Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Centrale telefoniczne

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Centrale telefoniczne"— Zapis prezentacji:

1 Centrale telefoniczne
Podłączanie klasycznej centrali telefonicznej Sprzętowa centrala VoIP-PBX Centrala Soft-PBX w oparciu o EuroTELEFON

2 Podłączanie klasycznej centralki PBX
Klasyczna centralka telefoniczna PBX organizuje sieć telefoniczną wewnątrz przedsiębiorstwa przy użyciu klasycznych technologii analogowo/cyfrowych. Transport dźwięku odbywa się zwykle analogowo, natomiast komutacja, najczęściej realizowana jest już cyfrowo.

3 Podłączanie klasycznej centralki PBX
Centrala przyłączona jest do sieci zewnętrznej przy pomocy linii (trunków) zewnętrznych. Przyłączenie centralki do sieci EuroTELEFON polega na przecięciu linii zewnętrznych i wpięciu w nie szeregowo bramek VoIP z łączami FXS i FXO. Dzięki temu uzyskujemy: Możliwość przechwycenia i przekierowania do sieci EuroTELEFON wszystkich lub wybranych połączeń wychodzących z centrali. Możliwość przezroczystego przepuszczenia połączeń przychodzących z sieci PSTN, a co za tym idzie zachowanie dotychczasowych numerów publicznych.

4 Podłączanie klasycznej centralki PBX
Czynniki istotne, które należy wziąć pod uwagę: Jeśli mamy do czynienia z centralką w hotelu, niezbędne jest zapewnienie możliwości taryfikacji w czasie rzeczywistym, tak by system komputerowy hotelu mógł obciążyć klienta hotelowego wykonanymi przez niego połączeniami. W tym celu powinniśmy skorzystać z bramek gwarantujących odwrócenie pętli, co pozwoli centralce na prawidłowe określenie czasu połączenia.

5 Podłączanie klasycznej centralki PBX
Stosowane urządzenia VoIP: Dla trunków analogowych: Bramka Linksys SPA-3000 (1 x FXS i 1 x FXO) – zapewniają odwrócenie pętli. Wszystkie wersje urządzeń AVM w zależności od charakteru sieci LAN/WAN. Łącze FXO w AVM pracujące w trybie analogowym. Nie zapewniają odwrócenia pętli. Bramka Weltech 3702a (2 x FXS i 2 x FXO) – zapewniają odwrócenie pętli. Dla trunków ISDN 2B+D: Urządzenie AVM Fritz!Box Fon WLAN 7050 (1 x FXS-ISDN + 3 x FXS i 1 x FXO-ISDN) Inne bramki VoIP pracujące w trybie ISDN 2B+D, zwykle dużo droższe od AVM.

6 Podłączanie klasycznej centralki PBX
Schemat przyłączenia centralki PBX

7 Sprzętowa centrala VoIP-PBX
Linksys SPA-9000 – centralka sprzętowa pracująca w trybie VoIP. Funkcje centralki: 4 linie zewnętrzne VoIP Do 18 linii wewnętrznych W tym 2 linie FXS wbudowane w centralkę Pozostałe 16 linii obsługiwanych w trybie serwera SIP pracującego w sieci LAN/WAN. Wbudowany prosty router sieciowy bez modemu DSL. Funkcje IVR (zapowiedzi głosowe). Definiowanie dial-planu. Skrzynki głosowe dla linii wewnętrznych i zewnętrznych (w sumie 8 skrzynek). Wszelkie funkcje centralki klasycznej, jak przekierowania, gorąca linia, przekazywanie połączenia, itd.

8 Sprzętowa centrala VoIP-PBX
Wady: Cena podstawowa (ok zł netto) obejmuje licencję na 4 linie VoIP obsługiwane przez wbudowany SIP serwer + 2 linie realizowane przez wbudowane gniazdka FXS. Pozostałych 12 linii objęte jest dopłatą (ok zł netto) za licencję rozszerzającą. Brak łączy FXO co zmusza do stosowania zewnętrznych bramek typu SPA-3000 lub podobnych i specjalnej konfiguracji, jeśli chcemy przyłączyć centralkę fizycznie (bez stosowania numerów DID) do klasycznej sieci PSTN.

9 Schemat wewnętrznej sieci telefonicznej zbudowanej na SPA-9000
Centralka SPA-9000 ma 4 linie zewnętrzne typu VoIP przyłączone do sieci EuroTELEFON. Linie te mogą mieć przyznane numery DID, dzięki czemu będzie można dzwonić z normalnej sieci PSTN i sieci mobilnych. Jeśli chcemy przyłączyć klasyczne linie PSTN do centralki, musimy zastosować bramki SPA-3000, lub inne z wejściem FXO. Bramki SPA-3000 są przyłączone do sieci PSTN łączem FXO. Rozmowy przychodzące z sieci PSTN są w nich przekierowane na jedno z 4 kont w EuroTELEFON przyłączonych do SPA-9000.

