Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Największe Zagadki cz I

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Największe Zagadki cz I"— Zapis prezentacji:

1 Największe Zagadki cz I
Czyli odkrywanie tajemnicy kosmosu ...

2 Wielki wybuch początkiem i końcem wszechświata ..

3 Jak to Wszystko się zaczęło
Materia była wtedy bardzo zagęszczona. Każdy jej centymetr sześcienny ważył ok 100 milionów ton. Tak rozpoczęła się historia kosmosu, W chwili wielkiego wybuchu – jak się przypuszcza - tylko 4 podstawowe elementy : materia, czas, przestrzeń oraz prawa natury Czy są na to dowody ? Tak ! Już w 1929 roku pewien astronom doszedł do wniosku na podstawie obserwacji widm odległych galaktyk , które wskazują przesunięcia w stronę czerwieni. Zjawisko to zwane jest efektem Dopplera i polega na tym że jeśli źródło światła oddala się od obserwatora następuje przesunięcie jej widma w kierunku zakresu fal czerwonych. Obserwując bardzo odległe obiekty można mieć wrażenie że kosmos rozszerza się we wszystkich kierunkach. Są jeszcze inne dowody. np. o wieku kosmosu może świadczyć ilość paliwa atomowego w gwiazdach. Gwiazda promienieje przemieniając zapasy wodoru w hel. Szacuje się iż obecnie zostało spalone ok 25 % wodoru. Dalszą wskazówką dają pierwiastki radioaktywne. Ciężkie jądra atomów np. uranu nie są trwałe lecz rozpadają się w ramach rozkładu naturalnego tworząc inne pierwiastki

4 Co było przedtem i co będzie potem ?
Można założyć iż szybkość rozbiegania się będzie malec ,aż ustanie zupełnie. Wtedy górę wezmą siły grawitacji , która zacznie przyciągać materię zmierzając do jej zagęszczenia . Najpierw zacznie się powoli kurczyć, potem szybciej aż za miliardy lat wszystko będzie tak jak przed wybuchem Wtedy te same siły które były przyczyną poprzedniej eksplozji spowodują następną i cały cykl się będzie powtarzał. Hipoteza ta mówi że wszechświat jest utworem pulsującym . Szacuje się że jedna taka pulsacja trwa około 80 miliardów lat. Jednak brak nadal odpowiedzi na pytanie co było przed wybuchem. Jak wyglądał tamten świat , jacy byli ludzie. Na żadne z tych pytań nie odpowiemy. Nie dlatego że wydarzyło się to miliardy lat temu jednak odpowiedź byłaby sprzeczna z prawami fizyki, więc nie będziemy wiedzieli jak wyglądał tamten świat.

5 Systemy Planetarne - wyjątek czy reguła ?

6 Dlaczego żyjemy na Ziemi ?
Żeby na Ziemi mogło istnieć życie musi ona spełniać kilka warunków . Są to : Kiedy przyjrzymy się planetom zobaczymy że żadna z nich nie spełnia takich warunków jak Ziemia , więc na innych nie może istnieć życie ! Odpowiednia masa; Aktywność tektoniczna i wulkaniczna Właściwa atmosfera Pole magnetyczne

7 Życie na gwiazdach ? - To możliwe !
Spójrzmy jednak na niektóre gwiazdy... Alfa Centauri - zwana też TOMILIANEM A i B . Składa się z dwóch gwiazd żółtego słońca ( A ) i czerwonego słońca ( B ). być Może Tomilian B ma ciemnego towarzysza która waży 30 x więcej niż Jowisz i obiega ją w ciągu 1,8 roku Lalande – słabo świeci , przypuszczalnie obiega ją ciemny towarzysz ( nie planeta ) Ross 154 oddalona o 9,5 roku świetlnego od słońca , słabo świeci Ross 248 odległa o 10,7 lat świetlnych , bardzo słabo świeci Podsumowując – w promieniu 12 lat świetlnych najwyżej 2 gwiazdy - Tomilian B i Epsilon Eridani mogły by być siedliskami życia . Epsilon Eridani – odległa o 10 ,7 roku świetlnego o jasności zbliżonej do Słońca. Może mieć niewidoczną planetę o masie 5 x większej od Jowisza.

8 Czy istniał kiedyś Faeton – planeta pomiędzy Marsem a Jowiszem ?

9 Na Marsie mogło istnieć życie ?
Badania ujawniły że Mars posiadał bogatą hydrosferę. Co się stało ? Kiedyś tam gdzie teraz znajduje się pas asteroid krążyły na jednej orbicie 3 planety : Faeton , Mars i Luna ( Księżyc) Prawdopodobnie w wyniku reakcji jądrowych Faeton rozpadł się na pas asteroid , przesuwając Mars na obecną orbitę , Wtedy z jego atmosfery ulotniły się lekkie gazy ( wodór , tlen i inne ). Pozostał jedynie dwutlenek węgla

10 Czy Faeton mógł być częścią Marsa ?
Jego masa nie przekracza 10 % masy Ziemi. Jednak Faeton mógł być większy, gdyż część asteroidów mogła zostać wyłapana przez wielkie planety i stać się ich satelitami ,części pochłonęło Słońce , spadły na Marsa lub nawet w okresie prehistorycznym na Ziemię. Według pewnego matematycznego prawa w odległości 2,8 jednostki astronomicznej od Słońca powinna krążyć kolejna planeta między Marsem a Jowiszem. Później w niektórych meteorytach znajdowano diamenty oraz węgiel żelazawy. Coś takiego mogło powstać podczas wielkiego wybuchu. Min. to wskazuje na to że Faeton nie był mniejszy od księżyca.

