Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

WYCIECZKA PO BEZDROŻACH PUSZCZY ZIELONKI

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "WYCIECZKA PO BEZDROŻACH PUSZCZY ZIELONKI"— Zapis prezentacji:

1 WYCIECZKA PO BEZDROŻACH PUSZCZY ZIELONKI
„CUDZE CHWALICIE, SWEGO NIE ZNACIE” WYCIECZKA PO BEZDROŻACH PUSZCZY ZIELONKI Wykonała : Marta Szmyra GIMNAZJUM NR 1 IM. POLSKICH OLIMPIJCZYKÓW W SKOKACH

2 LOKALIZACJA PARKU NA MAPACH

3

4 CELE WYCIECZKI Poznanie walorów krajoznawczych Puszczy Zielonki
Obserwacja i rozpoznawanie ptaków Zdobywanie umiejętności posługiwania się lornetką, kompasem i mapą Budzenie szacunku do otaczającej nas przyrody Pogłębianie wiedzy o najbliższym regionie

5 TRASA-16,5km Start - Annowo Meta - Zielonka
1. Dworek w Annowie 2. Dziewicza Góra 3. Kościół w Kicinie 4. Uroczysko Maruszka 5.Tajemniczy Słup 6. Arboretum i Ośrodek Naukowo-Dydaktyczny w Zielonce Meta - Zielonka Odpoczynek. Zajęcia terenowe

6 ANNOWO – dworek myśliwski z połowy XIX w
ANNOWO – dworek myśliwski z połowy XIX w., należący niegdyś do rodziny von Treskow

7 NASTĘPNYM CELEM WYCIECZKI JEST...

8 DZIEWICZA GÓRA –143 m n.p.m. Najwyższe wzniesienie w Puszczy Zielonce, a zarazem drugi najwyższy szczyt w okolicach Poznania po Górze Moraskiej (154 m n.p.m.). W roku 1242 Dziewiczą Górę wraz z okolicznymi włościami Przemysł I nadał cysterkom z Owińsk. Od nich więc pochodzi pierwotna nazwa góry: Dziewcza Góra, przekształcona później na Dziewiczą Górę.

9 DROGA NA DZIEWICZĄ GÓRĘ PRZYPOMINA GÓRSKĄ ŚCIEŻKĘ

10 NA SZCZYCIE DZIEWICZEJ GÓRY
Wieża przeciwpożarowa będąca punktem widokowym stanęła tutaj pięć lat temu. Jej istnienie jest skutkiem ogromnego pożaru z 1992 roku Na szczęście częściej korzystają z niej turyści. Ma ona 40m wysokości. Taras widokowy znajduje się na wysokości 30 metrów i ma 172 schody.

11 KRAJOBRAZ PUSZCZY ZIELONKI Z WIEŻY

12 CIEKAWOSTKI W kilku partiach rosną wiekowe dęby o obwodach przeszło 4 m. Stwierdzono tu występowanie ok. 700 gatunków roślin naczyniowych. W lasach między Dziewiczą Górą a Czerwonakiem stwierdzono występowanie czerwca polskiego, owada żyjącego w korzeniach drzew, w średniowieczu hodowanego do produkcji czerwonego barwnika.

13 KICIN –kościół św. Józefa z XVIII w.
Całkowita długość kościoła wynosi 19,46 m., szerokość nawy głównej 8,69 m. Figura św. Józefa autorstwa J. Kaliszana

14 Dobór barw, specyficzne rokokowe rzeźby - całość pozwala poczuć niepowtarzalną atmosferę drewnianej świątyni z połowy XVIII wieku.

15 BŁĘKITNA ROKOKOWA AMBONA

16 ŚCIENNE ORNAMENTY

17 DZWONY W KICINIE Z XVIII w.

18 RUSZAMY W DALSZĄ DROGĘ...DO MARUSZKI

19 FIGURA MATKI BOSKIEJ W MARUSZCE
Stoi ona w sąsiedztwie miejsca dawnej karczmy o nazwie Maruszka, od której nazwę przejęło to miejsce.

20 Najcenniejszy pod  względem przyrodniczym fragment obszaru Parku, o powierzchni ok. 500 ha, położony między Pławnem a Ludwikowem. Rośnie w nim bór sosnowo-dębowy z domieszką grabów, buków, brzóz, olsz, świerków, jesionów, klonów, lip i jaworów, w wieku 110–150 lat. Najokazalszym drzewem uroczyska jest pomnikowy buk o obwodzie pnia 440 cm. UROCZYSKO MARUSZKA

21 Drzewostan ten, mało zdeformowany w przeszłości, ma charakter zbliżony do lasów rosnących tu w dawnych wiekach.

22 W pobliżu skrzyżowania Traktu Poznańskiego i drogi do Ludwikowa odnaleźć można dwie mogiły.
Legenda głosi, że w XIX wieku spotykała się tu para zakochanych: pruski oficer i skromna polska, wiejska dziewczyna, którą zwano Maruszka. Nie mogli się pobrać z powodu różnic narodowościowych, więc postanowili wspólnie odebrać sobie życie. Żołnierz najpierw zastrzelił dziewczynę, a później siebie. Pochowano ich początkowo na rozwidleniu szlaków, ale po przeciwnych stronach drogi, aby zaznaczyć, że ona była Polką, a on - Prusakiem. Kilka lat temu ktoś połączył oba groby, żeby już na zawsze byli razem.

23 W DRODZE DO ZIELONKI Tajemniczy słup liczy prawdopodobnie ok. 200 lat. Być może to słup graniczny, pamiątkowy albo według niektórych pozostałość po Światowidzie o czterech twarzach.

24 JEZIORO CZARNE WIELKIE
Długość 600 m, szerokość od 60 do 200 m. Lustro wody położone 95 m n.p.m., głębokość wynosi około 5 m. Jezioro posiada jeden dopływ z J. Czarnego Małego i jeden odpływ w kierunku jeziora Kociołek.

25 Gągoł Perkoz dwuczuby Grzybień biały Żuraw Rosiczka okrągłolistna Widłak torfowy Kruszczyk błotny

26 ZIELONKA Ośrodek Naukowo-Dydaktyczny Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu zwany potocznie „Bursą w Zielonce”,

27 CZAS NA OGNISKO I PIECZONE KIEŁBASKI

28

29

30 DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ


Pobierz ppt "WYCIECZKA PO BEZDROŻACH PUSZCZY ZIELONKI"

Podobne prezentacje


Reklamy Google