa polskich polarników bada życie pingwinów. Zafascynowani mało znanymi ptakami naukowcy postanawiają zapędzić pingwiny do lodowej zagrody, aby je zaobrączkować. Następnego dnia okazuje się jednak, że zagroda jest pusta...

10 Pingwiny Adeli - mali bohaterowie Zaczarowanej zagrody

11 Anaruk, chłopiec z Grenlandii Opowieść o życiu, obyczajach i wierzeniach mieszkańców Grenlandii - Eskimosów. Bohaterem utworu jest mały Eskimos od dzieciństwa nawykły do trudnej pracy myśliwego i egzystencji w warunkach polarnych.

12 Życie Eskimosów Anaruk Igloo - lodowy dom Eskimosów Łowienie rybPowrót z polowania

13 Źródła (strona Szkoły Podstawowej nr 5 im. A. Cz. Centkiewiczów w Wałbrzychu) R. Laskowska, M.A. Szymańska: Lektura szkolna w klasach 1-3. Przewodnik metodyczny dla nauczyciela. Wydawnictwo Juka, A. i Cz. Centkiewiczowie: Tajemnice szóstego kontynentu. Czytelnik, Warszawa A. i Cz. Centkiewiczowie: Zaczarowana zagroda. Nasza Księgarnia, Warszawa Cz. Centkiewicz: Czy foka jest biała? Czytelnik, Cz. Centkiewicz: Anaruk chłopiec z Grenlandii. Nasza Księgarnia, Warszawa 1989.

14 KONIEC ZAMKNIJ Autor: Grażyna Rychlicka www:


Pobierz ppt "Alina i Czesław Centkiewiczowie Autorzy naszych lektur... Alina i Czesław Centkiewiczowie Grażyna Rychlicka Szkoła Podstawowa im. Wincentego Pola w Lesku."

Podobne prezentacje


Reklamy Google