Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zwierzęta dzielą się na

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zwierzęta dzielą się na"— Zapis prezentacji:

1 Zwierzęta dzielą się na
Stawonogi Mięczaki Robaki Owady Gady Zwierzęta dzielą się na Płazy Ryby Ptaki Ssaki Niższe bezkręgowce Naczelne

2 Niższe bezkręgowce MEDUZA KORALOWIEC JAMOCHŁON
Ma ona płatowate ramiona, które rozmieszczone są wokół otworu jamy chłonąco-trawiącej. Meduza pływa dzięki skurczom i rozkurczom dzwonowatego ciała. KORALOWIEC Polipy koralowców mają cylindryczne ciała. Niektóre z nich chronią swoje ciała, budując twarde szkielety z węglanu wapnia. Kiedy obumierają, ich szkielety tworzą rafy koralowe. JAMOCHŁON Jamochłony tworzą typ COELENTERATA lub CNIDARIA. Obejmuje on ponad gatunków. Występują one w dwóch różnych postaciach morfologicznych: polipa i meduzy.

3 Naczelne KOCZKODAN RUDY MAŁPIATKA SZYMPANS
Koczkodan rudy jest małpą wąskonosą, żyjącą na równinach Afryki. Ma długie nogi i może biegać z prędkością 55km/h. MAŁPIATKA Małpiatki były pierwszymi naczelnymi małpkami, które pojawiły się w toku ewolucji, podobne do dzisiejszych RYJÓWEK. Obecnie do grupy tej należą np. lemurowate, lorisowate i wyrakowate. SZYMPANS Szympans żyje na terenach leśnych tropikalnej Afryki. Jest ssakiem naczelnym, najbliżej spokrewnionym z człowiekiem.

4 Ssaki FOKA TORBACZ SŁOŃ
Większość fok żyje w morzu, chociaż niektóre gatunki zasiedlają także jeziora. Mają opływowe ciała i płetwiaste kończyny. Są ssakami lądowymi, które spędzają dużo czasu w wodzie. Potomstwo rodzą na lądzie. Należą do rzędu płetwonogich , obejmując 34 gatunki. TORBACZ Istnieje ok. 250 gatunków, tworzących rząd torbaczy. Do rzędu tego zaliczane są kangury, walabie, oposy i koala. Samice torbaczy mają krótką ciąże. Rodzą małe rozwinięte młode, które wpełzają do wnętrza specjalnej torby na brzuchu matki, zwanej torbą lęgową. SŁOŃ Słonie są największymi ssakami lądowymi. Żywią się roślinami, które pobierają długą, muskularną trąbą, powstałą z przekształcenia nosa i wargi górnej. Dwa gatunki słoni – słoń indyjski i słoń afrykański są jedynymi przedstawicielami rzędu trąbowców.

5 Ptaki PAPUGA KUKUŁKA KOLIBER
Papugi żyją głównie na roślinach i mają silne palce, które umożliwiają i m chwytanie pożywienia jedną nogą, podczas gdy opierają się na drugiej. Papugi są ptakami bardzo kolorowymi i wiele gatunków jest kolekcjonowanych dla ich jaskrawego upierzenia. Niektórym gatunkom papug grozi wyginięcie. KUKUŁKA Istnieje ponad 100 gatunków kukułek. Ok.. Połowa z nich to pasożyty lęgowe, co oznacza, że podstępnie zmuszają inne ptaki, by wychowywały ich potomstwo. Samica kukułki składa jaja w gnieździe innego ptaka i odlatuje. KOLIBER Koliber jest drobny, jaskrawo ubarwionym ptakiem. Jego skrzydła są specjalnie przystosowane do unoszenia się w powietrzu, a nektar z kwiatów wypija przy pomocy rurkowatego dzioba. Hawańczyk mierzy 5 cm długości i waży ok. 2 g.

6 Płazy AKSOLOTL TRASZKA ROPUCHA
Aksolotl meksykański jest niezwykłym płazem ogoniastym, żyjącym w Meksyku. Ma różową skórę i jasnoczerwone skrzela. W przeciwieństwie do innych płazów, aksolotl może rozmnażać się w postaci larwalnej. Zjawisko to nosi nazwę neotenii. TRASZKA Traszki są najbliższymi krewnymi salamander. Zwykle mają płetwiasty ogon i większość czasu w dorosłym życiu spędzają w wodzie. Podobnie jak u salamander, samce traszek często czynią misterne zaloty w okresie godowym, by przywabić samicę. ROPUCHA Ropuchy są podobne do żab, ale spędzają więcej czasu zdala od wody. Jednak nie skaczą, ale łażą lub szybko biegają. Skóra ropuchy jest sucha i pokryta licznymi brodawkami.

