Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

01-10-2004 historia komputerów. V w. p. n.e. – Abak - pierwsza tablica, na której dokonano pozycyjnego zapisu liczby. Był to układ pionowych linii, na.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "01-10-2004 historia komputerów. V w. p. n.e. – Abak - pierwsza tablica, na której dokonano pozycyjnego zapisu liczby. Był to układ pionowych linii, na."— Zapis prezentacji:

1 historia komputerów

2 V w. p. n.e. – Abak - pierwsza tablica, na której dokonano pozycyjnego zapisu liczby. Był to układ pionowych linii, na których układano kamyki. Każdej z linii odpowiadała odpowiednio wyższa wartość jednostek, dla których abak był używany. Liczbę przedstawiano, układając dla każdej jej cyfry odpowiednią ilość kamyków.

3 Liczydło - gdy kamyki abaku osadzono na pręty i zamknięto w ramkę, powstało liczydło. To najstarsze, wywodzi się ze Wschodu, skąd rozprzestrzeniło się do Europy. Stosowane nawet do dzisiaj, liczydła umożliwiały prowadzenie obliczeń bez znajomości cyfr.

4 r. - Kostki Napiera skonstruowane przez Johna Napiera, twórcę logarytmów. Przyrząd wykorzystujący arytmetykę "cyfrową", stosowany głównie do mnożenia, stanowił "ruchomą tabliczkę mnożenia". Przyrząd znany był również na Akademii Krakowskiej.

5 XVII w. - Cylindry Napiera. Przyrząd Napiera pozwalał zastąpić trudne do zapamiętania mnożenie, serią prostych działań dodawania. cylindry z tabliczką mnożenia stanowiły element pierwszej w świecie mechanicznej maszyny liczącej Wilhelma Schickarda wykonanej w 1623 roku.

6 r. - Idea suwaka logarytmicznego - Edmund Gunter 1630r. - pierwszy suwak - William Oughtred Pozwalał on na szybkie i stosunkowo dokładne wykonywanie skomplikowanych obliczeń bez potrzeby dodatkowych notatek. Suwaka używano do lat 1970-tych, kiedy to wyparły go elektroniczne kalkulatory.

7 Koło pośredniczące - Koła zębate były podstawą do budowy pierwszych maszyn liczących Schickarda i Pascala. W konstrukcji tych maszyn pojawił się po raz pierwszy system automatycznego przenoszenia danych. W maszynie Schickarda były to koła pośredniczące.

8 r. - Arytmometr zamyka pionierską epokę rachunku mechanicznego skonstruowany w przez Charles-Xaviera Thomasa arytmometr, który jako pierwsze urządzenie liczące, wszedł do produkcji i szerokiego stosowania. Dał on początek licznej grupie kalkulatorów biurowych, najpierw ręcznych, a potem elektrycznych.

9 System dwójkowy - Choć układ dwójkowy zapisu liczby znany był już w starożytnym Egipcie i Chinach, to w Europie odkrył go na nowo Gottfried Wilhem Leibniz około 1700 roku. Zapis dwójkowy, jako kombinacja zer i jedynek, umożliwił zapis dowolnej liczby, litery alfabetu czy znaku, stając się uniwersalnym językiem maszyn cyfrowych

10 XIX w. – Maszyna Babbagea dysponująca pamięcią i urządzeniem sterującym automatycznymi operacjami, zaprogramowanymi na kartach perforowanych – zapowiedż pierwszych komputerów 1840r. – Pierwszy transformator

11 Ponad 100 lat temu został stworzony układ klawiszy znakowych QWERTY na maszynach do pisania. Układ ten odziedziczyły dzisiejsze klawiatury 1938r. – Łącze cyfrowe PCM (Pulse Code Modulation), r. - Pierwszy komputer ENIAC (Electronic Numerical Integrator and Computer), zbudowany w Filadelfii przez Johna Mauchlyego i John Eckerta, i ujawniony w 1946 roku w Ośrodku Balistycznym w Aberdeen, składał się z lamp elektronowych, ważył 30 ton i zajmował powierzchnię 72 m 2.

12 r. - Pierwszy tranzystor. 1955r. - Zastosowanie tranzystora do komputerów dzięki czemu uległy zmniejszeniu ich wymiary r. – Układy scalone – USA 1960r. – Laser (T.Maiman), czerwone światło 1962 r. Paul Baran z Rand Corporation tworzy wraz z przyjaciółmi koncepcję sieci opartej na wymianie pakietów - informacja dzielona jest na mniejsze jednostki i partiami przesyłana między nadawcą i odbiorcą

13 r. - roku połączono dwa komputery w Massachusetts i w Santa Monica - była to jeszcze sieć bez wymiany pakietów 1967r. - Larry Roberts rozwinął w ARPA pomysł znany z Rand Corp. i w dwa lata później powstaje pierwszy węzeł sieci z wymianą pakietów na uniwersytecie w Los Angeles. Sieć przyjmuje nazwę ARPANET. 1969r. - Rozpoczęła się historia Internetu. Sieć, która dziś obejmuje swym zasięgiem cały świat i z której korzystają miliardy ludzi, zaczęła się od połączenia kablem o długości 4,5 metra dwóch komputerów.

14 r. - mikroprocesor (firma Intel) wywołał prawdziwą rewolucję. Moc obliczeniowa tej kostki o wymiarach 3 x 4 cm była porównywalna z możliwościami pierwszego ENIAC 1976r. - Projekt sieci komputerowej LAN (Local Area 1979r. - Tom Truscott i Jim Ellis, dwaj studenci uniwersytetu w Północnej Karolinie stworzyli Usenet. Network), w technologii Ethernet o topologii liniowej.

15 r. – Mikroprocesor Intel r. – 16 bitowy mikroprocesor Intel r. – System operacyjny DOS r. – 32 bitowy mikroprocesor r. – 32 bitowy mikroprocesor i486 DX (40 MIPS) z koprocesorem. 1989r. –System operacyjny DOS r. – Mikroprocesor Pentium (100MIPS) 1997r. – Mikroprocesor MMX (Multi Media Extention) 1998r. – Mikroprocesor Pentium II 1999r. – Mikroprocesor Pentium III 2000r. – Mikroprocesor Pentium 4

16 Współczesny mikroprocesor Powiekszony w mikroskopie elektronowym

17


Pobierz ppt "01-10-2004 historia komputerów. V w. p. n.e. – Abak - pierwsza tablica, na której dokonano pozycyjnego zapisu liczby. Był to układ pionowych linii, na."

Podobne prezentacje


Reklamy Google