Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

MARZENIA W LITERATURZE

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "MARZENIA W LITERATURZE"— Zapis prezentacji:

1 MARZENIA W LITERATURZE
„Marzenia się spełniają Tylko stale, stale myśl o nich myśl Wszystko, co tylko chcesz Może się zdarzyć dziś! Marzenia się spełniają Tylko mocno, mocno, mocno w nie wierz Ściskaj kciuki co sił, oczy zamknij też...” Majka Jeżowska Opracowała: Aneta Pyrgiel

2 PORTRET CZŁOWIEKA MARZĄCEGO
Ma: zamglone oczy, wzrok wpatrzony w dal, błogi wyraz twarzy. Myśli: o czymś, czego nie ma, co chciałby zrobić lub uczynić, o czymś czego pragnie. Wygląda: jakby niczego nie zauważał, jest w innym świecie, rozmyśla intensywnie. Która z ilustracji najbardziej kojarzy ci się ze słowem marzycielstwo? Kliknij na „marzycielkę” i przenieś się do galerii.

3 O CZYM MARZYSZ, PATRZĄC NA TE ILUSTRACJE?
Kliknij na „marzycielkę”, by powrócić do poprzedniej strony.

4 KTO LUB CO POMAGA MARZYCIELOM?

5 PORADNIK MARZYCIELA Trzeba wielkiej siły, by realizować swoje marzenia. I trzeba liczyć się z porażką… Najlepiej mieć: konsekwencję Romea i Julii, odwagę Dedala, wiarę Don Kichota , i odrobinę sprytu Harpagona.

6 MARZENIA HARPAGONA Bohater komedii „Skąpiec” posiada charakter bardziej żałosny niż śmieszny. Jego skąpstwo można uznać za groźną chorobę. Wszystkich podejrzewa, że chcą go okraść, rewiduje nawet służącego. Gdy dowiaduje się, że syn gra w karty, martwi się, że nie odkłada wygranej na procent. Małżeństwo jest dla niego ważne ze względu na posag dziewczyny. Trudni się lichwiarstwem, ciągnąc z niego niemałe zyski. Ale zabrania ścierania kurzu zbyt mocno, bo meble się niszczą; na przyjęcie dla dziesięciu osób każe przygotować tylko osiem porcji jedzenia. Nawet własne konie głodzi, bo uważa, że skoro ich nie używa, to nie muszą one jeść. Denerwują go własne dzieci, które musi utrzymywać, pragnie się ich szybko pozbyć z domu. Nie ma żadnych przyjaciół. Bezduszny egoista, myśli tylko o sobie. Utrata szkatułki sprawiła Harpagonowi cierpienie, posądza wszystkich o kradzież, włącznie z samym sobą. Na małżeństwo dzieci godzi się wreszcie, byle go to nic nie kosztowało. Skąpstwo Harpagona ma dwa oblicza: jedno – odrażające, drugie – komiczne i rozbrajające przez swą naiwność.

7 MARZENIA ROMEA I JULII Pojawiająca się nagle – od pierwszego wejrzenia. Silniejsza od wszystkiego – od woli rodziców, wszelkich przeciwieństw, a nawet śmierci. Miłość. Romeo i Julia – para kochanków, o których powinni pamiętać wszyscy mieszkańcy Werony. Spotkali się na balu u jej rodziców, wystarczyło jedno spojrzenia, by połączyło ich wielkie uczucie. Wiedzieli, że nie uzyskają aprobaty rodziców, więc podjęli decyzję o potajemnym ślubie. W skutek nieporozumienia umierają wkrótce po nim. Dwa zwaśnione rody – Montecchich i Capulettich – potrafią się pogodzić dopiero po tragicznych wydarzeniach. Czy można było inaczej pogodzić rodziny kochanków? Czy teraz nastąpi wieczna zgoda pomiędzy rodami? Czy spełnią swoje marzenia? Takie pytania zadają sobie teraz chyba wszyscy…

8 MARZENIA DEDALA Dedal był Ateńczykiem, żyjącym na obczyźnie. Pracował u króla Krety Minosa jako budowniczy i rzeźbiarz. Na dworze dał się poznać jako człowiek mądry i wszechstronnie wykształcony. Wynalazł mnóstwo pożytecznych rzeczy, np. świder. Był również bardzo rozważny. Wszystko, co robił, było przemyślane do końca. Nigdy nie działał na wyczucie i nie ryzykował. Dedal bardzo tęsknił za rodzinnymi Atenami w związku z tym wymyślił niezwykły sposób ucieczki. Z ptasich piór sklejonych woskiem, sporządził olbrzymie skrzydła dla siebie i syna. Dedal to typowy przykład realisty. Jego cechy to: pracowitość, pomysłowość, inteligencja, rozsądek, ambicja i konsekwencja.

9 MARZENIA DON KICHOTA Niewątpliwie Don Kichot z powieści Cervantesa jest komicznym, pełnym dziwactw, ale i pasji człowiekiem. Jest niepoprawnym marzycielem, który chce wyidealizować świat i samego siebie, co też niektórym może wydawać się szaleństwem. Wierzy w marzenia, wytrwale dąży do ich realizacji a przecież wszystkie marzenia są do spełnienia. Nigdy nie pragnął być bogatym. Dla niego nie liczą się pieniądze, zawsze chciał uratować świat od zła, naprawić od tego, co nieczyste. Mimo, iż był krytykowany przez masę ludzi nadal wierzył, że mu się uda, że w końcu zostanie błędnym rycerzem, że wygra z czyhającym złem. Działał na przekór innym. Szedł pod prąd, nie zważając na przeciwności. Pozostał sobą, do końca.

10 CZY MARZYCIELE SĄ NAM POTRZEBNI?
Dzięki marzeniom uczymy się, pracujemy, wyznaczamy sobie cele w życiu, kochamy. Czy mógłbyś zupełnie nie marzyć? Raczej nie, bo wtedy stałbyś w miejscu, nie rozwijałbyś się, nie poznałbyś nowych rzeczy. A więc do dzieła, pomarz przez następne trzy minuty!

11 NA KONIEC KRÓTKIE ĆWICZENIE
O czym mogą marzyć te osoby?


Pobierz ppt "MARZENIA W LITERATURZE"

Podobne prezentacje


Reklamy Google