7 Gady KAMELEON Kameleony polują na owady z ukrycia, do czego są do czego są doskonale przystosowane. Ich skóra może zmieniać zabarwienie w zależności od barwy podłoża, tak że gady te stają się niewidoczne. Oczy kameleonów poruszają się nie zależnie, co ułatwia im poszukiwanie zdobyczy. ŻÓŁW Ciało żółwia jest chronione przez kostną skorupę, która składa się z wypukłej części górnej – karapaksu i płaskiej części dolnej – plastronu. Duże łuski, zbudowane z białka strukturalnego – keratyny, pokrywają skorupę. Zamiast zębów żółwie maja stwardniałe szczęki, podobne do dzioba ptaków. WĄŻ Węże są bliską spokrewnione z jaszczurkami, gdyż należą do tego samego rzędu łuskoskórych. W toku ewolucji utraciły kończyny. Są drapieżne mają ruchomo połączone szczęki, które mogą szeroko rozciągać i pochłaniać nawet dużą zdobycz.

8 Robaki OBLENIEC DŻDŻOWNICA TASIEMIEC
Obleńce tworzą typ obleńców, który zawiera ok gatunków. Obleńce mają cylindryczne ciało pokryte mocnym oskórkiem. Żyją w różnych środowiskach. Wiele z nich jest pasożytami roślin i zwierząt, także ludzi. DŻDŻOWNICA Okrągłe ciało dżdżownic pokryte jest rzędami szczecinek. Do poruszania się wykorzystuje skurcze ciała wywołane przez dwie grupy mięśni. Dżdżownice są detrytusożerne. Uzyskują pożywienie z rozkładu martwej materii organicznej pochodzącej z gleby. TASIEMIEC Tasiemce to pasożyty. Żyją wewnątrz organizmu zwierzęcia, zwanego żywicielem. Ciało dorosłego tasiemca rozpoczyna się drobnym skoleksem i jest podzielone na człony (proglotydy). Wytwarzają miliony jaj, które są powoli uwalniane.

9 Mięczaki MAŁŻ GŁOWONÓG ŚLIMAK
Małże tworzą gromadę Bivalvia. Żyją w wodzie i prowadzą osiadły tryb życia. Większość odfiltrowuje pokarm z wody. Ciała tych mięczaków chronione są przez muszle złożoną z dwóch połówek, połączonych specjalnymi zawiasami. GŁOWONÓG Do głowonogów należą takie zwierzęta, jak ośmiornice i dziesięciornice: kałamarnice i mątwy. W przeciwieństwie do większości innych mięczaków, poruszają się one szybko i są stosunkowo inteligentne. Łapią inne zwierzęta za pomocą potężnych ramion. Przy poruszaniu się wykorzystują siłę odrzutu wytryskiwanego strumienia wody. ŚLIMAK Niektóre mięczaki, a zwłaszcza małże, żyją zagrzebane w piasku lub mule na dnie morskim. Wykorzystują specjalne przewody, tzw. Syfon, do przenoszenia wody do jamy płaszczowej, dzięki czemu mogą oddychać i odżywiać się.

10 Stawonogi KRYL SKORPION PAJĄK
Kryle są małymi, podobnymi do krewetek, zwierzątkami, które żywią się planktonem morskim, żyją w olbrzymich ławicach, liczących miliardy zwierząt. Kryle są niezwykle ważnym ogniwem antarktycznych łańcuchów pokarmowych . SKORPION Żyją one głównie w ciepłych rejonach świata. Silnymi szczypcami łapią inne zwierzęta, a następnie paraliżują zdobycz przy pomocy kolca jadowego. Samica skorpiona jest troskliwą matką. Daje życie młodym i nosi je na grzbiecie do momentu, gdy są wystarczająco duże by stać się samodzielne. PAJĄK Pająki są największa grupą pajęczaków, obejmują ok gatunków. Wszystkie pająki są drapieżne. Mają kolczaste kolce szczękoczułków, którymi do ciała zdobyczy wpuszczana jest śmiertelna trucizna. Pająki wtłaczają enzymy trawienne do swej ofiary i wysysają powstający płyn odżywczy.

11 Owady MUCHA Muchy są owadami należącymi do rzędu muchówek, obejmującego ok gatunków. Do tego rzędu należy mucha domowa, bąki, komary i mucha tse-tse. Muchy wykorzystują do latania tylko pierwszą parę skrzydeł. Ich tylne skrzydła przekształcają się tzw. Przezmianki, które pomagają utrzymać równowagę czasie lotu. WAŻKA Ważki są drapieżnikami. Są zręcznymi lotnikami i łowią owady w powietrzu. Mają największe oczy złożone wśród wszystkich owadów i doskonale widzą poruszające się obiekty, odległe nawet o wiele metrów. Ważki przechodzą przeobrażenie nie zupełne. Larwy – nimfy, żyją w wodzie. OSA Osy należą do rzędu błonkówek, który liczy ok gatunków i obejmuje także pszczoły i mrówki. Wiele z tych zwierząt to owady tworzące duże społeczeństwo o złożonej strukturze socjalnej. Osy mają różne źródła pokarmu.


Pobierz ppt "Zwierzęta dzielą się na"

Podobne prezentacje


Reklamy Google