Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

K O R A L E P E R L Y /.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "K O R A L E P E R L Y /."— Zapis prezentacji:

1 K O R A L E P E R L Y /

2

3 Koralowce (Anthozoa - Ανθόζωο z gr
Koralowce (Anthozoa - Ανθόζωο z gr. anthos - kwiat + zoon - zwierzę, kwiatozwierz) – jamochłony tworzące gromadę zaliczaną do typu parzydełkowców. Występują kolonijnie w formie polipów w morzach strefy ciepłej, przytwierdzone do dna morskiego. Najlepiej rozwijają się w ciepłych, nasłonecznionych wodach .

4 Do najbardziej znanych przedstawicieli koralowców należą m. in
Do najbardziej znanych przedstawicieli koralowców należą m.in.: koral czerwony (Corallium rubrum), zwany również szlachetnym, korale madreporowe (Madreporaria), tworzące rafy koralowe, koral korkowiec (Alcyonium palmatum). Pnie kolonii koralowej dochodzą średnio do 40 cm wysokości, gałązki do 4-6 cm grubości. Właśnie te szkielety, wytwarzane przez niewielkie polipy, wykorzystuje się jako materiał jubilerski. Trwałe struktury wapienne wytwarzane przez koralowce, są podstawą do powstawania nowego ekosystemu znanego jako rafa koralowa.

5

6 Koral szlachetny - koral czerwony (Corallium rubrum) - gatunek koralowca z rodziny Gorgonacea występujący w Morzu Adriatyckim i zachodnim Morzu Śródziemnym. Czerwony (czasem czarny lub biały) koralowiec żyjący w krzewiastych koloniach. Jego szkielet jest popularnym materiałem do produkcji ozdób, wykorzystywanym już w Cesarstwie rzymskim. Paciorki z tego gatunku koralowca występują w postaci korali także w polskim stroju ludowym.

7 Symbol chemiczny: CaCO3
Układ krystalograficzny: trygonalny Barwa: biały, różowy, różowoczerwony, łososioworóżowy, czerwony, ciemnoczerwony, niebieski (bardzo rzadki) Połysk: matowy do szklistego Twardość w skali Mohsa: 3,5-4 Luminescencja: blado fioletowa lub ciemno purpurowa Rysa: biała Przełam: nierówny, haczykowaty, kruchy Łupliwość: brak

8

9 Najliczniej występują w Morzu Śródziemnym, wzdłuż wybrzeży Algierii i Tunezji, zachodnich Włoch, Korsyki, Sardynii, Sycylii – ławice rozwijają się na dnie skalistym i kamienistym, często pod skalnymi przewieszkami. Ich gałązki zwrócone są ku dołowi. Połów tych korali nie jest łatwy, trzeba je wyszukiwać wśród załomów skalnych. Do wysoko cenionych należą korale algierskie , które dają najmniej odpadów przy obróbce.

10

11

12 Wzdłuż Archipelagu Malajskiego występują korale czarne (Accarbaar) – najwyżej cenione w handlu. Podobne występują w Morzu Czerwonym i u wybrzeży zachodnich Indii. U brzegów Afryki i wysp Samoa występują wysoko cenione korale Akori – czerwone, fioletowe, niebieskie. Korale japońskie (ciemnoczerwone – Moro i bladoróżowe – Boke) przewyższają wielkością i grubością korale włoskie. коралл

13

14 Wyroby z koralu z okresu baroku - Italia

15 Wyróżnia się wiele odmian przyjmując za podstawę klasyfikacji barwę korali lub miejsce występowania.
Pod względem barwy Włosi dzielą korale na 9 grup: białe, białe w różowe plamki, krwiste, bladoróżowe (2 odmiany), czerwone, ciemnoczerwone i o barwie granatów. Podobną klasyfikację stosują Francja, Niemcy i Wielka Brytania. Głównym miejscem handlu jest Torre del Greco (okolice Neapolu - Włochy) , gdzie obrabia się ¾ korali wyłowionych na całym świecie.

