Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Mikołaj Kopernik ( 19 luty 1473 - 24 maj 1543).

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Mikołaj Kopernik ( 19 luty 1473 - 24 maj 1543)."— Zapis prezentacji:

1 Mikołaj Kopernik ( 19 luty maj 1543)

2 Młodość Mikołaj Kopernik urodził się w Toruniu i spędził tam pierwsze 18 lat swego życia. Już wówczas przejawiał swoje zainteresowania nauką, które zostały docenione przez jego wuja , Łukasza Watzenrode. Wysłał on go na studia i był dla Mikołaja kimś w rodzaju „opiekuna” i „sponsora”.

3 Toruń miasto Kopernika i piernika

4 W latach 1491-1495 studiował w Krakowie matematykę i astronomię
W latach studiował w Krakowie matematykę i astronomię. Akademia Krakowska pod koniec XV wieku przeżywała okres wspaniałego rozwoju i należała do jednej z najlepszych w Europie.

5 Akademia Krakowska Uniwersytet Jagielloński

6 Mikołaj Kopernik jako ekonomista bierze udział w działalności społeczno-politycznej . W szczególności zainteresowanie zjawiskami ekonomicznymi wzrosło gdy Kraków stał się ośrodkiem polityki międzynarodowej po uzyskaniu prawa składu i przeobrażeniu w emporium handlowe.

7 W latach Mikołaj Kopernik studiował prawo we Włoszech, na uniwersytecie w Bolonii. Koniec XV wieku to okres kiedy studia zagranicą były zwyczajem. Kopernik studiował prawo nie po to aby zostać sędzią czy adwokatem. Prawo, które studiował nazywało się „kanoniczne” i dotyczyło spraw religijnych i kościelnych. W 1503 roku uzyskał doktorat na kolejnym włoskim uniwersytecie w Ferrarze. Od roku 1497 sprawował funkcję kanonika warmińskiego. Kanonik to średniowieczna nazwa duchownych żyjących według reguł kanonicznych przy kościołach biskupich. Nie wymagano od nich święceń. Od roku 1503 objął stanowisko scholastyka wrocławskiego, czyli osoby duchownej, która sprawowała nadzór nad szkolnictwem.

8 Włochy

9 Śmierć Kopernika Mikołaj Kopernik zmarł 24 maja 1543 roku we Fromborku po kilkumiesięcznej chorobie spowodowanej wylewem krwi do mózgu. Wylew spowodował paraliż i utratę mowy. Grobu Mikołaja Kopernika poszukiwano przez wiele lat. Wszelkie próby zakończyły się fiaskiem.

10 Frombork

11 Katedra we Fromborku Dopiero w 2005 roku w katedrze we Fromborku odnaleziona kilka trumien i szkieletów. Przeprowadzono badania , które wykazały, że jeden ze szkieletów należał do uczonego. Na wynik te wskazuje duże prawdopodobieństwo wyglądu twarzy zrekonstruowanego na podstawie odnalezionej czaszki pochowanej osoby.

12 Rekonstrukcja twarzy Kopernika

13

14 A tak Kopernika pamięta wielu Polaków


Pobierz ppt "Mikołaj Kopernik ( 19 luty 1473 - 24 maj 1543)."

Podobne prezentacje


Reklamy Google