Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

„NIE ZŁOTO SZCZĘŚCIE CZYNI”-

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "„NIE ZŁOTO SZCZĘŚCIE CZYNI”-"— Zapis prezentacji:

1 „NIE ZŁOTO SZCZĘŚCIE CZYNI”-
rozważania o bohaterze „Opowieści wigilijnej” oraz roli pieniądza w życiu człowieka. Agnieszka Grondowa Gimnazjum Gminy Oleśnica

2 Scrooge przed wizytą marleya
Bezwzględny; Nieczuły; Zatwardziały; Skąpiec; Samotnik; Pochłonięty pracą; Opryskliwy; Zamknięty w sobie; Potępiający nędzarzy; Wyzyskujący pracowników; Nierozumiejący radości ludzi.

3 Korzystając z odpowiednich słowników dopisz synonimy i antonimy do podanych wyrazów
CHCIWY- Skąpy; Zachłanny; Łapczywy; Żądny SKĄPIEC- Sknera; Kutwa; Dusigrosz; chytrus ANTONIMY SZCZERY Dobroduszny; Hojny Ofiarodawca; Rozrzutnik

4 Wizyty duchów, obrazy, które zobaczył, sprawiły, że scrooge przeszedł metamorfozę.
Świadczą o tym: Indyk dla Cratchitów; Datki dla ubogich; Wizyta u siostrzeńca; Pieniądze na dorożkę dla posłańca; Awans i podwyżka dla Boba; Pomoc Timowi

5 Scroog po przemianie Chlebodawca; Dobry człowiek; Pomagający innym;
Niezwracający uwagi na kpiny złych ludzi; Pogodny, wesoły; Przyjazny i życzliwy; Przywiązujący uwagę do właściwego obchodzenia Świat Bożego Narodzenia.

6 Odszukaj sentencji, przysłów i maksym dotyczących tematu pieniędzy
Pieniądzom trzeba rozkazywać, a nie im służyć. Chciwego nie nasycisz. Pieniądze wziął, wolność sprzedał. Pieniądz dobry sługa, ale zły przewodnik.

7 PRZESŁANIE „OPOWIEŚCI WIGILIJNEJ”
Scrooge zrozumiał wartość czasu, jeżeli człowiek w odpowiedniej chwili zmieni swoje postępowanie i zejdzie z niewłaściwej drogi, osiągnie szczęście.

8 O poczuciu szczęścia nie decyduje materialny dobrobyt, tylko miłość.

9 Utwór niesie w swej wymowie ogromną wiarę w człowieka, w dobrą stronę jego natury, w możliwość jego przemiany na lepsze, w zwycięstwo miłości, która potrafi zwalczyć egoizm i obojętność.

10 Przesłanie ideowe utworu
Egoizm jest wadą najgorszą ze wszystkich, bo ogranicza człowieka i normuje jego czas. Tylko miłość bliźniego daje człowiekowi szczęście. Pomoc charytatywna biednym powinna być obowiązkowa. Dobro jest celem istnienia, a osiąga się je przez powinność człowieka wobec innych ludzi. Które zdanie najpełniej oddaje sens utworu?

11 bibliografia OBRAZY http://paweu-sieradzki.blogspot.com/
m2027 LITERATURA Ch. Dickens, Opowieść wigilijna, Wrocław 2003 r. E. Horwath, J. Majchrzak, Świat w słowach i obrazach, Scenariusze lekcji do klasy pierwszej gimnazjum, Warszawa 2003 r. M. Kubiczek, B. Stwora, Scenariusze lekcji języka polskiego w klasie I gimnazjum, Bielsko-Biała 2000 r.


Pobierz ppt "„NIE ZŁOTO SZCZĘŚCIE CZYNI”-"

Podobne prezentacje


Reklamy Google