Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

HISTORIA KOMPUTERÓW.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "HISTORIA KOMPUTERÓW."— Zapis prezentacji:

1 HISTORIA KOMPUTERÓW

2 ABAK V w.p.n.e. – pierwsza tablica, na której dokonano pozycyjnego zapisu liczby. Był to układ pionowych linii, na których układano kamyki. Każdej z linii odpowiadała  odpowiednio wyższa wartość jednostek, dla których abak był używany. Liczbę przedstawiano, układając dla każdej jej cyfry  odpowiednią ilość kamyków.

3 LICZYDŁO „Liczydło” - gdy kamyki abaku osadzono na pręty i zamknięto w ramkę, powstało liczydło. To najstarsze, wywodzi się ze Wschodu, skąd rozprzestrzeniło się do Europy. Stosowane nawet do dzisiaj, liczydła umożliwiały prowadzenie obliczeń bez znajomości cyfr.

4 KOSTKI (PAŁECZKI) NAPIERA
1617r. - skonstruowane przez Szkockiego matematyka Johna Napiera, twórcę logarytmów. Przyrząd służył do wykonywania mnożenia, dzielenia, potęgowania i pierwiastkowania, Powyższe działania zostały tu zastąpione pośrednimi działaniami dodawania liczb. Była to "ruchoma tabliczka mnożenia". Przyrząd składał się z jedenastu prostopadłościanów. Wynalazek Nepera zapoczątkował rozwój urządzeń analogowych służacych do liczenia. John Neper ( )

5 CYLINDRY NAPIERA XVII w. - Przyrząd ten jest modyfikacją Kostek Napiera i pozwalał zastąpić trudne do zapamiętania mnożenie, serią prostych działań dodawania. cylindry z tabliczką mnożenia stanowiły element  pierwszej w świecie mechanicznej maszyny liczącej Wilhelma  Schickarda wykonanej w 1623 roku.

6 SUWAK LOGARYTMICZNY 1623r. - Idea suwaka logarytmicznego - Edmund Gunter 1630r. - pierwszy suwak - William Oughtred. Suwak pozwalał na szybkie i stosunkowo dokładne wykonywanie skomplikowanych obliczeń bez  potrzeby dodatkowych notatek. Suwaka używano do lat 1970-tych, kiedy to wyparły go elektroniczne kalkulatory.  

7 KOŁA POŚREDNICZĄCE Takie koła zębate były podstawą do budowy pierwszych maszyn liczących Schickarda i Pascala. W konstrukcji tych maszyn pojawił się po raz pierwszy system automatycznego przenoszenia danych. W maszynie Schickarda były to koła pośredniczące.

8 MASZYNA SCHICKHARDA Pierwszym znanym cyfrowym mechanicznym urządzeniem liczącym była czterodziałaniowa maszyna licząca, zaprojektowana przez niemieckiego astronoma i matematyka W. Schickharda. Wilhelm Schickard ( )

9 PASCALINA W 1643r. Blaise Pascal franuski matematyk zbudował dwudziestodziałaniową maszynę do liczenia. Był to pierwszy krok w kierunku automatyzacji urządzeń liczących. Blaise Pascal ( )

10 ARYTOMETR 1820r. - Arytmometr zamyka pionierską epokę rachunku mechanicznego. Skonstruowany w przez Charles-Xaviera Thomasa arytmometr, jako pierwsze urządzenie liczące, wszedł do produkcji i szerokiego stosowania. Dał on początek licznej grupie kalkulatorów biurowych, najpierw ręcznych, a potem elektrycznych.  Charles-Xavier Thoms

11 Gottfried Wilhelm Leibniz
SYSTEM DWÓJKOWY System dwójkowy - Choć układ dwójkowy zapisu liczby znany był już w starożytnym Egipcie i Chinach, to w Europie odkrył go na nowo Gottfried Wilhelm Leibniz około 1700 roku. Zapis dwójkowy, jako kombinacja zer i jedynek, umożliwił zapis dowolnej liczby, litery alfabetu czy znaku, stając się uniwersalnym językiem maszyn cyfrowych. Gottfried Wilhelm Leibniz

12 MASZYNA BABBAGE’A XIX w. – Maszyna Babbage’a dysponująca pamięcią i urządzeniem sterującym automatycznymi operacjami, zaprogramowanymi na kartach perforowanych – zapowiedź pierwszych komputerów. Projekt nigdy nie został skończony ze względu na zbyt niski poziom ówczesnej techniki. Charles Babbage ( )

13 KLAWIATURA KOMPUTERA Ponad 100 lat temu został stworzony układ klawiszy znakowych „QWERTY” na maszynach do pisania. Układ ten odziedziczyły dzisiejsze klawiatury.

