Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

CZESŁAW CENTKIEWICZ ANARUK,, CHŁOPIEC Z GRENLANDII Pierwsze wydanie – rok 1937.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "CZESŁAW CENTKIEWICZ ANARUK,, CHŁOPIEC Z GRENLANDII Pierwsze wydanie – rok 1937."— Zapis prezentacji:

1

2 CZESŁAW CENTKIEWICZ ANARUK,, CHŁOPIEC Z GRENLANDII Pierwsze wydanie – rok 1937

3 Czesław Centkiewicz, uczestnik wypraw polarnych i autor książek poświęconych Arktyce i Antarktydzie, miał szczęście żyć w czasach, kiedy odkrywanie tajemnic okrutnych, zimnych biegunów było dużo łatwiejsze niż kilkaset lat wcześniej. Polarnicy mogli tam dotrzeć samolotem i zamieszkać w stacji badawczej.

4 PODRÓŻ DO KRAJU ANARUKA

5 Grenlandia położona jest 700 km od bieguna północnego. Jej powierzchnia jest 6 razy większa od powierzchni Polski.Pokrywa ją lód, który pośrodku wyspy wznosi się do wysokości 3 tysięcy metrów.

6 MAPA SATELITARNA GRENLANDII

7 Grenlandia to jedna z najstarszych i największych wysp świata. Należy do Danii. Stolicą Grenlandii jest Nuuk.

8 Tak obecnie wygląda Nuuk.

9 Godło Godło Grenlandii przedstawia niedźwiedzia polarnego w pozycji wyprostowanej na niebieskim tle. Niedźwiedź podnosi lewą łapę - niedźwiedzie polarne są w rzeczywistości leworęczne.

10 Zachodnie wybrzeże Grenlandii

11 Lodowa czapa Grenlandii Tu zostaję!

12 Lód pokrywający wyspę wznosi się na dużą wysokość.

13 LODOWIEC

14 Czoło lodowca

15 Z Grenlandii pochodzą olbrzymie góry lodowe – ajsbergi, ważące kilkadziesiąt ton, które często były przyczyną wielkich katastrof morskich.

16 Na Grenlandii śniegi topnieją tylko na południowo – zachodnich brzegach i tam wyrastają trawy i mchy.

17 Kwiaty też się zdarzają – małe, ale bardzo kolorowe.

18 Poznaj mieszkańców Grenlandii

19 Anaruk i inni mieszkańcy Grenlandii to Eskimosi. Na całej wyspie jest ich niewielu – około 55 tysięcy. Potrafią żyć w bardzo trudnych warunkach. Są to dobrzy, sprawiedliwi i ufni ludzie. Łatwo ich skrzywdzić, gdyż nigdy nikogo nie podejrzewają o złe zamiary.Umieją cieszyć się z najprostszych rzeczy.

20

21 Oprócz dobrych cech charakteru Eskimosi posiadają też szereg umiejętności. Świetnie polują nawet na największe zwierzęta.Mają talent do rysunków. Chętnie śpiewają i opowiadają bajki.

22 Anaruk nie wiedział, co to jest szkoła. U Eskimosów wiedza i umiejętności przekazywane były z ojca na syna.

23 Polowanie na zwierzęta morskie jest rzeczą trudną i niebezpieczną. Rodacy Anaruka wypływali na morze w kajakach zbudowanych z żeber zwierzęcych powiązanych rzemieniem i obciągniętych skórami.

24 Na wyprawę Eskimos ubiera się w specjalny skórzany kaftan związany wokół kostek na rękach, pod brodą i dookoła otworu kajaka. Otwór, w którym siedzi myśliwy jest ściśle dopasowany do jego wymiarów. Myśliwy wraz z kajakiem tworzą jedną wodoszczelną całość.

25 Dziś życie małych Eskimosów zbliżone jest do naszego.

26 Eskimosi to chrześcijanie wyznania luterańskiego. Mimo to Anaruk i wszyscy mieszkańcy wyspy byli bardzo przesądni. Kościół

27 Cmentarz

28 Pies – przyjaciel Eskimosa

29 Prowadzenie psich zaprzęgów to wielka umiejętność.Należy popędzać psy smagając biczem nad ich głowami nie raniąc ich.Eskimos wie, jak regulować rzemienie uprzęży i szarpać nimi, by zwierzęta nie wpadły w przepaść,jak opatrywać psom rany na łapach i wyciągać z nich lodowe igły.

30 Psi zaprzęg na lodowcu

31 Psi zaprzęg w miejscowości Kulusuk

32 Zimowe mieszkanie Anaruka to igloo. Można je wybudować w ciągu niecałej godziny. Budowa igloo, to dla Eskimosa ważny, uroczysty obrządek. Nie każdy śnieg nadaje się na budowę takiego domku.

33 Do budowy igloo potrzebne są wielkie bloki stwardniałego śniegu, które mężczyźni wycinają za pomocą noży zrobionych z kości wieloryba.Eskimos bez obliczeń wie, ile śnieżnych bloków ma wyciąć i pod jakim kątem je ustawić.

34 Do środka igloo wpełza się na czworakach. Ten śnieżny domek jest trochę większy od człowieka, ciemny i bardzo szczelny. Otwór zasuwa się dużym blokiem śniegu, aby ustrzec się przednieproszonymi gośćmi.

35 Dziś domy Eskimosów nie różnią się od naszych. Tak wyglądają zabudowania w Nuuk.

36 Zorza polarna

37 Ogon wieloryba

38 Sprawdź, czy dokładnie przeczytałeś książkę. 1.Anaruk miał lat a)15b)12c) Ojciec Anaruka miał na imię a)Odarpi b) Wojciech c) TugtoOdarpiWojciech Tugto 3. Letnie mieszkanie Anaruka to a)namiot zrobiony ze skórb) szałas c) drewniany domeknamiot zrobiony ze skórszałasdrewniany domek 4. Ulubiony przysmak eskimoskich dzieci to a)tłuszcz foki b) jaja ptasiec) cukierkitłuszcz foki jaja ptasiecukierki 5. Sprzęt do polowania na foki to a)strzelba b) nóżc) harpunstrzelba nóżharpun 6. Podczas sprzeczki Eskimosi stają naprzeciwko siebie i układają jeden na drugiego złośliwe piosenki a) takb) nietaknie

39 7. Materiał, który u nas występuje w dużej ilości, a na Grenlandii jest prawdziwym skarbem a)lódb) futro c) drewnolódfutro drewno 8. W języku grenlandzkim nie istnieje słowo a)zabawa b) kraśćc) pożyczyćzabawa kraśćpożyczyć 9. Chłopiec, z którym Anaruk wybrał się na polowanie a)Nukun b) Omialik c) TugtoNukun Omialik Tugto 10. Czwarty palec jednej nogi to liczba a)cztery b) dziewiętnaściec) czternaściecztery dziewiętnaścieczternaście 11. Na białe niedźwiedzie poluje się a)harpunem b) ciężkim oszczepem c) nożemharpunemciężkim oszczepem nożem

40 12. Dzień polarny trwa a) 12 godz. b) 24 godz.12 godz. 24 godz. 13.Zwierzę, które widnieje w herbie Grenlandii to a) foka b) reniferc) niedźwiedźfokareniferniedźwiedź


Pobierz ppt "CZESŁAW CENTKIEWICZ ANARUK,, CHŁOPIEC Z GRENLANDII Pierwsze wydanie – rok 1937."

Podobne prezentacje


Reklamy Google