Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Otyłość, anoreksja i bulimia

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Otyłość, anoreksja i bulimia"— Zapis prezentacji:

1 Otyłość, anoreksja i bulimia
Autor: pionierka Aleksandra Karwala

2 Co to jest otyłość? Otyłość to patologiczne nagromadzenie tkanki tłuszczowej w organizmie, przekraczające jego fizjologiczne potrzeby i możliwości adaptacyjne, mogące prowadzić do niekorzystnych skutków dla zdrowia. Za otyłość uważa się stan, w którym tkanka tłuszczowa stanowi więcej niż 20% całkowitej masy ciała u mężczyzn oraz 25% u kobiet. Otyłości towarzyszy nadwaga, czyli nadmierna masa ciała powyżej masy optymalnej.

3 Przyczyny otyłości: Przekarmienie Czynniki genetyczne
Czynniki biologiczne(uszkodzenie podwzgórza i jąder brzuszno-przyśrodkowych podwzgórza) Czynniki farmakologiczne(przyjmowanie niektórych leków sprzyja otyłości) Czynniki środowiskowe(zbyt mała aktywność fizyczna) Czynniki psychologiczne(zaburzenia nastroju)

4 Choroby i objawy związane z otyłością:
zespół metaboliczny cukrzyca typu 2 choroby układu ruchu nadciśnienie tętnicze zawał serca i mózgu wylew zatorowość zwyrodnienia kręgosłupa choroby nerek miażdżyca kamica żółciowa większe tendencje do nowotworów rozstępy

5 Anoreksja, co to takiego?
Anoreksja, jadłowstręt psychiczny jest to zaburzenie odżywiania, polegające na celowej utracie wagi wywołanej i podtrzymywanej przez osobę chorą. Największe zagrożenie zachorowaniem dotyczy wieku między 14 a 18 rokiem życia. Anoreksję cechuje szybko postępujące wyniszczenie organizmu, które pozostawia często już nieodwracalne zmiany. Nieleczona prowadzi do śmierci w około 10% przypadków. Zwykle, w 75% przypadków, rozpoczyna się przed 25. rokiem życia.

6 Przyczyny anoreksji: niska samoocena, poczucie beznadziejności i brak wiary w siebie, niezadowolenie ze swojej figury, zaburzone postrzeganie obrazu własnego ciała, lęk przed dorosłością i dojrzewaniem

7 Kryteria diagnostyczne:
przeżywa silny lęk przed przybraniem na wadze nie chce utrzymać wagi w granicach normy dla swojego wieku i wzrostu jej BMI jest równy lub mniejszy od 17,5 nieprawidłowo ocenia wagę własnego ciała, wymiary i sylwetkę lekceważy skutki nagłego spadku wagi; w okresie dojrzałości płciowej (po okresie pokwitania) cierpi na wtórny brak miesiączki w ciągu co najmniej 3 miesięcy spożywa posiłki w samotności (ze wstydu przed innymi); gotuje dla innych tzw. "zdrowe posiłki"; uprawia intensywne ćwiczenia fizyczne; kłamie o ilości zjedzonych posiłków; główny temat rozmów z osobą chorą to jedzenie, kalorie, zawartość tłuszczu w produktach i diety.

8 Zmiany fizyczne i psychiczne u anorektyków:
wyniszczenie drażliwość zwolnienie czynności serca i tętna dezorientacja/zakłopotanie niskie ciśnienie krwi nastroje depresyjne (poczucie beznadziejności, niska samoocena) wzdęcia izolowanie się od otoczenia zaparcia bezsenność obrzęki dłoni i stóp zachowania obsesyjno – kompulsywne, zwłaszcza w odniesieniu do jedzenia sucha, łuszcząca się skóra meszek na twarzy i ciele znaczna utrata włosów krótki oddech zimne dłonie częste bóle głowy nadmierne pocenie się stóp zawroty głowy niedokrwistość (anemia) omdlenia brak miesiączki lub bardzo wydłużone okresy między menstruacjami (kobiety) podkrążone oczy bladość skóry

9 Bulimia, a co to takiego??? Bulimia, żarłoczność psychiczna – zaburzenie odżywiania charakteryzujące się napadami objadania się, po których występują zachowania kompensacyjne. Do najczęstszych zachowań należą: wywoływanie wymiotów, głodówki, użycie diuretyków, środków przeczyszczających, wykonywanie lewatyw, nadmierne ćwiczenia fizyczne.

10 Przyczyny bulimii: brak samoakceptacji konflikty rodzinne
zaburzenia mechanizmów samoregulacji i samokontroli uszkodzenie ośrodka sytości w mózgu emocjonalne zaniedbanie dziecka w dzieciństwie brak akceptacji przez grupę rówieśniczą (wiążący się często ze zmianą środowiska)

11 Zmiany fizyczne i psychiczne u bulimików:
niedobory pokarmowe uszkodzenie naczynek krwionośnych w oczach odwodnienie zmęczenie opuchlizna twarzy i policzków (zapalenia ślinianek) ospałość zły nastrój awitaminoza niepokój rozciągnięcie żołądka do znacznych rozmiarów zaparcia osłabienie serca, wątroby i układu pokarmowego bóle głowy podrażnienie przełyku, zgaga, refluks niedociśnienie tętnicze w skrajnych przypadkach – pęknięcie przełyku lub przepony dyskomfort w jamie brzusznej zaburzenia równowagi elektrolitycznej niechęć do samego siebie nieregularne miesiączki lub ich brak stany depresyjne sucha skóra poczucie wstydu i upokorzenia zgrubienia i blizny skóry powierzchni grzbietowej rąk (od prowokowania wymiotów) psychiczne uzależnienie od środków przeczyszczających i odwadniających rany lub blizny na grzbietach dłoni uszkodzenie szkliwa zębów

12 Jestem chory/a i co teraz?
PIERWSZYM KROKIEM JEST WIZYTA U LEKARZA, KTÓRY POSTAWI DIAGNOZĘ I SKIERUJE NA DALSZE LECZENIE!!!

13

14 Źródła: pl.wikipedia.org Google grafika


Pobierz ppt "Otyłość, anoreksja i bulimia"

Podobne prezentacje


Reklamy Google