Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Centrum Edukacyjno-Ekologiczne „ThinkEko”

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Centrum Edukacyjno-Ekologiczne „ThinkEko”"— Zapis prezentacji:

1 Centrum Edukacyjno-Ekologiczne „ThinkEko”

2 Wczoraj Na terenie gminy Trzebinia znajdowała się Kopalnia Węgla Kamiennego Siersza, na której w latach jej rozkwitu, pracowało 6000 pracowników. Była to jedna z nowocześniejszych kopalni. Węgiel podziemną magistralą, transportowany był bezpośrednio do Elektrowni Siersza. Ze względu na duże zasiarczenie węgla pomiędzy kopalnią a elektrownią wybudowano pilotażową odsiarczalnię. Mimo to, po 145 latach istnienia, w 1999 roku KWK Siersza została zlikwidowana.

3 Dzisiaj Kopalnia została zatopiona, a większość budynków zrównana z ziemią. Pozostały po hałdach obszar ponad 1ha nieużytków straszy pustką mieszkańców Trzebini. W celu promocji ekologicznego trybu życia proponuję zbudować na tym terenie Centrum Edukacyjno-Ekologiczne, w którym zwiedzający mogliby poznawać alternatywne źródła pozyskiwania energii.

4 Centrum Edukacyjno-Ekologiczne „ThinkEko”
6 Miniatura elektrowni wodnej 5 Ekologiczna oczyszczalnia ścieków 7 Obserwatorium astronomiczne 4 Wiatraki 8 Ekologiczne gospodarstwo domowe 3 Wierzba energetyczna 9 Biblioteka multimedialna 2 Kolektory słoneczne Restauracja 10 1 Laboratoria Centrum Edukacyjno-Ekologiczne „ThinkEko”

5 Nasz niezawodny przewodnik oprowadzi Was po kolejnych stacjach Centrum
Chodźmy więc…

6 STACJA 1 Laboratorium Zapraszamy do laboratorium gdzie już za chwilę samodzielnie wykonacie doświadczenia Poznacie różne rodzaje energii (wiatru, elektrycznej, wnętrza ziemi) Opowiem Wam też o możliwościach wykorzystania techniki dla dobra ludzkości

7 Kolektory słoneczne STACJA 2
Na jednym z pozostałych budynków zainstalowane zostały kolektory słoneczne Praktycznie są wykorzystywane do ogrzewania wody w Centrum oraz zasilania ośrodka w energię elektryczną Zobaczycie je z bliska i dowiecie się, jak działają oraz poznacie plusy i minusy tego źródła energii Kolektory słoneczne

8 Wierzba energetyczna STACJA 3
W punkcie nr 3 zasadzone zostało poletko wierzby energetycznej, która jest korzystna z punktu widzenia ochrony środowiska (ma mniejszą emisję zanieczyszczeń niż węgiel) Zobaczycie tą roślinę z bliska, dowiecie się, jak się ją uprawia oraz praktycznie wykorzystuje Jeśli chcecie, możecie zakupić sadzonki wierzby energetycznej

9 STACJA 4 Wiatraki Na miejscu dawnych hałd stoi kilka wiatraków, które zasilają całe Centrum w energię elektryczną. Zobaczcie z bliska, jak pracują Mogę Wam opowiedzieć o koszcie ich instalacji Możemy wspólnie podyskutować o plusach i minusach tego źródła energii z punktu widzenia gospodarstwa domowego

10 Ekologiczna oczyszczalnia ścieków
STACJA 5 Ekologiczna oczyszczalnia ścieków Znajdujemy się na terenie oczyszczalni ścieków. Opowiem Wam jak ona działa i jakie są jej zalety dla środowiska.

11 Miniatura elektrowni wodnej
STACJA 6 Miniatura elektrowni wodnej Przed nami znajduje się elektrownia wodna, która przemienia energię wody na energię elektryczną.

12 Obserwatorium astronomiczne
STACJA 7 Obserwatorium astronomiczne Znajdujemy się w obserwatorium astronomicznym, gdzie będziemy oglądać niebo i rozpoznawać konstelacje gwiazd

13 Ekologiczne gospodarstwo domowe
STACJA 8 Ekologiczne gospodarstwo domowe Tu nauczycie się jak można oszczędnie gospodarować energią w domu, na co zwracać uwagę kupując artykuły gospodarstwa domowego, jak segregować odpady.

14 Biblioteka multimedialna
STACJA 9 Biblioteka multimedialna To jest multimedialna biblioteka, w której możecie wyszukać różne interesujące Was informacje oraz przenieść się do wirtualnego świata ekologii.

15 Restauracja "EKO" STACJA 10 To już koniec naszej wycieczki.
Teraz możecie skosztować ekologicznych produktów, jakie serwuje restauracja „EKO”. W menu znajduje się wyłącznie zdrowa żywność, którą możecie również zakupić na wynos. Smacznego!

16 Dziękuję za uwagę


Pobierz ppt "Centrum Edukacyjno-Ekologiczne „ThinkEko”"

Podobne prezentacje


Reklamy Google