10 Centrala Soft-PBX w oparciu o EuroTELEFON
Centralka Soft-PBX zbudowana jest na odpowiedniej liczbie kont w sieci EuroTELEFON. Jedno z kont (lub kilka wybranych) ma skonfigurowany system Auto-Attendant. Na tym koncie instaluje się też numer DID, który staje się numerem publicznym użytkownika. Dostęp z sieci PSTN można również zrobić bezpośrednio z fizycznej linii PSTN instalując na niej bramkę SPA-3000 i konfigurując w niej przekierowanie na konkretną linię ustawioną jako linia wejściowa do centrali (patrz punkt poprzedni). Linie wewnętrzne są normalnymi liniami w sieci EuroTELEFON, bez przyznanych numerów DID, ale za to ze specjalnie skonstruowanym „Dial-Planem” wymuszającym wybranie „0” lub „9” jako wyjście „na miasto”. W ramach konta klienta buduje się specjalny system numerów skróconych, tak by użytkownicy sieci wewnętrznej nie musieli wybierać pełnych numerów sieciowych. Konfigurując bramki telefonów wewnętrznych ustawiamy prezentację numeru tak, by bramka przekazywała numer ustalony jako numer publiczny użytkownika.

11 Schemat centrali Soft-PBX w oparciu o EuroTELEFON

12 Budowa systemu Auto-Attendant
Czynności, które musi wykonać opiekun klienta z ramienia sieci EuroTelefon: Wybieramy jedno z kont telefonicznych założonych w ramach konta klienta. Do tego konta nie może być przyłączona, żadna bramka. Tylko wówczas AA włączy się automatycznie, gdy zadzwoni ktoś na ten numer. W wybranym koncie telefonicznym włączamy opcję UM (Universal Massaging). Należy zaznaczyć

13 Budowa systemu Auto-Attendant
Czynności, które może wykonać klient samodzielnie: Zalogowanie do konta telefonicznego. Wejście na funkcje „Komunikaty”. Kliknij tutaj

14 Budowa systemu Auto-Attendant
Nastąpi otwarcie nowej strony z systemem „Universal Messaging Wskaż tutaj myszką. Rozwinie się menu. Wybierz: „UM preferences” Wpierw zaznacz tutaj Potem kliknij tutaj

15 Budowa systemu Auto-Attendant
Pokaże się plansza jak niżej. Ponownie wskaż myszką. Rozwinie się menu. Wybierz: „Auto Attendant” Pokaże się plansza jak niżej. Jeśli chcesz zrobić wielopoziomowy system zapowiedzi, kliknij tutaj Jeśli chcesz edytować wcześniej utworzony poziom zapowiedzi, kliknij na wybrany poziom

16 Budowa systemu Auto-Attendant
Pokaże się plansza jak niżej. Wpisz nazwę poziomu zapowiedzi Jeśli chcesz ustalić czas działania tego poziomu, włącz wizard. Na zakończenie zapisz wszystko Wpierw przygotuj pliki „wav” z nagranymi zapowiedziami, np.: Intro: Witamy w firmie ... Menu: Jeśli chcesz połączyć się z działem handlowym wciśnij „1”, jeśli chcesz połączyć się z działem technicznym wciśnij „2”. Default: Wciśnij „0” jeśli chcesz wrócić do poprzedniego menu. Następnie wybierz te pliki przyciskami „Przeglądaj”. Wpisz numer, na który ma zostać przełączona rozmowa. Rozwiń listę i wybierz „Transfer” Jeśli chcesz umożliwić przejście do innego menu, wybierz odpowiednią akcję z listy.

17 Zalety i wady centrali Soft-PBX
Totalna elastyczność. Możliwość budowania centrali obejmującej linie wewnętrzne rozlokowane w dowolnym miejscu Świata. Szybkość instalacji. Niska cena instalacji. Wady: Stabilność działania zależna od stabilności i jakości łącza internetowego. Konieczność pobierania opłaty miesięcznej (2,5 zł netto) za każdą linię w takiej centrali z uwagi na to, iż główny ruch jaki będą one generować to ruch wewnętrzny, czyli bezpłatny. Chyba, że użytkownik zgodzi się na opłaty za ruch wewnętrzny na minimalnym poziomie.

18 Podsumowanie Pytania…


Pobierz ppt "Centrale telefoniczne"

Podobne prezentacje


Reklamy Google