16

17 Perły – wytwory małży (głównie z rodzaju Pteria – perłopławów), rzadko ślimaków. Zbudowane są z tej samej substancji co wewnętrzna strona muszli (masa perłowa), której głównymi składnikami są węglan wapnia (w postaci aragonitu) i rogowata substancja białkowa (konchiolina), która spaja mikrokryształy skupione koncentrycznie wokół jądra. Perły powstają najczęściej w wyniku reakcji organizmu na ciało obce, które przedostało się do muszli. Znaczenie nazwy "perła" nie jest pewne, być może zostało zapożyczone od gatunku małża (łac. "perna") lub kulistego kształtu (łac. "sphaerula"). Obowiązująca definicja, zgodna z ustaleniami międzynarodowymi zawartymi w "Wytycznych dotyczących kamieni szlachetnych, ozdobnych, pereł i korali" Perły – produkty naturalne pochodzenia organicznego, powstałe w płaszczu muszli perłopławów perłorodnych lub innych mięczaków

18 Perły tworzą się w małżach słonowodnych, niektórych małżach słodkowodnych, sporadycznie również w ślimakach. Najczęściej stanowią reakcję na ciało obce, które wniknęło między muszlę małża a jego płaszcz lub do wnętrza płaszcza. W XIII wieku, w Chinach odkryto, że perły można hodować, umieszczając w muszli ciało obce np. ziarenko piasku. Małż broni się, odkładając wokół niego kolejne cieniutkie warstwy masy perłowej, którą wyścielona jest od wewnątrz muszla. Po kilku latach powstaje drogocenna lśniąca perła. Produkcją pereł hodowlanych na dużą skalę zajęli się Japończycy na przełomie XIX i XX wieku. Już w 1761 r. szwedzki przyrodnik Karol Linneusz hodował małże słodkowodne dla ich okrągłych pereł. Biaałe, boudery,

19 Miejsca występowania:
1. Zatoka Perska – perły różowe i białokremowe; zwykle drobne od 12 granów. Najważniejszy obszar eksploatacji pereł, pochodzi z niego 7/8 produkcji światowej. Ławice rozciągają się wzdłuż całego Półwyspu Arabskiego, lecz najważniejsze są w Zatoce Perskiej u wybrzeży wysp Bahrajn Warunki połowów są w tym rejonie bardzo trudne i niebezpieczne.

20 2. Zatoka Mannar (między Indiami i Cejlonem) – perły białokremowe z pięknym niebieskim, zielonym lub fioletowym "overtonie". Połowy pereł odbywają się pod kontrolą inspektorów rządowych, którzy regulują wydobycie perłopławów, by nie dopuścić do ich rabunkowej gospodarki

21 3. wybrzeża Morza Czerwonego – perły białe i białokremowe

22 4. wybrzeża Madagaskaru, Birmy, Filipin, północnej Australii – perły srebrzystobiałe i srebrzystożółtawe, szczególnie duże Ławice ciągną się wzdłuż południowych i północno-zachodnich wybrzeży Przylądka Jork do Zatoki Shark i wzdłuż północno-wschodnich wybrzeży Queenslandu Większe dochody pochodzą jednak nie ze sprzedaży pereł, lecz masy perłowej.

23 5. wybrzeża Haiti – perły okrągłe, duże o masie do 7100 granów białe i słabym "overtonie" oraz żółte, szare i czarne.

24 6. wybrzeża Florydy – główny obszar połowu pereł czarnych; także żółtych, zielonkawych i niebieskich.

25

26 7. wody przybrzeżne Ameryki Środkowej – Meksyk i Panama i północne wybrzeża Ameryki Południowej – perły drobne, małowartościowe .

27 8. wybrzeża Japonii – kilka niewielkich miejsc połowu prawdziwych pereł, białych z lekkim zielonkawym zabarwieniem; światowy potentat w produkcji pereł hodowlanych.

28

29 Muszle perłopławów i małży morskich oraz wykonane z nich wyroby ozdobne.

30 DA - MA http://www.rotfl.com.pl Zdjęcia z sieci
Muzyka: G. Bizet - motyw z opery „Poławiacze pereł” Kraków, marzec 2010


Pobierz ppt "K O R A L E P E R L Y /."

Podobne prezentacje


Reklamy Google