Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Najsłynniejsze rody Ułańskie

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Najsłynniejsze rody Ułańskie"— Zapis prezentacji:

1 Najsłynniejsze rody Ułańskie
Krechowieccy Grochowscy Jazłowieccy Zakończenie

2 1 Pułk Ułanów Krechowieckich
Informacje Działania Symbolika

3 Informacje Polski pułk kawalerii z okresu międzywojennego, odtworzony w ramach Armii Krajowej oraz jako pułk pancerny w ramach Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. przydomek Krechowieccy pochodzi od miejscowości Krechowce koło Stanisławowa, gdzie pod dowództwem płk. Mościckiego stoczył swój pierwszy zwycięski bój. Sformowanie odbyło się w 1916 roku a faktyczne odtworzenie pułku nastąpiło w listopadzie 1918 roku. Zakończenie działalności nastąpiło w 1946.

4 Działania Działania wojenne Pułku w pierwszych latach jego funkcjonowania: służba rozpoznawcza i ubezpieczająca (Legion Puławski), walki wspólnie z wojskami rosyjskimi i Brygadą Strzelców Polskich Pułk udaje się na front w okolice Tarnopola, ofensywa na Kałusz - 24 lipca zwycięska bitwa pod Krechowcami kampania na Wołyniu i w Galicji Pułk zajmuje Pomorze - 10 lutego szwadron Pułku towarzyszy gen. J. Hallerowi w Pucku w ceremonii zaślubin Polski z morzem kampania ukraińska - wrzesień walki o Zambrów, Zalesie, Dąbrowę Wielką, Olszewo, Walki z armią sowiecką, Bitwa pod Kockiem kampania włoska w ramach Armii gen. Władysława Andersa. Bitwy pod Monte Cassino, Piedimonte, o Ankonę. Walki o Linię Gotów oraz podczas ofensywy o Bolonię.

5 Symbolika Sztandar Odznaka
W okresie międzywojennym ułani Krechowieccy obchodzili swoje święto 24 lipca, w rocznicę zwycięskiej bitwy pod Krechowicami Sztandar Na sztandar Pułku składały się dwa równej szerokości, ułożone poziomo, pasy. Podczas uroczystości zaślubin Polski z morzem (10 lutego 1920) sztandar zostaje zanurzony w Bałtyku. Obecnie znajduje się w Muzeum im. Władysława Sikorskiego w Lublinie. Odznaka Odznaka pamiątkowa 1 Pułku Ułanów Krechowieckich wykonana została w formie czterech proporczyków pułkowych połączonych ze sobą i tworzących krzyż. Na proporcach położony jest orzeł Krechowiecki.

6 2 Pułk Ułanów Grochowskich
Informacje Działania Symbolika

7 Informacje 2 Pułk Ułanów sformowany został w listopadzie 1917 w Antoninach na Wołyniu w składzie I Korpusu Polskiego. 30 maja 1918 pułk liczył 47 oficerów, 4 urzędników wojskowych i 1091 szeregowych. A więc rozrastał się bardzo szybko. Pod wpływem wydarzeń politycznych w czerwcu 1918 roku doszło do rozwiązania formacji. Jednakże ta kolejna przerwa okazała się bardzo krótka gdyż w dniu 4 listopada ukazał się rozkaz o reaktywacji 2 pułku ułanów. W połowie listopada zaczęto formować poszczególne szwadrony w Siedlcach, Łodzi, Łowiczu, Koninie, Kutnie i Włocławku.

8 Działania 25 kwietnia 1920 roku Wojsko Polskie przystąpiło do wielkiej ofensywy zwanej później „kijowską”. Zwycięski marsz 2 pułku ułanów zainaugurowało zdobycie Koristyszewa. W początkach czerwca ułani białego pułku po raz pierwszy spotkali się z groźnym przeciwnikiem w postaci 1 Armii Konnej. Kilka dni później, rozpoczął się odwrót. Ułani 2 pułku po raz kolejny odznaczyli się bitnością i doświadczeniem wykonując świetnie zorganizowane zwroty zaczepne czy też przebijając się przez otaczające wojska nieprzyjacielskie. W najtrudniejszym okresie wojny ułani grochowscy brali udział w bitwach pod Ostrołęką, Milewem, Ciechanowem. Jednostka pozostawała w boju aż do ostatnich chwil wojny. W trakcie walk o niepodległość poległo lub zmarło 2 oficerów, 180 podoficerów oraz ułanów oraz zmarło 60 osób. Żołnierze pułku zostali odznaczeni 61 Krzyżami Virtuti Militari i 398 Krzyżami Walecznych.

