Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

DLA PRZYPOMNIENIA, Z PRZEŻYTYCH LAT WSPOMNIENIA Wiele ludzi zapomniało, co tak niedawno w tym kraju się działo. Były to czasy komuny, gdy były modne.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "DLA PRZYPOMNIENIA, Z PRZEŻYTYCH LAT WSPOMNIENIA Wiele ludzi zapomniało, co tak niedawno w tym kraju się działo. Były to czasy komuny, gdy były modne."— Zapis prezentacji:

1

2

3 DLA PRZYPOMNIENIA, Z PRZEŻYTYCH LAT WSPOMNIENIA Wiele ludzi zapomniało, co tak niedawno w tym kraju się działo. Były to czasy komuny, gdy były modne trybuny, które służyły do tego, aby uświadamiać każdego. Każdy musiał wiedzieć, jak żyć i na czym siedzieć. Co ma jeść, co ma robić, w co ma wierzyć, jakim być. Głośno mówiono z trybuny o społecznym dobrobycie, jak słodko nam płynie życie. Trzeba było wszystko chwalić, choćby miało się zawalić. A problemy które wymyślamy, sami sobie stwarzamy.

4 Powinniśmy być świadomi tego, ile powinno przypaść na każdego, a spożywanie nadmiernej ilości może doprowadzić do mdłości. Więc z trybuny przestrzegali, aby ludzie mniej zjadali. Ciągle wszystkim tłumaczono, że już wszystko przejedzono. By oszczędzać wodę, mydło, proszek, masło i powidło. W telewizji, radiu i na każdym zebraniu, ciągle się mówiło o tym naszym dużym spożywaniu, i byliśmy winni tego, że brakuje nam wszystkiego.

5 W naszych sklepach były pustki, nagie haki, gołe półki. Gdy towaru troszkę było, to kolejki się tworzyło. Co niektórzy je chwalili, choć w nich całą noc spędzili. W tych kolejkach, które sklepy oblegały wszystkie, kwitło życie towarzyskie. Dużo ludzi się poznało, gdy tak razem sobie stało. Tam się ludzie spotykali i o wszystkim pogadali. Było sobie z kim pogadać, o znajomych i sąsiadach. Kto się wczoraj z kim pokłócił, kto do domu późno wrócił. Kto szedł w danym dniu pijany i obijał się o ściany. Która żona ma kochanka i z nim śpi do ranka. Tak się stało, rozmawiało, kilka godzin przeleciało. Kolejka we Wrocławiu Sklep w PRL - u

6 Za pralkami, telewizorami i wiele innymi rzeczami, stało się całymi nocami. Często tak się długo stało i to stanie nic nie dało. Gdy podeszło się do lady, towar znikł, zostały ślady. Troszkę było więc nerwowo, trzeba było stać na nowo. Często ludzie się kłócili, a niekiedy się pobili. Było zatem trochę złości, troszkę wrzasku i żałości. Lecz z trybuny przykłady dawali, ile to więcej wyprodukowali, że plan przekroczony jest wielokrotnie, a gospodarka rozwija się zawrotnie, Tylko społeczeństwo dużo konsumuje, dlatego wszystkiego brakuje. Radość z udanych zakupów

7 Wielu nie rozumie dziś jednego, jak to było wobec tego, wszyscy ludzie pracowali i tak mało wytwarzali ? Dzisiaj przecież mniej pracuje i towaru nie brakuje. Może ten co to rozumie wytłumaczyć nam to umie. Wspominał Fidel maj 2006 KONIEC WSPOMNIE Ń

8


Pobierz ppt "DLA PRZYPOMNIENIA, Z PRZEŻYTYCH LAT WSPOMNIENIA Wiele ludzi zapomniało, co tak niedawno w tym kraju się działo. Były to czasy komuny, gdy były modne."

Podobne prezentacje


Reklamy Google