Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

DZIAŁANIA WOJENNE Kapitulacja Włoch. 8 września 1943 r

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "DZIAŁANIA WOJENNE Kapitulacja Włoch. 8 września 1943 r"— Zapis prezentacji:

1 DZIAŁANIA WOJENNE 1943 -1945 1. Kapitulacja Włoch. 8 września 1943 r
2. Ofensywa radziecka na ziemiach polskich. 3.Lądowanie wojsk alianckich w Normandii (6 czerwca ) . Kapitulacja III Rzeszy (8 maja 1945) 4. Zakończenie wojny na Dalekim Wschodzie. (2 września 1945)

2 Kapitulacja Włoch 9 lipca roku rozpoczęło się lodowanie aliantów na Sycylii, która po miesiącu została opanowana. W czasie walk o Sycylię doszło do we Włoszech do przewrotu wojskowego. Król Wiktor Emanuel III odsunął od władzy Mussoliniego i powołał rząd marszałka Pietro Badoglio Nowy premier włoski podpisał 8 września układ z aliantami o zawieszeniu broni.

3 Walki we Włoszech toczyły się przez cały 1944 rok.
Kapitulacja Włoch Hitler nakazał rozbroić większość dywizji włoskich a komandosi Otto Skorzennego uwolnili Mussoliniego i utworzyli na północy Włoch broniona tzw. ,, linią Gustawa ‘’ Włoska Republikę Ludową (pod władza Mussoliniego). Walki we Włoszech toczyły się przez cały rok. Od lutego alianci próbowali przełamać niemiecka linię obrony, która broniła dostępu do Rzymu - ,, linię Gustawa ‘’. Jej głównym punktem oporu był klasztor na Monte Cassino, zdobyty przez II Korpus Polski maja 1944

4 Linie tę udało się przełamać dopiero na wiosnę 1945
Kapitulacja Włoch W początkach czerwca został zdobyty Rzym, ale ofensywa aliantów zatrzymała się na drugiej linii obrony w północnych Włoszech nad rzeką Pad - ,,linią Gotów‘’ Linie tę udało się przełamać dopiero na wiosnę 1945 28 kwietnia Mussolini został powieszony przez partyzantów włoskich a 2 maja kapitulowały resztki armii niemieckiej na froncie włoskim.

5 Ofensywa radziecka na ziemiach polskich
na froncie wschodnim po klęsce Niemców pod Stalingradem i Łukiem Kurskim w listopadzie Rosjanie wkroczyli na Ukrainę. od początków trwała nieustanna ofensywa Armii Czerwonej. Natomiast Anglia i USA przygotowywały otwarcie tzw. ,,drugiego frontu‘’ w Europie zachodniej. W marcu wyzwolono Galicję, Podole i Wołyń. Równolegle na odcinku północnym Rosjanie wyparli Finów z Karelii (Finlandia sojusznik III Rzeszy kapitulowała 4 września 1944) Wraz z Armią Czerwona na ziemie państw, „wyzwalanych‘’ przez nią wchodziły zalążki nowych władz komunistycznych. (np. Polska Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego – rząd komunistyczny).

6 Ofensywa radziecka na ziemiach polskich
W sierpniu Stalin zadecydował o wstrzymaniu ofensywy i zrezygnował z forsowania Wisły widząc o powstaniu warszawskim Armii Krajowej. ( Klęska AK miała przyczynić się do umocnienia PKWN na ziemiach polskich. W tym samym czasie wojska radzieckie wyzwalały Bałkany. W sierpniu armia rumuńska przeszłą na stronę Rosjan. We wrześniu ZSRR wypowiedział wojnę Bułgarii , a przewrót w Sofii obalił władze proniemieckie. Ustanowiono tam rząd kontrolowany przez komunistów. Również Jugosławia została wyzwolona przez Rosjan przy dużym wkładzie partyzantki komunisty Josifa Broz – Tito. Podobnie rzecz miała się w przypadku Węgier.

7 Ofensywa radziecka na ziemiach polskich
W styczniu r Rosjanie podjęli ofensywę na środkowym i północnym odcinku frontu. Zaczął się marsz na Berlin. I Front Białoruski (marszałka Żukowa) kierował się przez Wielkopolskę i Międzyrzecki Rejon Umocniony w stronę Odry , natomiast II Front Białoruski szedł przez Mazowsze , Prusy Wschodnie, Pomorze zachodnie, Szczecin (walki o przełamanie ,, wału pomorskiego ‘’) Dnia 16 kwietnia rozpoczęła się decydująca faza natarcia na Berlin znad Odry. 22 kwietnia pierwsze oddziały radzieckie znalazły się na przedpolach Berlina, a żołnierze radzieccy i amerykańscy spotkali się w miasteczku Torgau nad Łabą. 30 kwietnia Hitler popełnił samobójstwo, a 2 maja Berlin został zdobyty

