Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

JESTESMY BEZPIECZNI ZIMA

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "JESTESMY BEZPIECZNI ZIMA"— Zapis prezentacji:

1 JESTESMY BEZPIECZNI ZIMA

2

3 Zagrożenia w okresie zimowym
Niebiezpieczeństwa związane z zabawą nie rzucaj śnieżkami w przejeżdżające pojazdy - możesz spowodować wypadek; nie rzucaj w kolegów śnieżkami, w których umieściłeś coś twardego np. kamień lub lód - możesz zrobić im krzywdę; gdy wychodzisz na dwór ubieraj się odpowiednio do pogody (nie za ciepło nie za zimno) – możesz się przeziębić, odmrozić palce; na dłuższe piesze wycieczki dobrze jest zabrać ze sobą trochę prowiantu i termosy z ciepłymi napojami; idąc w pobliżu drogi zachowaj szczególną ostrożność, gdyż droga hamowania pojazdów jest znacznie dłuższa; nie ślizgaj się na chodniku to zagrożenie dla wszystkich - łatwo złamać nogę czy rękę, posypujmy chodniki piaskiem; duże niebezpieczeństwo stanowią zwisające sople lodu - poproś dorosłą osobę, aby je strąciła, jeśli wiszą wysoko powiadom straż pożarną (tel. 998); nie jedz śniegu – w śniegu są bakterie.

4 Zagrożenia w okresie zimowym
Niebiezpieczeństwa związane z zabawą SANECZKARSTWO: nie zjeżdżaj na sankach z pagórków znajdujących się przy drogach, rzekach - nadjeżdżający samochód może nie zdążyć zahamować; teren do zjazdu należy oczyścić z krzaków, kamieni i nierówności – grozi wywrotką; nie zjeżdżaj na sankach z pagórków znajdujących się przy rzekach - możesz wpaść do wody; zachowaj bezpieczeństwo podczas saneczkowania, np. nie chodź po torze gdy inni zjeżdżają, nie zjeżdżaj na butach; sanki nie mogą stanowić zagrożenia przez wystające śruby, złamane szczeble. LODOWISKO: nie wchodź na lód zamarzniętych jezior, stawów, rzek, wykopów - pod wpływem ciężaru Twojego ciała lód może się załamać; ślizgaj się na placach przeznaczonych na ślizgawki i lodowiska; nigdy nie wbiegaj na lód, który już się pod kimś załamał; szczególnie niebezpieczne są miejsca w pobliżu ujść rzek, nurty rzek, ujścia kanałów, ujścia ścieków, ujęcia wody, mosty, śluzy, wszelkie pomosty, miejsca na lodzie z występującymi rysami i pęknięciami. KULIG: do jednej pary sań przyczepiaj nie więcej niż 5-8 sanek. Sanki wiążemy ze sobą grubą liną; nigdy nie wykorzystuj samochodu - jest to zbyt niebezpieczne; w czasie kuligu siedź spokojnie na sankach; kulig organizuj tylko pod nadzorem osób dorosłych.

5 Zagrożenia w okresie zimowym
Silne mrozy Po pierwsze - ubieraj się ciepło, w kilka warstw odzieży tak, by łatwo było zdjąć sweter, gdy się spocisz w trakcie np. wysiłku. Załóż kalesony, nieprzewiewaną kurtkę z kapturem, czapkę, szalik, rękawiczki. Załóż nieprzemakalne buty.  Po drugie nie wychodź na mróz głodny. Przed wyjściem zjedz kaloryczny posiłek. Możesz zabrać ze sobą termos z gorącą herbatą.  Po trzecie zabezpiecz skórę twarzy i rąk przed mrozem (tłustym kremem, nie należy używać nawilżającego!) . Po czwarte powiedz komuś (rodzinie, lub obsłudze w schronisku, pensjonacie, hotelu) dokąd idziesz. Oszacuj czas jaki ciebie nie będzie i poinformuj o tym kogoś, kto ewentualnie zgłosi twoje zaginięcie. Zimą chodzi się znacznie wolniej! W dodatku łatwiej zabłądzić: przysypane śniegiem ścieżki. I - co ważne - nie zapomnij poinformować o swoim powrocie, by uniknąć niepotrzebnych alarmów.  Po piąte nie należy wybierać się na zimowe wycieczki samemu. W grupie jest bezpieczniej.  Po szóste nie trzeba chodzić tam, gdzie jest niebezpiecznie.  Po siódme nie forsuj się. Idąc w głębokim śniegu należy się zmieniać na prowadzeniu. Torowanie drogi - przecieranie szlaku - jest bardzo męczące.  Po ósme, kiedy popsuje się pogoda, poczujemy się zmęczeni, głodni, coś nam zacznie dolegać nie wychodźmy na zewnątrz. Z zimą nie ma żartów.  Po dziewiąte odmrożone palce można włożyć pod strumień zimnej lub letniej wody.  Po dziesiąte w przypadku dużych odmrożeń należy udać się do lekarza. 

