Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Autorzy naszych lektur... Alina i Czesław Centkiewiczowie

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Autorzy naszych lektur... Alina i Czesław Centkiewiczowie"— Zapis prezentacji:

1 Autorzy naszych lektur... Alina i Czesław Centkiewiczowie
Grażyna Rychlicka Szkoła Podstawowa im. Wincentego Pola w Lesku 2005

2 Alina Centkiewicz ( ) - pisarka, uczestniczka wyprawy na Antarktydę (w 1958 r.). Z wykształcenia była prawnikiem, ale przez wiele lat pracowała jako bibliotekarka. Wydała kilka utworów dla dzieci, np. „Radiostacja zamilkła”, „Niezwykła podróż”, „Mufti, osiołek Laili”. Wspólnie z mężem napisała wiele książek dla młodych czytelników. Są to: „Odarpi, syn Egigwy”, „Zaczarowana zagroda”, „Tumbo z przylądka Dobrej Nadziei” i inne.

3 Czesław Jacek Centkiewicz (1904 - 1996)
- podróżnik, uczestnik wielu wypraw polarnych, reportażysta, pisarz - autor szeregu powieści młodzieżowych i reportażowych poświęconych terenom podbiegunowym. Większość utworów napisał wspólnie z żoną Aliną. Do jego własnych utworów należą: „Anaruk, chłopiec z Gren-landii”, „Biała foka”, „Wyspy mgieł i wichrów”. Z wykształcenia był geofizykiem i inżynierem elektrykiem. Pracował między innymi w Państwowym Instytucie Meteoro-logicznym. Był autorem prac naukowych z zakresu radio-meteorologii i elektrotechniki.

4 W bazie na Antarktydzie... Daleka jest droga na Szósty kontynent
Wspomnienia z podróży W bazie na Antarktydzie... Daleka jest droga na Szósty kontynent

5 Zabawy z fokami na pokładzie statku
Wspomnienia z podróży Zabawy z fokami na pokładzie statku Strój polarnika: „Kurtka z dwu warstw sukna pokryta gęsto tkanym płótnem, futrzana czapka i dwie pary rękawiczek dobrze chronią przed zimnem...”

6 Wspomnienia z podróży Polarnicy oprowadzają Alinę
po „Mirnym” w letni „upalny” dzień Czesław Centkiewicz na pokładzie statku myśliwsiego „Isfiell”

7 Książki Centkiewiczów
zawierają przeżycia i doświadczenia autorów z podróży polarnych obfitują w bogaty materiał poznawczy o Arktyce i Antarktydzie są źródłem wiedzy dla młodzieży o krainach podbiegunowych pokazują odwagę i bohaterstwo ludzi, uczą wytrwałości w dążeniu do celu ukazują twardą walkę z przyrodą, a równocześnie uczą szacunku do niej. Książki przetłumaczono na wiele języków. Przyniosły one autorom liczne nagrody i uznanie.

8 Książki Centkiewiczów
Czesław J. Centkiewicz Czeluskin Anaruk, chłopiec z Grenlandii Biała foka Wyspa mgieł i wichrów Wśród lodów północy Alina Centkiewicz Radiostacja zamilkła Niezwykła podróż Mufti, osiołek Laili Alina i Czesław Centkiewiczowie Odarpi, syn Egigwy Zdobywcy bieguna północnego Na podbój Arktyki W lodach Eisfiordu Arktyka, kraj przyszłości Bohaterski szturman Na białym szlaku Pułkownik Orvin mylił się Tajemnice szóstego kontynentu Opowieści spod bieguna Kierunek-Antarktyda Fridtjof, co z ciebie wyrośnie? Tumbo z Przylądka Dobrej Nadziei Czy foka jest biała Człowiek, o którego upomniało się morze Piotr w krainie białych niedźwiedzi Okrutny biegun Osaczeni wielkim chłodem

9 Zaczarowana zagroda Akcja opowiadania rozgrywa się na wschodnim wybrzeżu Antarktydy, gdzie grupa polskich polarników bada życie pingwinów. Zafascynowani mało znanymi ptakami naukowcy postanawiają zapędzić pingwiny do lodowej zagrody, aby je zaobrączkować. Następnego dnia okazuje się jednak, że zagroda jest pusta...

10 Pingwiny Adeli - mali bohaterowie „Zaczarowanej zagrody”

11 Anaruk, chłopiec z Grenlandii
Opowieść o życiu, obyczajach i wierzeniach mieszkańców Grenlandii - Eskimosów. Bohaterem utworu jest mały Eskimos od dzieciństwa nawykły do trudnej pracy myśliwego i egzystencji w warunkach polarnych.

12 Życie Eskimosów Igloo - lodowy dom Eskimosów Anaruk Łowienie ryb
Powrót z polowania

13 Źródła http://www.wikipedia.org.pl
(strona Szkoły Podstawowej nr 5 im. A. Cz. Centkiewiczów w Wałbrzychu) R. Laskowska, M.A. Szymańska: Lektura szkolna w klasach 1-3. Przewodnik metodyczny dla nauczyciela. Wydawnictwo Juka, 1994. A. i Cz. Centkiewiczowie: Tajemnice szóstego kontynentu. Czytelnik, Warszawa 1964. A. i Cz. Centkiewiczowie: Zaczarowana zagroda. Nasza Księgarnia, Warszawa 1993. Cz. Centkiewicz: Czy foka jest biała? Czytelnik, 1968. Cz. Centkiewicz: Anaruk chłopiec z Grenlandii. Nasza Księgarnia, Warszawa 1989.

14 KONIEC Autor: Grażyna Rychlicka www: bieszczady.hg.pl ZAMKNIJ


Pobierz ppt "Autorzy naszych lektur... Alina i Czesław Centkiewiczowie"

Podobne prezentacje


Reklamy Google