Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wybitni Niemcy.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wybitni Niemcy."— Zapis prezentacji:

1 Wybitni Niemcy

2 Carl Friedrich Benz

3 Biografia Carla Carl Friedrich Benz urodził się 25 listopada 1844 roku w Mühlburgu. Był niemieckim inżynierem i pionierem motoryzacji na świecie. W wieku 16 lat ukończył liceum ukierunkowane głównie na nauki przyrodnicze oraz przedmioty ścisłe. Po tym wydarzeniu postanowił kontynuować swoje kształcenie. Dlatego w 1860 roku podjął studia na uczelni Polytechnische Hochschule w Karlsruhe. Po czteroletniej nauce w szkole wyższej uzyskał w dniu 9 lipca 1864 dyplom inżyniera mechanika. 20 lipca 1872 roku stanął przed ołtarzem i zawarł związek małżeński z Berthą Ringer. Po 14 latach od obrony pracy dyplomowej Karl Benz jako pierwszy opracował konstrukcję dwusuwowego silnika spalinowego, a następnie lekkiego silnika czterosuwowego. Wynalazł również mechanizm różnicowy, oraz inne zespoły pojazdu mechanicznego, jak świeca zapłonowa, sprzęgło, gaźnik, chłodnica wodna oraz skrzynia biegów. Rok 1885 zaowocował zbudowaniem pierwszego "automobilu", jest to trzykołowy pojazd z silnikiem spalinowym i elektrycznym zapłonem. Zaprezentowano go po raz pierwszy w 1886 roku w Mannheim. Na ten pojazd Carl Benz uzyskał patent niemiecki nr Niestety opinia publiczna nie zaakceptowała nowoczesnego jak na tamte czasy wynalazku. Musiał stawić czoła drwinom i szyderstwu. Ludzie przyzwyczajeni do 4-kołowych furmanek, nie zrozumieli zalet pojazdu 3-kołowego. Pomimo tego Carl Friedrich Benz kontynuował prace nad nowymi modelami swego samochodu. W 1883 roku założył spółkę „Benz & Cie. Rheinische Gasmotorenfabrik Mannheim“ wytwarzającą stacjonarne silniki spalinowe na gaz miejski. Zmarł 4 kwietnia 1929 roku zostawiając po sobie wiele fascynujących wynalazków.

4 Automobil Carl Benz dzięki swojemu wynalazkowi stał się legendarnym konstruktorem pojazdów. To jemu Niemcy zawdzięczają wielką sławę koncernów samochodowych. Niewątpliwie to odkrycie miało istotny wpływ na życie społeczeństwa.

5 Silnik pojazdu Benz Patent Motorwagen

6 Warsztat Carla Benza

7 Carl na swym wynalazku

8 Martin Schmitt

9 Biografia Martina Martin Schmitt urodził się 29. stycznia 1978 roku w Villingen Schwenningen. Po ukończeniu szkoły podstawowej rozpoczął studia we Freiburgu na kierunku sportowym i ekonomicznym. Nie skończył ich jednak ponieważ chciał w całości skupić się na skokach narciarskich. Jego zamiłowanie i zauroczenie sportem zrodziło się w wieku 3 lat, kiedy to ojciec po raz pierwszy założył mu narty na nogi. 3 lata później postanowił wraz z ojcem, że weźmie udział w zawodach narciarskich. Ku zdziwieniu wszystkich zajął świetne 2. miejsce. Gdy miał 18 lat trener niemieckich skoczków włączył go do drużyny, aby razem z innymi trenował i przygotowywał się w odpowiednich warunkach. To zaowocowało jego późniejszymi wynikami sportowymi. W swojej karierze Martin wygrał ponad 28 konkursów zaliczanych do Pucharu Świata i ponad 40 razy stawał na podium w zawodach Pucharu Świata. Zajmuje 4 miejsce na liście „Najlepszych skoczków wszechczasów”. To on sprawia, że „Schmittomania” w Niemczech wciąż trwa. Martin jest bowiem niezwykle popularny nie tylko w swojej ojczyźnie, ale i w innych krajach, także w Polsce. Przez pewien czas zastanawiał się o zakończeniu kariery. Decyzja ta wywołana była przez wielką i przytłaczającą popularność. Jednak ostatecznie postanowił kontynuować skoki ciesząc przy tym nasze oczy swym stylem lotu.