8 Lądowanie wojsk alianckich w Normandii ( 6 czerwca 1944 r )
przygotowania do otwarcia II Frontu na Zachodzie Europy trwał dwa lata (1942 – 43) a jego dowódcą został amerykański generał Dwight Eisenhower . front został otwarty zgodnie z ustaleniami Wielkiej Trójki (Stalin, Churchill, Roosevelt) na konferencji w Teheranie. Niemcy od dawna oczekiwali lądowania aliantów i obsadzili wybrzeża francuskie tzw. ,,Wał Atlantycki‘’ , największe siły koncentrując w rejonie portu Calaise Tymczasem alianci lądowali w miejscu dalej oddalonym od brzegów Anglii, czyli w Normandii w rejonie portu Caen. Operacja lodowania wojsk alianckich nosiła kryptonim ,,Overlord‘’ i rozpoczęła się 6 czerwca 1944 Po zdobyciu portów w Caen i Cherbourg zaczął się desant z wysp brytyjskich około milionowej armii alianckiej (2 tygodnie).

9 WALKI NA FRONCIE ZACHODNIM 1944
W tym samym czasie armia gen. Pattona wkroczyła w głąb Francji i 25 sierpnia wyzwoliła Paryż. Polska 1 Dywizja Pancerna gen. Stanisława Maczka przyczyniła się do zniszczenia niemieckiego zgrupowania pancernego w kilkudniowej bitwie pod Falaise (czyt. Falez), w sierpniu 1944 We wrześniu zorganizowano desant powietrzny pod Arnhem w celu przełamania umocnień na granicy niemiecko – francuskiej i uchwycenia mostów na Renie. Operacja wysoce nieudana z wojskowego punktu widzenia (walczyła tam Polska Samodzielna Brygada Spadochronowa gen. Sosabowskiego). Ostatnią próbą powstrzymania aliantów była operacja wojsk niemieckich w Ardenach (grudzień 1944), na pograniczu francusko – belgijskim. Opóźniła ona wkroczenie aliantów w głąb Niemiec, lecz go nie zatrzymała.

10 Walki w okrążonym Berlinie trwały od 24 kwietnia do 2 maja 1945
KAPITULACJA NIEMIEC 25 kwietnia w Torgau na Łabą doszło do spotkania wojsk amerykańskich i radzieckich. Walki w okrążonym Berlinie trwały od 24 kwietnia do 2 maja 1945 7 maja kapitulację Niemiec wobec aliantów (gen Eisenhowera) podpisał niemiecki gen. Alfred Jodl, a na życzenie Rosjan ponowny akt bezwarunkowej kapitulacji wobec marszałka Gieorgija Żukowa podpisał marszałek Wilhelm Keitel 8 maja Niemcy skapitulowały. – (koniec II wojny światowej w Europie) !!!

11 Zakończenie II wojny światowej na Dalekim Wschodzie ( 2 września 1945 r )
po bitwie pod Midway Amerykanie nie podjęli operacji na wielką skalę, lecz zastosowali taktykę tzw. ,,żabiego skoku‘’ ( przerzucali desanty z wyspy na wyspę ) opanowując stopniowo wszystkie wyspy Oceanii posuwając się w stronę wybrzeży Japonii.

12 W 1943 odbili Wyspy Salomona a jesienią 1944 Aleuty, Marshalla i Nową Gwineę
Od października 1944 do lipca toczyły się zacięte walki o Filipiny.Tu rozegrała się największa morska bitwa morska II wojny światowej – bitwa pod Leyte, zakończona prawie całkowitym zniszczeniem floty japońskiej W połowie Amerykanie zdobyli też dwie ważne pod względem strategicznym wyspy – Iwo Jimę (czyt. Iwo Dżimę) i Okinawę zyskując tam ważne bazy dla lotnictwa, które podjęło ustawiczne naloty na wyspy japońskie.

13 Po zakończeniu działań wojennych w Europie do wojny z Japonią przystąpił Związek Radziecki, a miało to miejsce 9 sierpnia 1945 Armia Czerwona podjęła ofensywę w Mandżurii i zajęła część Korei. Za udział w wojnie z Japonią ZSRR otrzymał po wojnie (wyspy : Kurylskie i Sachalin)

14 Zakończenie II wojny światowej na Dalekim Wschodzie ( 2 września 1945 r )
Klęskę Japonii przypieczętowało zrzucenie dwóch bomb atomowych na Hiroszimę (6 sierpnia 1944) i Nagasaki (9 sierpnia 1944) – chęć zamanifestowania militarnej przewagi USA nad ZSRR.

15 2 września cesarz Hirohito zgodził się na podpisanie bezwarunkowej kapitulacji Japonii. Stało się to na pokładzie pancernika ,, Missouri ‘’ . Kapitulację przyjął głównodowodzący sił alianckich na Dalekim Wschodzie gen. Douglas MacArthur (czyt. Daglas Makartur) 2 września to koniec II wojny światowej w ogóle.


Pobierz ppt "DZIAŁANIA WOJENNE Kapitulacja Włoch. 8 września 1943 r"

Podobne prezentacje


Reklamy Google