11 Czy w systemie planetarnym krąży dziesiąta planeta ?

12 Planeta między Uranem a Neptunem
Astronomów intrygują zagadkowe zakłócenia ruchu dwóch wielkich planet Urana I Neptuna. Powstała hipoteza iż zakłócenia spowodowane są przez skupisko masy na zewnątrz orbity Plutona. Jednak być może Pluton jest zagubionym satelitą Neptuna. W jego pobliżu przeszło kiedyś wielkie ciało które rozpędziło jego satelity. Wydaje się prawdopodobne że w odległości ok 10 miliardów kilometrów od Słońca krąży jeszcze jedna wielka planeta. Przy takiej odległości jej obieg wokół słońca trwałby ok lat. Dlatego jej pozorne przesuwanie się na tle gwiazd jest bardzo powolne , przez co trudno ją odkryć. Rzekomą planetę nazwano imieniem roboczym – Transpluton . * Książka z której są informacje z prezentacji pochodzi z 1986 roku. Wtedy Pluton uznawany był za planetę.

13 GALAKTYCZNE RYTMY DZIEJÓW ZIEMI .

14 Na co wpływają Galaktyczne Rytmy ?
W historii Ziemi daje się zauważyć oddziaływanie cyklu zwanego galaktycznym wynikającego z obiegu naszego Układu Słonecznego wokół centrum Galaktyki , który trwa ok. 240 milionów lat. Miał on wpływ na to iż lawa często wypływała z wulkanów , która użyźniała glebę i wpływała na zmianę składu atmosfery. Mogły one mieć też związek z kataklizmami ziemskimi min. zlodowaceniem.

15 Czy gwiazda betlejemska była supernową ?

16 Poznaj historię świecącej supernowy.
Astronomowie Clarke, Parkinson i Stephenson zebrali szereg danych ze starych kronik. Chodziło im o stwierdzenie czy Gwiazda Betlejemska naprawdę istniała. Według jednej z teorii Gwiazda Betlejemska mogła być jedynie kometą nieokresową. Gwiazda ta pojawiła się świecąc bardzo jasno min . 4 lipca 1054, później 1758r, 1572, Dzisiaj można zauważyć gwiazdę w gwiazdozbiorze byka. Na podstawie skojarzenia można stwierdzić iż w roki 827 supernowa wybuchła w gwiazdozbiorze skorpiona

17 Czarna dziura – przejście do innego wszechświata ?

18 Czym jest czarna dziura
I gdy przestrzeń zgodnie z wzorami Einsteina zamyka się wokół takiej gwiazdy , staje się ona dziurą w przestrzeni. Czarną dziurą. Gęstość takiego obiektu jest niewyobrażalna. Każde ciało przechodzące obok czarnej dziury może być przez nią wchłonięte na zawsze Czarna dziura to końcowy etap życia pewnej grupy gwiazd Jeżeli gwiazda ma bardzo dużą masę może nastąpić jej zapadanie się . Gwiazda staje się bowiem coraz mniejsza i mniejsza i coraz gęściejsza a jej przyciąganie grawitacyjne wzrasta tak silnie ,że nic mu się nie wymknie , nawet światło.

19 Magiczne Wrota czy skok w przepaść ?
Istnieje wiele czarnych dziur i według tej teorii także wiele wszechświatów , jednak brak obliczeń przedstawiających możliwość istnienia takich przejść. Jednak mimo wielu wysiłków Einsteina i innych naukowców teoria ta nie wydaje się prawdziwa. Jest jedynie teoretyczną abstrakcją. Przypuszcza się iż skacząc w głąb przedostajemy się do innego wszechświata. Profesor Wheeler wyobraża sobie iż tam nie obowiązują prawa fizyki lub obowiązują inaczej przede wszystkim te dotyczące przestrzeni i czasu. Czas na przykład może płynąc tam w zupełnie innej skali. To znaczy że kanał łączący nas przez czarną dziurę z innym wszechświatem byłby nie tylko skokiem w przestrzeń ale i czas. Czterowymiarowe continuum czasowo- przestrzenne zostaje w tym miejscu przekształcone.

20 Światy z Antymaterii.

21 O Antymaterii.... Interesującym zagadnieniem jest ewentualna obecność naturalnych skupisk antymaterii we wszechświecie. Symetria pomiędzy zwykłą materią i antymaterią w naturalny sposób rodzi hipotezę, że wszechświat powinien zawierać je w jednakowej ilości. Poszukiwanie kosmicznej antymaterii jest utrudnione przez równość mas cząstek i antycząstek oraz symetrię oddziaływań elektromagnetycznych ze względu na zamianę cząstek na antycząstki. Powodują one, że obserwacje promieniowania elektromagnetycznego i oddziaływania grawitacyjnego odległego obiektu nie pozwalają na określenie czy jest on zbudowany z materii, czy z antymaterii.

22 PRZYSZŁOŚĆ WSZECHŚWIATA

23 Przyszłość wszechświata czyli jak to dalej będzie ?
Dla poznania najdalszej przyszłości Kosmosu niezwykle istotne znaczenie ma odpowiedź na pytanie czy rozszerzanie się Wszechświata jest nieskończone. Jeśli bowiem gęstość materii jest dostatecznie wielka to siły grawitacyjne zahamują w końcu ten proces . Natomiast jeśli gęstość materii jest zbyt mała , Wszechświat będzie się stale rozszerzać. W ostatnich latach poświęcono na wyjaśnienie tego wiele czasu jednak bez skutku. Najprostsze byłoby zmierzenie ilości materii zawartej w dużej przestrzeni i oszacowanie na jej podstawie gęstości materii w całym kosmosie.

24 Koniec :) Autor : Natalia Rusin kl 6b


Pobierz ppt "Największe Zagadki cz I"

Podobne prezentacje


Reklamy Google