Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Jaką funkcję odgrywa mózg?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Jaką funkcję odgrywa mózg?"— Zapis prezentacji:

1 Jaką funkcję odgrywa mózg?
Czyli o sposobach uczenia się.

2 Nasz własny styl Ludzie mają różne sposoby uczenia się. Są osoby którym lepiej uczyć się patrzący, słuchając lub dotykając. Jaki styl uczenia jest dla ciebie najlepszy? Jesteś wzrokowcem, słuchowcem, kinestetykiem a może jeszcze inny styl pasuje do ciebie? Ta prezentacja jest odpowiedzią na te nurtujące pytania.

3 Jakie są style uczenia się?
Wyróżniamy cztery główne style: wzrokowcy, słuchowcy, kinestetycy a także dotykowcy– czuciowcy, lecz często się pomija ten styl lub łączy z kinestetykami. Istnieją również style mieszane np. słuchowco- kinestetycy, wzrokowco- dotykowcy, wzrokowco- kinestetycy. Wtedy style trzeba połączyć.

4 Półkole mózgowe Żeby się dowiedzieć jaki styl do nas pasuje warto się dowiedzieć która z naszych półkul mózgowych jest bardziej rozwinięta. Zagadka na ćwiczenie mózgu. Połącz te cztery kropki trzema prostymi liniami

5 Półkule mózgowe Mózg ludzki waży ok. 0,8-1,5 kg. Składa się z dwóch półkul mózgowych: lewej i prawej. które łączy tzw. spoidło wielkie. U kobiet jest ono szersze niż u mężczyzn, co powoduje lepsze współdziałanie półkul mózgowych. W efekcie kobiety są bardziej elastyczne w postępowaniu, łatwiej przystosowują się do zmian, lepiej rozróżniają małe różnice w odcieniach kolorów.

6 TEST NA DOMINUJĄCĄ PÓŁKULE MÓZGOWĄ

7 Test

8 Specjalizacja lewej półkuli mózgowej
Mowa - odpowiada za funkcje językowe. Jest to strona kontrolująca mowę i sprawiająca, że można czytać i pisać. Pamięta ona fakty, imiona, daty i wie jak pisać ortograficznie. Analiza i logika - lewa półkula jest miejscem, gdzie odbywa się "rozbieranie rzeczy na kawałki'' oraz poddawanie materiału racjonalnej, logicznej ocenie. Logiczne i analityczne myślenie potrzebne jest do rozwiązywania skomplikowanych problemów matematycznych. Sekwencyjność - napływające informacje są kodowane i przetwarzane sekwencyjnie, czyli ,,krok po kroku''. Matematyczność - numery i liczby kodowane są w lewej półkuli. Dosłowność - lewa półkula rozumie tylko dosłowne znaczenie słów. Lewa półkula kontroluje ruchy przeciwnej strony ciała, czyli jeśli poruszy się palcem prawej nogi będzie to zrobione na polecenie lewej półkuli.

9 Lewa półkula mózgowa

10 Specjalizacja prawej półkuli mózgowej
Wizualizacja - informacje są kodowane i uzyskiwane w postaci wyobrażeń i obrazów, a nie słów. Holistyczność - prawa półkula może absorbować różnego typu informacje jednocześnie, postrzega całość, i może doprowadzić do rozwiązania problemu przez nagłe zrozumienie; (EUREKA!) Przestrzenność - zawiaduje funkcjami wizualno-przestrzennymi - to prawa półkula sprawia, że można układać puzzle i wiadomo jak znaleźć drogę do domu. Metaforyczność - twoja prawa półkula rozumie język przenośni. Jest w stanie zamienić dosłowne znaczenie zdania w treści, jakie się w nim zawierają. I jeśli ktoś mówi: ,, Ale się zrobiła zadyma", twoja prawa półkula będzie wiedziała, jaka jest różnica między tym co zostało powiedziane, a tym, co ten ktoś chciał przekazać. Emocjonalność - choć emocje są produktem innej części mózgu - systemu limbicznego, są one nie jako transportowane przez prawą półkulę. Uduchowienie - prawa półkula jest półkulą zatopioną w modlitwie i oddaną Bogu. Muzykalność - odpowiada za wrodzony talent do muzyki i umiejętność reagowania na muzykę. Edukacja muzyczna i studia włączają jednak udział lewej półkuli. Uzdolnienia plastyczne - rysowanie, malowanie, rzeźba są naturalnymi talentami prawej półkuli. Produkowanie snów - marzenia senne należą również do prawej półkuli. Prawa półkula kontroluje ruchy lewej strony ciała.

