Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

CO TO W OGÓLE KWADRAT ? 1.Czworokąt, który ma wszystkie kąty proste i wszystkie boki równej długości. 2.Kwadrat to prostokąt, który ma wszystkie boki.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "CO TO W OGÓLE KWADRAT ? 1.Czworokąt, który ma wszystkie kąty proste i wszystkie boki równej długości. 2.Kwadrat to prostokąt, który ma wszystkie boki."— Zapis prezentacji:

1

2 CO TO W OGÓLE KWADRAT ? 1.Czworokąt, który ma wszystkie kąty proste i wszystkie boki równej długości. 2.Kwadrat to prostokąt, który ma wszystkie boki równe. WZÓR NA POLE KWADRATU ! P= a*a P= d*d : 2 WŁASNOŚCI : -wszystkie boki są równej długości, -przekątne są równej długości, -przekątne są prostopadłe.

3 CO TO JEST PROSTOKĄT ? 1.Prostokąt to czworokąt, który ma wszystkie kąty proste. 2.Przekątne prostokąta mają jednakową długość i przecinają się w połowie. WZÓR NA POLE PROSTOKĄTA ! P= a*b WŁASNOŚCI : -boki równoległe są równej długości, -przekątne są równej długości, -przekątne dzielą się na połowy.

4 CO TO JEST RÓWNOLEGŁOBOK ? 1.To czworokąt, który ma dwie pary boków równoległych. Przekątne równoległoboku dzielą się na połowy. WZÓR NA POLE RÓWNOLEGŁOBOKU ! P= a*h WŁASNOŚCI : -ma dwie przekątne. -kąty leżące naprzeciw siebie mają równe miary.

5 CO TO JEST ROMB ? To równoległobok, który ma wszystkie boki jednakowej długości. Przekątne rombu przecinają się w połowie i są prostopadłe. WZÓR NA POLE ROMBU ! P= d1 * d2: 2 WŁASNOŚCI: -Wszystkie boki równe PRZEKĄTNE SĄ: -Prostopadłe -Dzielą się na połowy

6 CO TO JEST TRAPEZ ? To czworokąt, który ma co najmniej jedną parę boków równoległych. Równoległe boki trapezu nazywamy podstawami, a pozostałe boki - ramionami. WZÓR NA POLE TRAPEZU ! P= a+b*h:2 WŁASNOŚCI: - dwa ramiona - dwie podstawy ( górną i dolną ) - co najmniej jedną parę boków równoległych

7 PODSTAWA WYSOKOŚĆ WYSKOŚĆPODSTAWA

8 CO TO JEST TRÓJKĄT ? JEST TO WIELOKĄT O TZRECH BOKACH I KĄTACH. WZÓR NA POLE TRÓJKĄTA ! P= b*h:2 WŁASNOŚCI: Długość każdego boku trójkąta jest mniejsza od sumy długości dwóch pozostałych boków tego trójkąta. Suma miar kątów trójkąta jest równa 180 stopni.

9 RAMIONA H WYSKOŚĆ PODSTAWA Trójkątem równobocznym nazywamy trójkąt, którego wszystkie boki mają tę samą długość. TRÓJKĄT RÓWNOBOCZNY

10 PODSTAWA H WYSOKOŚĆ RAMIONA Trójkątem równoramiennym nazywamy trójkąt, którego (co najmniej) dwa boki mają tę samą długość.

11 RAMIONA PODSTAWA Trójkątem różnobocznym nazywamy trójkąt, którego boki mają różne długości.

12 Trójkątem ostrokątnym nazywamy trójkąt, którego wszystkie kąty są ostre. Trójkątem prostokątnym nazywamy trójkąt, którego jeden z kątów jest prosty. Trójkątem rozwartokątnym nazywamy trójkąt, którego jeden z kątów jest rozwarty.

13

14 ŹRÓDŁA: tml zow.htm https://www.google.pl/#hl=pl&output=search&sclient=psy- ab&q=co%20to%20s%C4%85%20figury%20p%C5%82askie&oq=&gs_l=&p bx=1&bav=on.2,or.r_qf.&bvm=bv ,d.Yms&fp=c4bcb5f0a3c6dda0 &biw=1024&bih=544&pf=p&pdl=300 https://www.google.pl/#hl=pl&output=search&sclient=psy- ab&q=ROMB&oq=ROMB&gs_l=serp.3..0l2j0i10j j4j c.1.6.psy- ab.MAXVn2GeHDw&pbx=1&bav=on.2,or.r_qf.&fp=1706d dce&bi w=1024&bih=544


Pobierz ppt "CO TO W OGÓLE KWADRAT ? 1.Czworokąt, który ma wszystkie kąty proste i wszystkie boki równej długości. 2.Kwadrat to prostokąt, który ma wszystkie boki."

Podobne prezentacje


Reklamy Google