Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Publikacja jest współfinansowana przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Prezentacja jest dystrybuowana bezpłatnie Projekt.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Publikacja jest współfinansowana przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Prezentacja jest dystrybuowana bezpłatnie Projekt."— Zapis prezentacji:

1 Publikacja jest współfinansowana przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Prezentacja jest dystrybuowana bezpłatnie Projekt Z FIZYKĄ, MATEMATYKĄ I PRZEDSIĘBIORCZOŚCIĄ ZDOBYWAMY ŚWIAT !!! jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Program Operacyjny Kapitał Ludzki 2007-2013 CZŁOWIEK – NAJLEPSZA INWESTYCJA

2 DANE INFORMACYJNE Nazwa szkoły: Gimnazjum im. Jana Pawła II w Mroczeniu ID grupy: 98/48_MF_G2 Kompetencja: matematyczno-fizyczna Temat projektowy: Gęstość materii Semestr/rok szkolny: I/2009/2010

3 WPROWADZENIE Poniższa prezentacja jest wynikiem pracy naszej grupy dotyczącej zbierania i systematyzowania wiadomości o gęstości materii z podziałem na różne substancje. Podczas godzin dodatkowych przeprowadzaliśmy szereg doświadczeń z zakresu gęstości ciał stałych i cieczy. O gęstości gazów dowiedzieliśmy się z filmowych materiałów edukacyjnych i podręczników. W obliczeniach korzystaliśmy z arkusza kalkulacyjnego.

4 ZAGADKA ????? Zapewne słyszeliście zagadkę: Co jest cięższe: kilogram pierza, czy kilogram żelaza? Co to znaczy że pierze jest lżejsze? Co mamy na myśli mówiąc, że balonik wypełniony helem jest lżejszy od powietrza? W odpowiedzi odnosząc się do ciał o tych samych rozmiarach musimy wspomnieć o gęstości.

5 Leksykon definicji Gęstość jest wielkością służącą do porównywania ciężarów różnych materiałów. Wiemy, że stal jest cięższa niż tworzywo sztuczne, że styropian jest bardzo lekki, a ołów ciężki. Aby jednak powiedzieć dokładnie jak ciężki, trzeba podać jego gęstość. Gęstość materii oblicza się ze wzoru :

6 GĘSTOŚĆ WZGLĘDNA Gęstość względna wskazuje nam czy dane ciało stałe unosi się na powierzchni, czy tonie w wodzie. Gęstość względna wody wynosi 1. Ciała o gęstości względnej mniejszej niż 1, takie jak korek, lód oraz większość gatunków drewna, unoszą się na wodzie. Ciała mające gęstość względną większą niż 1, takie jak metal czy kamień, toną.

7 Leksykon definicji Materia – w potocznym rozumieniu ogół obiektywnie istniejących przedmiotów fizycznych poznawalnych zmysłami. Czyli… Materia to jest to, co widzimy na co dzień, co smakujemy, czego dotykamy. Skały jako przykład materii.

8 Leksykon definicji Masa – jedna z podstawowych wielkości fizycznych określająca bezwładność i oddziaływanie grawitacyjne obiektów fizycznych. Jest wielkością skalarną. Potocznie rozumiana jako miara ilości materii obiektu fizycznego. Najczęściej oznaczana literą m. W układzie jednostek miar SI podstawową jednostką masy jest kilogram. Masa jest miarą bezwładności ciała, a więc wpływa na to, że "masywne" ciało trudno jest rozpędzić, a rozpędzone - trudno zatrzymać. Wiemy jeszcze to, że masa jest wielkością addytywną - tzn. jeżeli weźmiemy dwa ciała i połączymy ze sobą, to masa całego układu jest sumą mas składników tego układu.

9 Jednostki masy

10 Leksykon definicji Objętość jest pojęciem matematycznym, określającym jak dużo miejsca w przestrzeni zajmuje dane ciało, obszar, kształt. Objętość jest łatwo zdefiniować dla ciała w postaci kostki (sześcianu) o krawędzi a. Objętość sześcianu dane jest wzorem:

11 Wzory

12 Jednostki SI

13 Przedrostki

14 Naukowcy w dziedzinie gęstości

15 Ciekawostki Co to jest Czarna Dziura? Jest to niezmierzalnie gęste, zapadające się gwiazdy, których przyciąganie grawitacyjne jest tak silne, że nic, nawet światło, nie może się z niej wydostać. Wielkość czarnej dziury zależy od masy zapadającej się gwiazdy. Czarna dziura jest niewidoczna, żadnej nie wykryto więc bezpośrednio. Jej istnienie można wywnioskować z wpływu, jaki wywiera na inne obiekty. Szacuje się, że 1cm sześcienne czarnej dziury (objętość kostki cukru) waży ok. 100 ton.