9 Symbolika Sztandar Odznaka
Ułani Grochowscy obchodzą swoje święto 26 sierpnia, organizowane były np. zawody konne lub wspólny obiad, Do obiadu zasiadali razem oficerowie, podoficerowie i ułani. Wygłaszano wtedy przemówienia i czytano telegramy. Sztandar Jego lewy płat to namalowany na karmazynowej tarczy orzeł piastowski a na prawym płacie jest obraz Matki Boskiej Częstochowskiej otrzymanej jak książki mówią z chorągwi kościelnej w roku 1918 otrzymanej od powstańca listopadowego na Wołyniu. Odznaka Odznakę pułkową wprowadzono w Odznaka przedstawia orła w koronie, z opuszczonymi skrzydłami, trzymającego w dziobie i szponach proporczyk o barwach pułkowych, podwieszony na łańcuszku. Wersja żołnierska była robiona z posrebrzanego mosiądzu, nieemaliowana

10 14 Pułk Ułanów Jazłowieckich
Informacje Działania Symbolika

11 Informacje W latach trzydziestych niektóre pułki kawaleryjskie obchodziły swoje 25 bądź 20-to lecie mimo, że wszystkie one miały w roku 1918 paromiesięczne przerwy w swoim istnieniu. Natomiast pułkiem, który miał najdłuższy nieprzerwany okres służby dla II Rzeczypospolitej był 14 Pułk Ułanów Jazłowieckich - Kawaler Orderu Virtuti Militari. Jego stałym garnizonem był Lwów - jedyne polskie miasto przed wojną 1939 roku odznaczone tym samym orderem za odzyskanie go "Zawsze Wiernego" dla Polski z rąk ukraińskich. T też zobowiązywało i Ułani Jazłowieccy w kampanii wrześniowej nie zawiedli. Za nią to, a szczególnie za szarżę pod Wólką Węglową zasłużyli na ponowne odznaczenie tym najstarszym polskim orderem wojennym. Ponieważ nie można dwukrotnie odznaczać pułku krzyżem Virtuti Militari, 14 Pułk Ułanów otrzymał prawo umieszczenia na wstęgach państwowych przy sztandarze napisu haftowanego złotymi nićmi: "Wyróżniony za niezwykłe męstwo w kampanii 1939 roku w Polsce". W styczniu 1919 roku pułk liczy 98 oficerów, 530 szeregowych i tylko 256 koni, ale wkrótce dokupiono 400. Pułk pełni służbę w Odessie razem z oddziałami francuskimi i greckimi.

12 Działania Z końcem czerwca pułk rozpoczął działania zbrojne w Małopolsce Wschodniej przeciwko oddziałom ukraińskim. Ułani walczyli nad Złotą Lipą, pod Sokołowem i nad Strypą. W dniach 11 do 13 lipca 1919 r. pułk w ciężkim boju pod Jazłowcem odparł atakujące oddziały ukraińskie (łącznie w sile dwóch i pół brygady) i nie dopuścił wroga do klasztoru Sióstr Niepokalanek w Jazłowcu. Po tym wydarzeniu NMP Jazłowiecka została patronką pułku, który przyjął nazwę Jazłowiecki. W dowód wdzięczności za uratowanie przed Ukraińcami wychowanki SS Niepokalanek z Jazłowca ufundowały pułkowi sztandar. Po wyparciu wojsk ukraińskich za Zbrucz pułk przeszedł na Wołyń, by walczyć z bolszewikami. Numer "14" otrzymał w sierpniu 1919 r. wraz z oficjalnym zatwierdzeniem nazwy. Brał udział w kampanii 1920 r., w ramach której uczestniczył w zagonie na Koziatyn, wyprawie kijowskiej oraz bitwie pod Komarowem. Pułk stracił ogółem (polegli, zmarli od ran i chorób) 11 oficerów i ponad 100 podoficerów i ułanów. Rany odniosło 31 oficerów, 273 podoficerów i ułanów. Krzyżem Virtuti Militari V. klasy nagrodzono 83 żołnierzy pułku, Krzyżem Walecznych – 239 żołnierzy, w tym 24 – czterokrotnie, 43 – trzykrotnie, 122 – dwukrotnie.

13 Symbolika Sztandar Odznaka
Święto pułku: od 1926 roku 11 lipca (rocznica bitwy pod Jazłowcem w 1919), wcześniej 8 grudnia (święto NMP Jazłowieckiej) Sztandar Sztandar ufundowany przez grono wychowanek sióstr niepokalanek w Jazłowcu pod przewodnictwem Teresy hr. Łubieńskiej wręczył i udekorował orderem Virtuti Militari marszałek Józef Piłsudski w Tomaszowie Lubelskim 20 marca 1921. Odznaka Pierwsza odznaka pułkowa tego oddziału została ustanowiona na zebraniu oficerów 18 IV 1920 r. Z kilku projektów wybrano przygotowany przez por. Aleksandra Mazarakiego. Odznaka miała postać krzyża ułożonego z czterech prostopadłych do siebie proporczyków Na krzyż nałożony był orzeł, wg wzoru jaki noszono w pułku w Rosji od roku Na piórach ogona znajdował się niewielki numer znaku

14 Zakończenie Źródła: Wikipedia; grochowscy.pl; suwalskiepulki.blogspot.com; krechowiacy.republika.pl Wykonał: Konrad Pyrz kl. IIc


Pobierz ppt "Najsłynniejsze rody Ułańskie"

Podobne prezentacje


Reklamy Google