10 Przebieg kariery Pierwszy skok: 1984 Debiut w reprezentacji: 1996
Debiut w Pucharze Świata: Innsbruck 1997 Pierwsze punkty w Pucharze Świata: Innsbruck 1997 Pierwsza wygrana Pucharze Świata: Lillehammer – 28 listopada 1998

11 Wygrane Planica (Słowenia) - 18 marca 2001
Oberstdorf (Niemcy) - 4 marca 2001 Lahti (Finlandia) - 5 marca 2000 Sapporo (Japonia) - 22 stycznia 2000 Engelberg (Szwajcaria) - 8 stycznia 2000 Oberstdorf (Niemcy) - 29 grudnia 1999 Zakopane (Polska) - 18 grudnia 1999 Planica (Słowenia) - 19 marca 1999 Falun (Szwecja) - 11 marca 1999 Kuopio (Finlandia) - 4 marca 1999 Sapporo (Japonia) - 23 stycznia 1999 Predazzo (Włochy) - 8 grudnia 1998 Chamonix (Francja) - 5 grudnia 1998 Lillehammer (Norwegia) - 28 listopada 1998

12 Albert Einstein

13 Biografia Alberta Albert Einstein urodził się 14 marca Był fizykiem, twórcą teorii kwantowej oraz jednym z twórców teorii kwantów i fizyki statystycznej. Od najmłodszych lat Albert pobierał lekcje gry na skrzypcach. W roku 1886 zaczął uczęszczać do szkoły powszechnej, a dwa lata później do katolickiego gimnazjum w Monachium. Maturę napisał i zdał w Zurychu. Tam też rozpoczął studia na politechnice które ukończył z wynikiem pozytywnym w roku Dwa lata później Einstein wstąpił w związek małżeński z Milevą. Rok 1905 został nazwany rokiem Einsteina, ze względu na jego publikacje o elektrodynamice ciał w ruchu wprowadza nową teorię, nazwaną później szczególną teorią względności. W 1913 roku dostał propozycję z Pruskiej Akademii Nauk , którą przyjął i wraz z rodziną przeprowadził się wraz z rodziną do Berlina, co wpłynęło negatywnie na jego życie rodzinne. W 1915 roku opublikował swoje najważniejsze dzieło: Ogólną teorię względności. W 1919 roku rozwiódł się z żoną, aby w tym samym roku poślubić kuzynkę, Else Einstein. W 1933 roku osiedlił się w USA i na początku lat 40-tych otrzymał obywatelstwo Stanów Zjednoczonych. W 1946 roku przewodniczył Emergency Committee of Atomic Scientists, które miało na celu informowanie opinii publicznej o postępach w prowadzonych badaniach dotyczących konstrukcji bomby atomowej. W 1948 roku wykryto u niego tętniaka aorty. Albert Einstein zmarł 18 kwietnia 1955 roku, przekazując w testamencie wszystkie swoje listy i rękopisy Uniwersytetowi Hebrajskiemu.

14 Nagroda Nobla W 1921 roku Albert Einstein otrzymał Nagrodę Nobla z dziedziny: Fizyka Matematyczna. Zdobył ją za zasługi dla fizyki teoretycznej, szczególnie za odkrycie praw rządzących efektem fotoelektrycznym.

15 Cytaty Alberta Jak to się dzieje, że nikt mnie nie rozumie, a wszyscy mnie uwielbiają? Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy. Nauka w szkołach powinna być prowadzona w taki sposób, aby uczniowie uważali ją za cenny dar, a nie za ciężki obowiązek. Najcenniejsze rzeczy w życiu nie nabywa się za pieniądze. Osobowość kształtuje się nie przez piękne słowa lecz pracą i własnym wysiłkiem. Prawdziwa sztuka to taka, która powstaje dzięki potrzebie tworzenia.

16 Podsumowanie Przygotowały: Opiekun: Adres oraz nazwa szkoły: Klasa:
Karolina Bajera Janka Ejsymont Ola Matuszewska Opiekun: Pani Zofia Krasnopolska Adres oraz nazwa szkoły: Gimnazjum nr 27 ul. Poli Gojawiczyńskiej 10 Gdańsk Klasa: 3 gimnazjum Kontakt:


Pobierz ppt "Wybitni Niemcy."

Podobne prezentacje


Reklamy Google