16 Ciekawostki Jaka jest gęstość jądra… ? Gęstość jądra jest bardzo duża. Jej średnia wartość wynosi 2*1014g/cm3. Wyobraźmy sobie kulę 11 gram ołowiu. Gdybyśmy mieli taką samą kulę, która byłaby jądrem czyli mieszaniną protonów i neutronów to ważyła by 200 miliardów ton. Niewiele mniejszą gęstość mają gwiazdy zbudowane z samych neutronów zwane gwiazdami neutronowymi.

17 Gwiazda neutronowa - to obiekt astronomiczny o stosunkowo niedużych rozmiarach, ale o bardzo dużej gęstości. Przy średnicy 10–15 km ma masę od 1,4 do 2,5 mas Słońca. Tak duża gęstość wynika z gęstości upakowania neutronów i obiekt taki mógłby być nawet interpretowany jako ogromne jądro atomowe (1057 barionów) utrzymywane w równowadze przez siły grawitacyjne. obiekt astronomiczny gęstości masęSłońcaneutronówjądro atomowebarionów grawitacyjne Ciekawostki

18 Komety to materia pozostała po tworzeniu sie naszego Układu Słonecznego. Miliardy lat spędziły w mroźnych, bardzo dalekich rejonach kosmosu. Zbudowane są z lodów, w skład których wchodzi zamrożona woda, metan, amoniak i dwutlenek węgla. W lodowej mieszaninie zatopione są ziarna pyłu, bryłki metali i ciężkie kamienie. Ciekawostki

19 Zadania wraz z wynikami Zadanie 1. Który materiał z rysunku poniżej (żółty, czy czerwony) ma większą gęstość? Ile razy? Odpowiedź: Czerwony klocek ma dwa razy mniejszą gęstość niż żółty, ponieważ przy tej samej masie ma on dwa razy większą objętość.

20 Zadania wraz z wynikami Zadanie 2 Litr pewnego płynu ma masę 1,1 kg. Jaka jest gęstość tego płynu? Rozwiązanie: Skorzystamy z definicji gęstości: Podstawiamy dane: Dane jest: masa m = 1,1 kg, objętość V = 1l = 0,001m3.

21 Zadanie 3 Zaproponuj w jaki sposób bez korzystania z wagi można odmierzyć 220 g oleju rzepakowego o gęstości d= 0,88 kg/dm 3 Rozwiązanie: Objętość oleju: Podstawiając wartości do wzoru, uwzględniliśmy, że m= 220 g =0,22 kg Należało tak postąpić, ponieważ gęstość podaliśmy w kg/dm 3 Odpowiedz: Odmierzyć 220 g oleju, to znaczy odmierzyć 0,25 dm 3, czyli szklankę oleju. Zadania wraz z wynikami

22

23

24 PRZEDSTAWIENIE WYNIKÓW I OSZACOWANIE WIARYGODNOŚCI BADAŃ

25 Projekt mechanizmu dźwigni Projektowaliśmy różne mechanizmy. Mieliśmy pomysły, nawet twórcze…

26 ciecz V=1l/min M=15kg Zastosowanie dźwigni Po napełnieniu pojemnika do 15 kg tłok tłoczy wodę, która unosi klocek i zapala lampkę.

27 Zastosowanie dźwigni do wypompowywania wód gruntowych Wody gruntowe Sztuczny zbiornik wodny Nawadnianie pól

28 Galeria zdjęć

29 konsultacje Wzory fizyczne na boisku szkolnym

30 Galeria zdjęć

31

32

33

34

35

36 BIBLIOGRAFIA Bliżej fizyki Sławomir Ziemicki, Krystyna Puchowska cz. 1 Zbiór zadań z fizyki Romuald Subieta www.iwiedza.net/encyklo/gleter.html www.wikipedia.pl www.fizyka.net.pl materiały własne

37 W PROJEKCIE UDZIAŁ WZIĘLI: Dominika Bieda - kronikarzKlaudia Kasprzak Monika CzapczyńskaAgnieszka Nowak - lider Bartek Gruszka – zast.Kornela Płaza Daria Gruszka - kronikarzPatrycja Jerczyńska – l.r Kasia GruszkaKamil Gumienny – l.r Kasia Grzesiak - sprawozdawca Ilona Hadryś - sprawozdawca

38 Publikacja jest współfinansowana przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Prezentacja jest dystrybuowana bezpłatnie Projekt Z FIZYKĄ, MATEMATYKĄ I PRZEDSIĘBIORCZOŚCIĄ ZDOBYWAMY ŚWIAT !!! jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Program Operacyjny Kapitał Ludzki 2007-2013 CZŁOWIEK – NAJLEPSZA INWESTYCJA


Pobierz ppt "Publikacja jest współfinansowana przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Prezentacja jest dystrybuowana bezpłatnie Projekt."

Podobne prezentacje


Reklamy Google