11 Co zrobić żeby nasza nauka była efektywna?

12 Efektywna nauka Przed przystąpieniem do nauki powinniśmy się zrelaksować - posłuchać muzyki relaksacyjnej, wykonać kilka ćwiczeń oddechowych, by wprowadzić się w dobry nastrój.

13 Efektywna nauka Aby efektownej się uczyć należy ustalić swój styl uczenia się.

14 Wzrokowcy Wzrokowcy, łatwiej się uczyą, gdy widzą to, oglądają korzystają z wykresów, schematów, ilustracji. Sporządzają sobie listy, notatki, rysunki. W nauce przeszkadza im ruch i nieporządek oraz długie objaśnienia. Przemyślają rozwiązanie problemów, czasem zapisują myśli. Lubią, aby otoczenie wyglądało porządnie. Piszeszą schludnie, czytelnie. Łatwo nawiązują kontakt wzrokowy.

15 Słuchowcy Słuchowcą, łatwiej się uczyć z dyskusji i wykładów. Lepiej zrozumieją to co czytają, gdy czytają półgłosem. Problemy rozwiązują "głośno myśląc" lub rozmawiając. W nauce przeszkadzają im hałas, zbyt długie i szczegółowe teksty pisane. Nie lubią na siłę opowiadać co widzą lub co czują. Mają bogate słownictwo. Kontakt wzrokowy, zwłaszcza dłuższy, ich onieśmiela.

16 Kinestetycy Kinestetycy mówią wolno, czasem z trudem dobierają słowa. Mają raczej niski głos. Dość żywiołowo gestykulują, pokazują, co mówią. Lubią bliski kontakt - w czasie rozmowy poklepują siebie i innych. Muszą się ruszać w czasie mówienia. Podnoszą rękę do odpowiedzi, nawet jak nie znają odpowiedzi (byle się poruszać). Z filmu pamiętają głównie wartką akcję. Pierwsi się zgłaszają się do wykonania eksperymentów, pomocy, przenoszenia czegoś. Uczą się w działaniu, poprzez wykonanie czegoś, ogrywanie, rysowanie. Mogą mieć pismo mało czytelne lub specyficzne (np. pisze drukowanymi literami).

17 Czuciowcy Mówią cicho, wolno, spokojnie. Gestykulują delikatnie. Sprawia wrażenie osoby wyciszonej i nieśmiałej. Są wrażliwe, empatyczne, uczuciowe, silnie wszystko przeżywają. Preferują miejsca ciche, spokoje, dające poczucie bezpieczeństwa. Zbyt dużo bodźców wywołuje u nich uczucie przytłoczenia. Słuchają często z zamkniętymi oczami. Z filmu pamiętają najlepiej emocje. Cenią sobie najbardziej spokój, przyjazne klimaty. Lubią się zastanawiać nad czymś, analizować, przemyślać.

18 Swoje półkule mózgowe można rozwijać przez ćwiczenia np. 1
Swoje półkule mózgowe można rozwijać przez ćwiczenia np. 1.Prawą rękę podnosimy do góry przed siebie i równocześnie podnosimy lewą nogę, tyle że do tyłu, za siebie- symetrycznie, następnie lewa ręka idzie do góry i prawa noga. 2.Prawą rękę podnosimy w prawo do góry i lewą nogę podnosimy w lewo do góry, a potem odwrotnie lewa ręka w lewo do góry i prawa noga w prawo do góry. 3.Podnosimy lewą nogę i sięgamy do niego prawym łokciem, potem zmiana, podnosimy prawą nogę i sięgamy do niego lewym łokciem.

19 Dziękuję za uwagę :) Alicja Fabrycka


Pobierz ppt "Jaką funkcję odgrywa mózg?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google