Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Makrofotografia Opracował: Opracował: Patryk Cegieła z klasy 6B Patryk Cegieła z klasy 6B.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Makrofotografia Opracował: Opracował: Patryk Cegieła z klasy 6B Patryk Cegieła z klasy 6B."— Zapis prezentacji:

1 Makrofotografia Opracował: Opracował: Patryk Cegieła z klasy 6B Patryk Cegieła z klasy 6B

2 Słowem wstępu… To świat, obok którego zwykle przechodzimy obojętnie. W pośpiechu, rutynie i wieczną pogonią za lepszym bytem nie doceniamy jego piękna. Dopiero gdy przyjrzymy mu się uważniej, dostrzegamy jego tajemnice. Stworzenia,na które nie zwracamy zwykle uwagi, ukazują magie swoich kształtów i barw. Warto czasem zatrzymać się choć na chwilę, wytężyć wzrok i odkryć ten fascynujący świat. Niewielki rozmiarami, ale nieskończenie wielki różnorodnością…

3 Co i jak? Teoria w kilku zdaniach. Kiedy robimy zdjęcia owadom, pierwsze co musimy zrobić to dowiedzieć się coś o danym gatunku (np. na jakich roślinach można je najczęściej spotkać), a także zaopatrzyć się w bardzo duże zapasy cierpliwości (często może nam nie wyjść zamierzony efekt). Fotografując trzeba się kierować własnym poczuciem estetyki i piękna, jednak jest kilka zasad o których będzie mowa później. Kiedy robimy zdjęcia owadom, pierwsze co musimy zrobić to dowiedzieć się coś o danym gatunku (np. na jakich roślinach można je najczęściej spotkać), a także zaopatrzyć się w bardzo duże zapasy cierpliwości (często może nam nie wyjść zamierzony efekt). Fotografując trzeba się kierować własnym poczuciem estetyki i piękna, jednak jest kilka zasad o których będzie mowa później.

4 W fotografii makro, jak w każdej innej dziedzinie fotografii, zdjęcie powinno przedstawiać jakiś zamysł fotografa. Na początek powinniśmy się zastanowić co chcemy przedstawić (a jest w czym wybierać…), a potem to ładnie wyeksponować na zdjęciu. Możemy pokazać dany obiekt w jego naturalnym środowisku. Wtedy stosujemy szerszy kadr. Możemy też skoncentrować się na samym obiekcie lub jego części. Wtedy stosujemy raczej ciasne kadry. W fotografii makro, jak w każdej innej dziedzinie fotografii, zdjęcie powinno przedstawiać jakiś zamysł fotografa. Na początek powinniśmy się zastanowić co chcemy przedstawić (a jest w czym wybierać…), a potem to ładnie wyeksponować na zdjęciu. Możemy pokazać dany obiekt w jego naturalnym środowisku. Wtedy stosujemy szerszy kadr. Możemy też skoncentrować się na samym obiekcie lub jego części. Wtedy stosujemy raczej ciasne kadry. Co i jak? Teoria w kilku zdaniach. 2

5 Główny obiekt zdjęcia powinien od razu rzucać się w oczy – aby taki efekt osiągnąć należy wyszukać funkcji makro, a jeśli jej nie znajdziesz możesz spróbować zrobić zdjęcie przez lupę; Główny obiekt zdjęcia powinien od razu rzucać się w oczy – aby taki efekt osiągnąć należy wyszukać funkcji makro, a jeśli jej nie znajdziesz możesz spróbować zrobić zdjęcie przez lupę; To co fotografujemy powinno zajmować co najmniej większą część kadru; To co fotografujemy powinno zajmować co najmniej większą część kadru; Zdjęcia robimy z odległości ok. 1cm-3cm; Zdjęcia robimy z odległości ok. 1cm-3cm; Robiąc zdjęcie staramy się by było ono jak najbardziej ciekawe (np. zamiast robić zdjęcia motylowi gdy sobie siedzi na kwiatku, poczekać do momentu gdy będzie odlatywał). Robiąc zdjęcie staramy się by było ono jak najbardziej ciekawe (np. zamiast robić zdjęcia motylowi gdy sobie siedzi na kwiatku, poczekać do momentu gdy będzie odlatywał). 4 podstawowe zasady!

6 Tryb makro można wykorzystać właściwie do wszystkiego, byle by nie osiągało rozmiarów większych niż, mniej więcej, 5cm. Czyli może to być wszystko: zaczynając od owadów, poprzez monety, a kończąc na rzeczach domowego użytku(!). Najczęściej tego typu zdjęcia wykonuję się na dworze (choć można także w domu). Lecz niestety ma to swoje minusy, np. słońca nie przesuniesz tak jak zwykłego światła aby dopasowało się do twoich potrzeb. Tryb makro można wykorzystać właściwie do wszystkiego, byle by nie osiągało rozmiarów większych niż, mniej więcej, 5cm. Czyli może to być wszystko: zaczynając od owadów, poprzez monety, a kończąc na rzeczach domowego użytku(!). Najczęściej tego typu zdjęcia wykonuję się na dworze (choć można także w domu). Lecz niestety ma to swoje minusy, np. słońca nie przesuniesz tak jak zwykłego światła aby dopasowało się do twoich potrzeb. Co i gdzie?

7 Przykłady z mojej kolekcji Nawet zwykła szczotka do włosów może dać ciekawy efekt…

8 Może niezbyt dobry przykład, ale i tak przedstawia to co chciałem pokazać…

9 Ciekawe wykorzystanie makro – tak wyglądają dżinsy w sporym przybliżeniu ;)

10

11 Tutaj skończę przedstawiać moje dobre zdjęcia, a pokażę jak łatwo można zmaścić fotografie… Będę dodawał komentarze z własnymi domysłami czemu fotografia mi nie wyszła.

12 Od oświetlenia także dużo zależy, trzeba na nie uważać! Dlatego bardzo trudno robić zdjęcia na dworze… Tutaj nawet nie do końca wiadomo co chciałem przedstawić.

13 Nawet odrobina ruchu ręką może zepsuć co najmniej ostrość jeśli nie całość zdjęcia. A co tutaj mi się nie udało? Na pierwszy rzut oka – nic, ale jednak jest tu podstawowy błąd. Złapałem na ostrość nie ten obiekt na który powinienem. Zamiast czubek ołówka złapało ławkę.

14 To samo co poprzednio…

15 Na koniec przedstawię parę przykładów od pani Gabrieli Źrałek. Czyli podnosimy poziom zdjęć o przynajmniej kilka poziomów! Na koniec przedstawię parę przykładów od pani Gabrieli Źrałek. Czyli podnosimy poziom zdjęć o przynajmniej kilka poziomów!

16

17

18

19

20


Pobierz ppt "Makrofotografia Opracował: Opracował: Patryk Cegieła z klasy 6B Patryk Cegieła z klasy 6B."

Podobne prezentacje


Reklamy Google