Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Podstawy fotografii.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Podstawy fotografii."— Zapis prezentacji:

1 Podstawy fotografii

2 Budowa analogowego aparatu fotograficznego
Analogowe aparaty składają się z dwóch części. Pierwsza z nich to korpus, w którym zamknięty jest materiał światłoczuły oraz mieści się migawka i mechanizm umożliwiający obserwację obrazu (układ celowniczy). Drugą częścią jest obiektyw, wpuszczający światło do aparatu. W aparacie analogowym obiektyw jest częścią ruchomą, co oznacza, że można go zamieniać.

3 Budowa cyfrowego aparatu fotograficznego
Aparaty cyfrowe konstrukcyjnie przypominają aparaty analogowe, ponieważ również składają się z korpusu i obiektywu. W korpusie aparatu znajduje się matryca światłoczuła, procesor obrazu oraz karta pamięci. Oprócz tego umieszczona jest tam migawka i układ optyczny.

4 Funkcje aparatów Program- tryb programu jest zazwyczaj używany przez początkujących fotografów. Aparat w sposób uśredniony samoczynnie odbiera potrzebne do prawidłowego naświetlenia parametry. W owym trybie nie ma możliwości kontroli czasu otwarcia migawki ani głębi ostrości. Priorytet przysłony- pracując w tym trybie fotograf sam wybiera odpowiednią wartość przysłony, a aparat dobiera do niej czas otwarcia migawki, tak, by otrzymać właściwą ekspozycję. Jeśli wybieramy mała wartość przysłony, aparat dobiera krótsze czasy otwarcia migawki, zaś gdy dużą wartość przysłony, wydłużony zostaje czas otwarcia migawki. Priorytet migawki- ten tryb jest odwrotnością trybu priorytetu przysłony- to fotograf nastawia czas otwarcia migawki, a aparat sam dobiera wtedy właściwą wartość przysłony. Tryb ten stosowany jest głównie do w celu fotografowania obiektów w ruchu. Tryb ręczny (manualny)- w trybie ręcznym fotograf sam decyduje zarówno o wartościach przesłony, jak i czasu otwarcia migawki. Aby poznać właściwe dla danej sceny parametry ekspozycji , można skorzystać z odczytu światłomierza w aparacie.

5 Tryby tematyczne Tryb krajobrazowy- przeznaczony jest do robienia zdjęć pejzażowych. Aparat samoczynnie ustawia ostrość na nieskończoność, dzięki czemu wyostrzone są elementy znajdujące się daleko. Tryb portretowy- tryb przeznaczony do wykonywania portretów. Aparat samoczynnie dobiera niską wartość przesłony, by ostry był tylko główny obiekt zdjęcia, np. twarz modela. Elementy w tle i na pierwszym planie pokazane są nieostro. Tryb sportowy- aparat ustawia krótki czas otwarcia migawki, dobierając do niego odpowiednią wartość przysłony. Dzięki temu obiekty będące w ruchu zostają na zdjęciu ,,zatrzymane’’. Tryb makro- stosowany do wykonywania zdjęć z bardzo małej odległości. Działa on na zasadzie zmiany zakresu ostrości, co umożliwia fotografowanie bardzo małych przedmiotów, jak np. kwiaty, owady. Tryb korekcji tylnego światła- używanie danego trybu sugerowane jest w sytuacjach, gdy za wybranym przez nas obiektem znajduje się bardzo jasne tło. Tryb zdjęć nocnych- przeznaczony do fotografowania obiektów podczas nocy. W trakcie używania danego trybu czas otwarcia migawki zostaje wydłużony, dzięki czemu jasne elementy obrazu są na zdjęciu poprawnie naświetlone.

6 Tryby ekspozycji Tryb jednorazowej ekspozycji- w trybie tym naciśnięcie spustu aparatu powoduje naświetlenie jednego zdjęcia. W celu wykonania kolejnej fotografii, należy zwolnić spust i zaczekać, aż aparat zapisze naświetlony obraz na karcie pamięci lub przewinie taśmę do następnej klatki. Tryb szybkiej ekspozycji- możliwe jest wykonanie serii fotografii w bardzo krótkich odstępach czasu, np. 3 zdjęć na sekundę. Wielokrotna ekspozycja- naświetlane zdjęcia nakładają się na siebie, tworząc jedną fotografię, złożoną z kilku obrazów.

7 Funkcje lamp błyskowych
Tryb automatyczny- w owym trybie aparat, mierząc światło, ocenia, czy jest go wystarczająco dużo dla danej wartości przysłony, by zdjęcie zostało naświetlone prawidłowo. Jeżeli okaże się, że światła jest za mało, bądź obiekt jest zbyt ciemny, lampa błyskowa zostanie samoczynnie uruchomiona. Tryb włączonego flesza- błysk wyzwalany jest przy każdym naciśnięciu spustu aparatu. Tryb wyłączonego flesza- jest przeciwieństwem trybu włączonego flesza, aczkolwiek w trybie tym fotograf również decyduje o użyciu lampy błyskowej. Tryb światła dopełniającego- błysk lampy wyzwalany jest za każdym naciśnięciem spustu aparatu. Jest jednak słaby, ponieważ ma za zadanie jedynie dopełniać główne źródło światła.

8 Inne funkcje aparatów Balans bieli- jest to jedna z najbardziej przydatnych funkcji w aparacie cyfrowym. Pozwala ona dostosować kolorystykę zdjęcia do warunków oświetleniowych otoczenia. Redukcja czerwonych oczu- funkcja ta polega na wykonaniu kilku szybkich błysków poprzedzających właściwy błysk, który zsynchronizowany jest z otwarciem migawki. Bracketing- służy do wykonania kilku fotografii, z których każda m inne parametry ekspozycji. Funkcja ta jest bardzo przydatna, w momencie, gdy nie wiemy, jak naświetlić zdjęcie. Samowyzwalacz- umożliwia opóźnienie otwarcia migawki o kilka sekund. Kompensacja ekspozycji- dzięki niej można zmieniać w poziomie naświetlenia. Stosuje się ją w cyfrowych aparatach , gdzie nie mamy w pełni możliwości panowania nad parametrami ekspozycji.

9 Pierwsze fotografie Zaczynając zabawę jaką jest fotografia, należy pamiętać, że pierwsze zdjęcia nie będą najlepsze. Powinno się poświęcić trochę czasu na doskonalenie samego siebie i swoich dzieł. Należy również przestrzegać pewnych prostych zasad, które nie zostały stworzone w celu ograniczania nas, lecz by nasze prace zostały lepiej zrozumiane. Ważne jest również własne spojrzenie na dany temat, dlatego warto samemu szukać sposobów na przekazywanie tego, co wydarzyć się może przed obiektywem aparatu. Proponuję czytanie różnych artykułów, książek o fotografii oraz uczęszczanie na kursy, by móc lepiej poznać to piękne hobby.

10 Amatorskie fotografie plenerowe

11 Bibliografia Książka Tomasza Wójcika ,, ABC fotografii cyfrowej’’
Google grafika Własne doświadczenia

12 Autor Dziękuję za uwagę Agata Kaczalska


Pobierz ppt "Podstawy fotografii."

Podobne prezentacje


Reklamy Google