Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Maria Skłodowska-Curie Kacper Roziecki kl. 5d. Spis treści Dzieciństwo i młodość Marii (slajd 3)(slajd 3) Kariera naukowa (slajd 4)(slajd 4) (slajd 5)

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Maria Skłodowska-Curie Kacper Roziecki kl. 5d. Spis treści Dzieciństwo i młodość Marii (slajd 3)(slajd 3) Kariera naukowa (slajd 4)(slajd 4) (slajd 5)"— Zapis prezentacji:

1 Maria Skłodowska-Curie Kacper Roziecki kl. 5d

2 Spis treści Dzieciństwo i młodość Marii (slajd 3)(slajd 3) Kariera naukowa (slajd 4)(slajd 4) (slajd 5) Najsławniejsza i najskromniejsza kobieta świata (slajd 6)(slajd 6) Album pani Skłodowskiej(slajd 7)(slajd 7) Słowniczek(slajd 8)(slajd 8) Bibliografia(slajd 9)(slajd 9)

3 Dzieciństwo i młodość Marii Maria Skłodowska - urodziła się 7 listopada 1867 roku w Warszawie, jako najmłodsza spośród pięciorga dzieci. Ojciec pracował jako nauczyciel matematyki i fizyki, a matka była przełożoną szkoły dla dziewcząt w Warszawie. Gimnazjum ukończyła z wyróżnieniem. Nie mogąc studiować w Polsce, wyjechała do Paryża i rozpoczęła naukę na Sorbonie. Była pierwszą kobietą studiującą tam fizykę i matematykę. Maria z rodzeństwem, w samym środku

4 Kariera naukowa Będąc studentką znanego fizyka Henriego Becquerela podjęła badania nad uranem, odkrywając jego niezwykle właściwości. Atomy uranu samoistnie dzieliły się i wytwarzały przy tym energię w postaci promieniowania oraz jądro nowego pierwiastka. Zjawisko to Maria nazwała promieniotwórczością. W trakcie prac poznała Piotra Curie, który w 1895 roku został jej mężem. W bardzo prymitywnych warunkach i bez profesjonalnego sprzętu wspólnie dokonali odkrycia nowego pierwiastka, który podobnie jak uran był wysoce promieniotwórczy. Na cześć ojczyzny Marii nazwano go polonem (1898 r.). Maria z mężem Piotrem, 1904 r.

5 Kariera naukowa Po dalszych eksperymentach wykryli jeszcze bardziej radioaktywny pierwiastek – rad. Nigdy nie dbali o sławę, pracy poświęcali całe dnie, ale ich starania zostały docenione – w 1903 roku otrzymali Nagrodę Nobla (Maria była pierwszą kobietą w historii tejże nagrody). Śmierć Piotra w 1906 roku pogrążyła Marię w smutku do końca życia. Nie przerywając swej pracy starannie wychowywała dwie córki. Kolejne odkrycia z dziedziny chemii przyniosły drugą Nagrodę Nobla (1911 r.). Została profesorem i po mężu przejęła prowadzenie katedry fizyki na Sorbonie.

6 Najsławniejsza i najskromniejsza kobieta świata Międzynarodowa sława zdobyta w dość młodym wieku kosztowała Marię wiele poświęcenia i wyrzeczeń. Po wczesnej śmierci mamy zmuszona była pracować i wspomagać finansowo studiującą siostrę. Zrealizowała swoje marzenie o studiach za granicą, ciężko pracowała dla dobra ludzkości i nigdy nie zapomniała, że jest Polką. Część pieniędzy, jakie otrzymała wraz z Nagrodą Nobla, przeznaczyła na stypendia dla polskich studentów. Kilkakrotnie odwiedzała Warszawę, spotykała się z uczonymi w kraju, prezentując im swoje odkrycia. Pomagała w zorganizowaniu pracowni radiologicznej oraz Instytutu Radowego w Warszawie. Zmarła w wieku 66 lat, na skutek choroby popromiennej (wynik pracy z promieniotwórczymi pierwiastkami). Einstein określił ją mianem najsławniejszej i najskromniejszej kobiety świata. Do dziś jest jedyną kobietą, która otrzymała dwie Nagrody Nobla. Najstarsza córka Marii i Piotra, Irena Joliot - Curie, także poświęciła się naukom przyrodniczym i zdobyła Nagrodę Nobla z dziedziny chemii.

7 Album pani Skłodowskiej Z córkami – Irene i Eve W gronie studentów Spotkanie z prezydentem USA, Warrenem G. Hardingiem Wspólna praca z Irene w laboratorium

8 Słowniczek Atom – najmniejsza cząstka pierwiastka. Łącząc się atomy tworzą cząsteczki związków chemicznych. Zbudowany z jądra i elektronów. Jądro atomowe – centrum atomu, wokół którego poruszają się elektrony. Pierwiastek chemiczny – substancja, która nie może być podzielona na inne, prostsze substancje poprzez reakcje chemiczne. Pierwiastki są elementami budowy wszystkich związków chemicznych. Znanych jest ponad 100 pierwiastków, sklasyfikowanych w układzie okresowym. Polon – pierwiastek promieniotwórczy, w układzie okresowym znajduje się w 16. grupie (kolumnie) i 6. okresie (wierszu). Promieniotwórczość (radioaktywność) – zjawisko rozpadu jądra atomu. Emitowana jest energia i powstaje jądro nowego pierwiastka. Rad – pierwiastek promieniotwórczy, w układzie okresowym znajduje się w 2. grupie i 7. okresie. Radiologia – dział medycyny oraz nauka zajmująca się zastosowaniem promieniowania do celów leczniczych i diagnostycznych (np. prześwietlenia). Sorbona – potoczna nazwa uniwersytetu paryskiego. Za życia M. Skłodowskiej-Curie była jedną z nowocześniejszych uczelni w Europie.

9 Bibliografia Kronika kobiet, wyd. Kronika – Marian B. Michalik; wydanie I: luty 1993 Kronika kobiet, wyd. Kronika – Marian B. Michalik; wydanie I: luty 1993 Ilustrowana encyklopedia szkolna. Chemia, J. Wertheim, C. Oxlade, dr J. Waterhouse; Wydawnictwo Edukacyjne RES POLONA – J. Fraszczyński; Łódź 1997 Ilustrowana encyklopedia szkolna. Chemia, J. Wertheim, C. Oxlade, dr J. Waterhouse; Wydawnictwo Edukacyjne RES POLONA – J. Fraszczyński; Łódź 1997 Ilustrowany słownik chemiczny, A. Godman; Zakład Narodowy im. Ossolińskich – Wydawnictwo, Wrocław 1999 Ilustrowany słownik chemiczny, A. Godman; Zakład Narodowy im. Ossolińskich – Wydawnictwo, Wrocław 1999 Świat Wiedzy. Nauka i Technika, rozdz. Promieniotwórczość i izotopy, wyd. Cavendish Marshall Świat Wiedzy. Nauka i Technika, rozdz. Promieniotwórczość i izotopy, wyd. Cavendish Marshall Zdjęcia pochodzą z serwisu internetowego interia.pl Zdjęcia pochodzą z serwisu internetowego interia.pl http://fakty.interia.pl/galerie/historia/maria-sklodowska- curie/zdjecie/duze,1529666,1 Dziękuję za uwagę.


Pobierz ppt "Maria Skłodowska-Curie Kacper Roziecki kl. 5d. Spis treści Dzieciństwo i młodość Marii (slajd 3)(slajd 3) Kariera naukowa (slajd 4)(slajd 4) (slajd 5)"

Podobne prezentacje


Reklamy Google