Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

O owsikach i owsicy objawy owsicy profilaktykaleczenie porady i wskazówki dla rodziców i opiekunów.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "O owsikach i owsicy objawy owsicy profilaktykaleczenie porady i wskazówki dla rodziców i opiekunów."— Zapis prezentacji:

1

2 O owsikach i owsicy objawy owsicy profilaktykaleczenie porady i wskazówki dla rodziców i opiekunów

3

4 Owsiki wylęgają się z jaj, w jelitach i w ciągu 2 do 4 tygodni osiągają pełną dojrzałość. Jaja owsików są pokryte lepką wydzieliną, która powoduje nieprzyjemny świąd. Drapiąc się, często zupełnie nieświadomie, przez sen, dziecko przenosi jaja owsików na ręce, a stamtąd na znajdujące się w pobliżu przedmioty lub bezpośrednio do buzi. Jaja owsików trafiają znowu do przewodu pokarmowego i cykl się powtarza.

5 ODBYT samice owsików składają jaja, które po 6-8 godzinach stają się inwazyjne jaja inwazyjne zostawiane na: - rękach - pościeli - ręcznikach - zabawkach - jedzeniu jaja inwazyjne przenoszone na: - rękach - pożywieniu - zabawkach - ręcznikach - pościeli USTA dochodzi do zakażenia poprzez połknięcie jaj inwazyjnych JELITA z jaj wylęgają się larwy, które po 2-4 tygodniach przekształcają się w dojrzałe pasożyty

6 Inwazja owsika dzięki autoinwazji ma zwykle przebieg przewlekły. Samica owsika ma długość około 1 cm i szerokość nitki 0,4 mm; tylna część jej ciała jest charakterystycznie zaostrzona i przejrzysta. Samiec owsika wałeczkowaty, o długości kilku mm jest trudno dostrzegalny gołym okiem. Samice owsika żyją około 4 tygodni. Po tym czasie wychodzą one czynnie przez otwór odbytowy, kilkanaście minut pełzają po skórze krocza i wysychając giną.

7 wg M. Kłeczek, W. Płonki, PZH, Warszawa

8 Jaja, w liczbie około 11 000, są przylepiane do skóry w ślad za wędrującym pasożytem. Z większości jaj larwy inwazyjne rozwijają się już w ciągu 6 godzin. Zdarza się, że larwy opuszczają otoczkę jajową na skórze odbytu i wnikają czynnie z powrotem do przewodu pokarmowego (zjawisko retroinwazji). Częściej jaja inwazyjne trafiają do tego samego lub nowego żywiciela przez usta lub jamę nosowo-gardłową. Mimo że owsik żyje około 1 miesiąca, owsica utrzymuje się często latami, dzięki łatwo następującej autoinwazji (w tym retroinwazji) lub stałemu dokażaniu się z zewnątrz.

9 Owsikiem można zarazić się, połykając jaja, które obecne mogą być zarówno na produktach pokarmowych, jak i na przedmiotach codziennego użytku, a także w powietrzu. W jelicie z jaj wykluwają się larwy. Samice wędrują do wylotu otworu odbytowego. W jego okolicy składają jaja. Odbywa się to na powierzchni ciała, ponieważ do ich rozwoju potrzebny jest dostęp tlenu. Przemieszczanie się pasożytów po powierzchni ciała powoduje uczucie silnego swędzenia. Osoba zarażona drapie się i nieświadomie przenosi jaja na dłoniach np. do ust. W ten sposób następuje ciągłe samozarażenie się.

