Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pielgrzymki Jana Pawła II

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Pielgrzymki Jana Pawła II"— Zapis prezentacji:

1 Pielgrzymki Jana Pawła II
Sesja Naukowa 2008

2 Jan Paweł II – Papież-Pielgrzym

3 Pielgrzymki Jana Pawła II
Charakterystycznym elementem pontyfikatu Jana Pawła II były podróże zagraniczne Odbył ich 104, odwiedzając wszystkie zamieszkane kontynenty Włochy (blisko 100 podróży na terenie Włoch) W wielu miejscach, które odwiedził, nigdy przedtem nie postawił stopy żaden papież

4 Pielgrzymki Jana Pawła II

5 Pielgrzymki Jana Pawła II
Był m.in. pierwszym papieżem, który odwiedził Wielką Brytanię (od roku 1534 Kościół Anglii nie uznaje władzy zwierzchniej Stolicy Apostolskiej) Mimo wielu zabiegów nie udało mu się jednak odbyć pielgrzymki do Rosji Jan Paweł II jako papież najwięcej razy odwiedził m.in. Polskę (8 razy), USA (7 razy), Francję (7 razy).

6 Pielgrzymki Jana Pawła II

7 Pielgrzymki Jana Pawła II
Historia nie znała tak niezwykłego pontyfikatu. Próżno szukać drugiego takiego podróżnika na Stolicy Piotrowej. Jan Paweł II zyskał przydomek Największego Pielgrzyma. Blisko 1000 dni spędził poza Rzymem, w tym prawie 600 poza granicami Włoch. W trakcie 104 zagranicznych podróży przebył ponad 1,2 mln kilometrów. Jak obliczono, przemierzył odległość od Ziemi do Księżyca i zbliżył się z powrotem do Ziemi.

8 Pielgrzymki Jana Pawła II
32. podróż apostolska, do Bangladeszu, Singapuru, Fidżi, Nowej Zelandii i na Seszele w 1986 r., trwała 13 dni, 6 godzin i 15 minut; ona też była najdłuższa jej trasa liczyła km Najkrótsza - pięciogodzinna wizyta w San Marino w 1982 r. W 1999 r. w Manili we Mszy św. koncelebrowanej przez Jana Pawła II uczestniczyło ponad 4 mln wiernych ponad 2,5 mln modliło się z Papieżem na krakowskich Błoniach w 2002 r. Podczas swych zagranicznych pielgrzymek Ojciec Święty wygłosił ponad 2400 przemówień, Polski Papież odwiedził blisko 200 krajów, niektórych z nich nie ma już na mapie

9 Pielgrzymki Jana Pawła II
02 października 2008r. w polskim sejmie została otwarta wystawa pt. „104 pielgrzymki Jana Pawła II na drogach świata" Metropolita warszawski arcybiskup Kazimierz Nycz powiedział, że zorganizowana w Sejmie wystawa pozwala na przypomnienie i przeżycie na nowo pontyfikatu Jana Pawła II. Arcybiskup Nycz podkreślił, że Jan Paweł II był jednym z papieży, którzy bezpośrednio podejmowali trud nauczania, a pielgrzymki były tego najlepszym wyrazem. Metropolita warszawski zwrócił uwagę, że dzięki temu z papieżem mogła się spotkać ogromna liczba katolików na świecie. "Dlatego ta wystawa jest tak cenna i będzie nam przypominać obecność Jana Pawła II" - podkreślił arcybiskup Nycz.

10 Pielgrzymki Jana Pawła II
Nuncjusz apostolski w Polsce arcybiskup Józef Kowalczyk wyraził radość z tego, że polska władza ustawodawcza postanowiła uczcić pamięć Jana Pawła II. Nuncjusz podkreślił, że postać papieża jest najlepszym przykładem tego, co Polska może dać Europie i światu. Arcybiskup Kowalczyk podkreślił, że papież-Polak wartościami, które nosił w sobie, obudził cały świat. Nuncjusz dodał, że papież w czasie swoich podróży był odbierany jako człowiek autentyczny i szczery, który to co pisze i mówi potwierdza faktami.

11 Jan Paweł II


Pobierz ppt "Pielgrzymki Jana Pawła II"

Podobne prezentacje


Reklamy Google