Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

POCZĄTEK EUROPY.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "POCZĄTEK EUROPY."— Zapis prezentacji:

1 POCZĄTEK EUROPY

2 MENU Początek Europy Skąd nazwa: Europa Ojciec Europy
Starożytne źródła informacji Greckie ideały Rzymski ład Rola chrześcijaństwa i Kościoła Pojęcia związane z wiarą Podziękowania

3 SKĄD NAZWA : EUROPA Nazwę Europa spotykamy u Homera i Hezjoda.
W mitologii greckiej Europa była córką Agenora, króla Tyru, którą porwał Zeus pod postacią byka.

4 „OJCIEC EUROPY” Święty Benedykt założył pierwszy klasztor w Europie w ok. 529 roku na górze Monte Cassino. Klasztor został nazwany od jego imienia benedyktyńskim.

5 STAROŻYTNE ŹRÓDŁA INFORMACJI
Powstanie średniowiecznej Europy zostało przygotowane przez dwie cywilizacje – grecką i rzymską, rozwijające się na naszym kontynencie w starożytności.

6 GRECKIE IDEAŁY Odpierając najazd perski, Grecy najprawdopodobnie poczuli różnicę między ideałami europejskimi i azjatyckimi. Powstały dwie kultury: helleńska i hellenistyczna.

7 RZYMSKI ŁAD Dziełem Rzymu było rozprzestrzenienie kultury greckiej na Zachodzie. W starożytnym Rzymie opracowano podstawy ładu prawnego, Rzymianie dali średniowiecznej Europie drogi, miasta, mosty i akwedukty.

8 ROLA CHEŚCIJAŃSTWA I KOŚCIOŁA
Kościół szerzył wiarę chrześcijańską wśród ludów Europy i przyczyniał się do zachowania wielu elementów kultury antycznej. Duchowni byli na ogół jedynymi ludźmi wykształconymi i praktycznie tylko oni zajmowali się sztuką i nauką.

9 Pojęcia związane z wiarą
Zakon – instytucja religijna, której członkowie ślubują ubóstwo, czystość i posłuszeństwo przełożonym. Klasztor – budynek lub zespół budynków stanowiący miejsce pobytu i modlitwy zakonników lub zakonnic. Mnisi – członkowie tradycyjnych, najstarszych zakonów (starożytnych i średniowiecznych).

10 Dziękuję za obejrzenie mojej prezentacji!
Michalina Zalewska kl. 1a


Pobierz ppt "POCZĄTEK EUROPY."

Podobne prezentacje


Reklamy Google