Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Biblioteka to nie tylko lektury Kto pierwszy wpadł na pomysł gromadzenia książek w jednym miejscu? Osoba ta z cała pewnością miała świadomość, że książka.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Biblioteka to nie tylko lektury Kto pierwszy wpadł na pomysł gromadzenia książek w jednym miejscu? Osoba ta z cała pewnością miała świadomość, że książka."— Zapis prezentacji:

1

2 Biblioteka to nie tylko lektury Kto pierwszy wpadł na pomysł gromadzenia książek w jednym miejscu? Osoba ta z cała pewnością miała świadomość, że książka jest czymś, co warto zachować dla tych, którzy przyjdą po nas.

3 BIBLIOTEKI

4 Książki, książki książki Książki, książki, książki... LITERATURA LITERATURA PIĘKNA LITERATURA POPULARONAUKOWA LITERATURA NAUKOWA

5 Jak odróżnić jedno od drugiego???

6 LITERATURA PIĘKNA – dzieła pisane, w których autor kładzie nacisk przede wszystkim na funkcję estetyczną wypowiedzi, to znaczy na dostarczenie odbiorcy dzieła przeżyć estetycznych, np.: H. Sienkiewicz: W pustyni i w puszczy, C. Collodi: Pinokio, K. Dickens: Opowieść wigilijna. Literatura piękna: bohaterowie, fikcja literacka, narrator, piękny język, środki stylistyczne...

7 LITERATURA NAUKOWA Są to dzieła pisane dotyczące wybranej dziedziny wiedzy, nastawione na przekazanie odbiorcy rzetelnej informacji na dany temat. Informacje i źr ó dła tej wiedzy muszą być udokumentowane. Książki naukowe są z reguły pisane trudnym językiem specjalistycznym.

8 KSIĄŻKA POPULARNONAUKOWA

9 TRUDNE SŁOWA: nauka popularny popularyzacja popularyzator nauki autor książki popularnonaukowej

10 nauka – uczenie się, przyswajanie sobie wiedzy, umiejętności.

11 popularny – przedstawiony w spos ó b przystępny, prosty, zrozumiały popularyzacja - uprzystępnianie i upowszechnianie wiedzy, nauki szerokim kręgom społeczeństwa popularyzator – człowiek zajmujący się popularyzacją wiedzy

12 Literatura popularnonaukowa: jej zadaniem jest popularyzacja różnych dziedzin nauki i wiedzy w taki sposób, aby trudne zagadnienia były zrozumiałe i interesujące dla przeciętnego czytelnika.

13 Budowa książki popularnonaukowej wstęp, tekst wprowadzający tekst główny materiały pozaliterackie (uzupełniające): -ilustracje -tabele -wykresy -mapy -plany -bibliografia (literatura przedmiotu) -przypisy spis treści spis ilustracji spis map, planów skorowidz, słownik wyrazów

14 Jak znaleźć książkę z interesującej nas dziedziny? Skrzyneczki katalogu rzeczowego w naszej bibliotece są oznaczone tajemniczymi cyferkami. Każda z tych cyferek oznacza inną dziedzinę wiedzy. Jest to tak zwana UNIWERSALNA KLASYFIKACJA DZIESIĘTNA (UKD), z którą spotkacie się w każdej bibliotece.

15 KATALOG RZECZOWY 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0 0 – dział ogólny 1 – filozofia 2 – religia, teologia, religioznawstwo 3 - nauki społeczne, prawo, administracja 4 – nauki polityczne, polityka 5 – matematyka, nauki przyrodnicze 6 – nauki stosowane, medycyna, nauki techniczne, rolnictwo 7 – sztuka, rozrywki, sport 8 – językoznawstwo, nauka o literaturze, literatura piękna 9 – archeologia, prehistoria, geografia, biografie, historia W każdej z szufladek znajdują się karty, na których znaleźć można tytuły oraz autorów książek z interesującej nas dziedziny wiedzy.


Pobierz ppt "Biblioteka to nie tylko lektury Kto pierwszy wpadł na pomysł gromadzenia książek w jednym miejscu? Osoba ta z cała pewnością miała świadomość, że książka."

Podobne prezentacje


Reklamy Google