6 Zagrożenia w okresie zimowym
ZAWSZE, w trakcie silnych mrozów, jeśli zauważysz kogoś, kto wygląda na osłabionego zainteresuj się tą osobą, sam udzielając jej pomocy lub poinformuj odpowiednie służby o zaistniałej sytuacji, dzwoniąc pod numer Zwracajmy uwagę szczególnie na osoby bezdomne, niepełnosprawne i starsze żyjące samotnie. Pomocy tym osobom udziela także GOPS.

7 Zagrożenia w okresie zimowym
Zatrucia czadem Tlenek węgla potocznie zwany czadem jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym, nieco lżejszym od powietrza. Powstaje w wyniku niepełnego spalania wielu paliw spowodowanego brakiem odpowiedniej ilości tlenu. Aby zapobiegać zatruciu pamiętaj aby::  • regularnie wietrzyć pomieszczenia,  • nie zasłaniać kratek wentylacyjnych i otworów nawiewnych,  • dokonywać okresowych przeglądów instalacji wentylacyjnej i przewodów kominowych oraz ich czyszczenia., • rozmieścić czujniki tlenku węgla w części domu. Objawy zatrucia tlenkiem węgla - ból głowy, - zawroty głowy, - ogólne zmęczenie, - duszność, - trudnościami z oddychaniem, oddech przyspieszony, nieregularny, - senność, - nudności. Jak pomóc przy zatruciu tlenkiem węgla?  • należy natychmiast zapewnić dopływ świeżego, czystego powietrza,  • jak najszybciej wynieść osobę poszkodowaną w bezpieczne miejsce, na świeże powietrze, • rozluźnić poszkodowanemu ubranie – rozpiąć pasek, guziki, ale nie rozbierać go, gdyż nie można doprowadzić do jego przemarznięcia, • wezwać służby ratownicze (pogotowie ratunkowe – tel. 999, straż pożarna – tel. 998 lub 112),  Jeśli po wyniesieniu na świeże powietrze zaczadzony nie oddycha, należy niezwłocznie przystąpić do wykonania sztucznego oddychania i masażu serca. Pamiętajmy !  Od stosowania się do powyższych rad może zależeć zdrowie i życie Twoje oraz Twoich bliskich. Wystarczy jedynie odrobina przezorności.

8 Zasady zachowania się w zimowym czasie wolnym
Pamiętaj!!! 1. Kiedy spadnie śnieg - poruszaj się ostrożnie po chodnikach i drogach. 2. Na sankach i nartach zjeżdżaj tylko w miejscach z daleka od ruchu samochodów. 3. Korzystaj TYLKO ze zorganizowanych lodowisk – nie ślizgaj się na rzekach i stawach. 4. Zamykaj mieszkanie, klucze trzymaj na smyczy pod ubraniem. 5. Nigdy nie wpuszczaj obcych do mieszkania. 6. Nie chwal się wartościowymi przedmiotami. 7. Uważaj na ogień i wodę w mieszkaniu. 8. Informuj rodziców lub opiekunów dokąd idziesz i o której wrócisz. 9. Rozsądnie korzystaj z Internetu – nigdy nie wiesz kto jest po drugiej stronie. 10. Nie podawaj swego adresu, numeru telefonu. 11. Nie umawiaj się z obcymi przez Internet. 12. Poinformuj dorosłych jeśli coś Cię niepokoi lub wydarzyło się coś w czasie nieobecności rodziców.

9 Telefony alarmowe

10 Zasady udzielania pomocy
Odmrożenia: odmrożenia najczęściej dotyczą odsłoniętych lub słabo zabezpieczonych części ciała; dotyczy to uszu, nosa, policzków oraz palców rąk i nóg. Pamiętaj - przed wyjściem na mróz posmaruj odsłonięte części ciała kremem ochronnym; w przypadku gdy dojdzie do odmrożenia należy delikatnie masować odmrożone miejsca, ogrzewając je stopniowo; odmrożoną część ciała można ogrzać w ciepłej (nie gorącej) kąpieli; przemoczone ubrania należy zdjąć, a ciało wytrzeć do sucha i okryć; podać kilka szklanek mocnej i gorącej herbaty lub innych płynów. Złamania: w razie podejrzenia złamania ręki lub nogi; nie poruszać złamaną kończyną; nie próbować jej nastawiać; unieruchomić dwa sąsiednie stawy, wykorzystując do tego np. kijki narciarskie, kawałek drewna, szalik; szybko zgłosić się do lekarza lub wezwać pogotowie ratunkowe. Krwotoki: w razie wystąpienia krwotoku należy zatamować krwotok i wezwać osobę dorosłą.

11 Bądź bezpieczny – przestrzegaj zasad.
Opracowano na podstawie: sp.poniatowa.pl/prezentacje/bbnd_so.pps


Pobierz ppt "JESTESMY BEZPIECZNI ZIMA"

Podobne prezentacje


Reklamy Google