10 utrata apetytu, przy czym większa niż zwykle ochota na słodycze bóle brzuszka nudności, wymioty luźne stolce

11 pobudliwość, rozdrażnienie trudności w skupieniu uwagi bezsenność zgrzytanie zębami

12 moczenie nocne osłabienie bóle głowy ogólne poczucie zmęczenia

13 świąd okolicy odbytu, nasilający się zwykle w godzinach wieczornych mechaniczne uszkodzenia błony śluzowej odbytu, stany zapalne skóry świąd oraz stany zapalne sromu i pochwy zapalenie dróg moczowych

14 owsicę można podejrzewać u dzieci, u których występuje świąd odbytu, bezsenność i niepokój ruchowy pewną diagnozę można postawić po stwierdzeniu osobników dorosłych bądź jaj samice owsika można stwierdzić oglądając wieczorem okolicę odbytu śpiącego dziecka można także je dostrzec na świeżym stolcu, w moczu, w czasie badania rektoskopowego lub podczas badania usuniętego wyrostka robaczkowego

15 Jeśli dziecko uczęszcza do żłobka czy przedszkola, to jest w grupie wysokiego ryzyka. Wystarczy, że tylko jedno dziecko w grupie ma jaja owsika na rękach albo na ubraniu a już owsica przechodzi na pozostałe dzieci. Jaja pasożytów z palców trafiają najpierw do ust a stamtąd do jelit, gdzie wylęgają się dorosłe osobniki. Owsikami można się również zarazić wdychając kurz, w którym wędrują jaja pasożyta. Czy łatwo się zarazić?

16 Zakażenie może być bezobjawowe. Przebieg choroby zależy od intensywności inwazji i czasu jej trwania. Najczęściej dziecko nie może spać, wierci się i drapie. Do tego dochodzi brak apetytu, ból brzuszka i głowy. Dziecko jest blade, ma podkrążone oczy, niejednokrotnie zaczyna moczyć się w nocy. Jeśli zauważymy powyższe objawy u swojego dziecka, nie zwlekajmy z wizytą u lekarza! Kiedy udać się do lekarza?

17 Specjaliści często zlecają badanie kału na obecność owsików. Aby wynik badania był oczywisty, trzeba je powtarzać przez kilka kolejnych dni. Często lekarze przepisują leki nie zlecając żadnych badań, wychodząc z założenia, iż objawy kliniczne są wystarczające, aby rozpocząć kurację. Na rynku dostępne są środki, zwykle preparaty w zawiesinie, często o słodkim, przyjemnym smaku.

18

19 ścisłe, rygorystyczne przestrzeganie higieny osobistej, zwłaszcza u dzieci; częste mycie rąk, przede wszystkim przed każdym posiłkiem, po wyjściu z toalety; przestrzeganie dokładnego mycia jarzyn i owoców przed jedzeniem; obcinanie dzieciom krótko paznokci u rąk;

20 zmiana bielizny dziennej na nocną wieczorem przed spaniem; osobne łóżko; częsta, regularna zmiana bielizny; (piżama, ręcznik, a codziennie majtki. Na noc odpowiednie będą obcisłe majteczki, aby utrudnić sięganie do pupy) unikanie zabawy w brudnej piaskownicy;

21 nie wkładało rąk do buzi; nie jadło brudnymi rękami; nie spożywało niemytych owoców; nie spożywało niemytych warzyw;

22 utrzymywanie w nienagannej czystości łazienki i ubikac ji; dokładne i częste odkurzanie pomieszczeń; mycie zabawek; okresowe badania parazytologiczne w kierunku owsicy;

23 ograniczanie węglowodanów ; (białego ryżu, pszennego pieczywa i innych produktów bogatych w węglowodany) zwiększenie ilości spożywanego błonnika; (kasz, pełnoziarnistego pieczywa, świeżych warzyw i owoców. Korzystnie działają zwłaszcza buraki) Słodkie napoje powinna zastąpić niegazowana woda mineralna i niewielkie ilości świeżo wyciskanych soków (nie więcej niż 150-250 ml dziennie) oraz słabe herbatki owocowe. dbanie o regularność wypróżnień.

24

25

26

27 Zarobaczenie daje uboczne efekty w postaci np. alergii, nerwicy, złych stanów psychicznych, ciągłego zmęczenie oraz słabej odporności na zakażenia bakteryjne czy wirusowe. Jeżeli owsica nie zostanie wyleczona, będzie dochodzić do ponownego samozarażania się.


Pobierz ppt "O owsikach i owsicy objawy owsicy profilaktykaleczenie porady i wskazówki dla rodziców i opiekunów."

Podobne prezentacje


Reklamy Google