14 ELEKTROMECHANICZNA MASZYNA CYFROWA
Konstruktorem pierwszej elektromechanicznej maszyny cyfrowej, czyli maszyny przekaźnikowej o nazwie ZUSE Z3, był Niemiec K. Zuse; powstała ona w latach Zbudowane w Ameryce maszyny tego typu: MARK-I (H. Aiken, ) i BELL-V (G. Stibitz i S. Williams, ) zostały wykorzystane przy projektowaniu pierwszych bomb jądrowych. Kontynuacją tych maszyn cyfrowych stały się komputery. MARK I, (lewa strona) którego budowę sponsorował koncern IBM. Uruchomienie urządzenia nastąpiło 1944r. MARK I wykonywał 3 działania na 1s. Jedno mnożenie na na 6s. A jedno dzielenie 15s. Maszyna mogła zapamietać 72 liczby dwudziestotrzycyfrowe.

15 ENIAC r. - Pierwszy komputer ENIAC (Electronic Numerical Integrator and Computer), zbudowany w Filadelfii przez Johna Mauchlyego i John Eckerta, i ujawniony w 1946 roku w Ośrodku  Balistycznym w Aberdeen, składał się z lamp elektronowych, ważył 30 ton i zajmował  powierzchnię 72 m2. Pamięć mieściła 20 liczb dwudziestocyfrowych. ENIAC wykonywał 5000 dodawań na 1s. Maszynę wykorzystywano między innymi do obliczeń balistycznych.

16 1948r. - Pierwszy tranzystor.
1955r. - Zastosowanie tranzystora do komputerów dzięki czemu uległy zmniejszeniu ich wymiary. 1960r. – Laser (T.Maiman), czerwone światło. Jako pierwszy podstawy teoretyczne wymuszonej emisji lasera opisał w 1917 r. Albert Einstein. 1961r. – Układy scalone – USA.

17 PIERWSZA MYSZ KOMPUTEROWA
Pierwsza „Myszka” – rok

18 1965r. - roku połączono dwa komputery w Massachusetts i w Santa Monica - była to jeszcze sieć bez wymiany pakietów. 1967r. - Larry Roberts rozwinął w ARPA pomysł znany z Rand Corp. i w dwa lata później powstaje pierwszy węzeł sieci z wymianą pakietów na uniwersytecie w Los Angeles. Sieć przyjmuje nazwę ARPANET. Projekt rozwijany od późnych lat '60 i wczesnych '70 przez amerykański departament obrony jako eksperymentalna sieć mogąca przetrwać wojnę nuklearną. 1969r. - Rozpoczęła się historia Internetu. Sieć, która dziś obejmuje swym zasięgiem cały świat i z której korzystają miliardy ludzi, zaczęła się od połączenia kablem o długości 4,5 metra dwóch komputerów.

19 1971r. – mikroprocesor 4004 (firma Intel) wywołał prawdziwą rewolucję
1971r. – mikroprocesor 4004 (firma Intel) wywołał prawdziwą rewolucję. Moc obliczeniowa tej kostki o wymiarach 3 x 4 cm  była porównywalna z możliwościami pierwszego elektronicznego komputera ENIAC. 1976r. - Projekt sieci komputerowej LAN (Local Area Network). 2006 r. - Core 2 Duo ( ) 1971 r ( 2.300) 1974 r (6.000) 1993 r. - Pentium MMX ( ) W nawiasach podano ilość tranzystorów w procesorze

20 Współczesny mikroprocesor
Powiększony w mikroskopie elektronowym

21 PIERWSZY KOMPUTER KLASY PC, KTÓRY MASOWO TRAFIŁ DO DOMÓW
Firma Apple powstała w sypialni (wkrótce później została przeniesiona do garażu) domu przybranych rodziców 21-letniego wówczas Steve'a Jobsa w Kalifornii. Oprócz niego założycielem był także pochodzący z polskiej rodziny 25-letni Steven Wozniak APPLE I – koniec lat 70

22 PIERWSZY LAPTOP W 1981 roku firma Osborne Computer Corporation zaprezentowała pierwszy na świecie laptop - Osborne 1. Pierwszy laptop miał 5 calowy monitor (okolo 13 cm szerokości), na którym mieściły się 52 znaki, zapisane w jednej z 24 linii. Pamięć operacyjna RAM sprzętu to całe 64… kilo bajty, a waga to około kg. Powalała również moc procesora, czyli całe 4 MHz Najciekawsze w Osborne 1, były chyba jednak stacje dyskietek, które rozmiarami przewyższały sam monitor Sprzęt kosztował 1800$. Osborne 1 – 1981 rok

23 ILE PENSJI ZA KOMPUTER ??

24 DZIĘKUJĘ ZA OBEJRZENIE POKAZU


Pobierz ppt "HISTORIA KOMPUTERÓW."

Podobne prezentacje


Reklamy Google