Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

TEMAT PROJEKTU : PARK NARODOWY YELLOWSTONE CEL PROJEKTU: PREZENTACJA PARKU NARODOWEGO YELLOWSTONE ZESPÓŁ UCZNIOWSKI: ALEKSADNRA HAMELA ORAZ SARA SYNOWIEC.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "TEMAT PROJEKTU : PARK NARODOWY YELLOWSTONE CEL PROJEKTU: PREZENTACJA PARKU NARODOWEGO YELLOWSTONE ZESPÓŁ UCZNIOWSKI: ALEKSADNRA HAMELA ORAZ SARA SYNOWIEC."— Zapis prezentacji:

1 TEMAT PROJEKTU : PARK NARODOWY YELLOWSTONE CEL PROJEKTU: PREZENTACJA PARKU NARODOWEGO YELLOWSTONE ZESPÓŁ UCZNIOWSKI: ALEKSADNRA HAMELA ORAZ SARA SYNOWIEC KL. IV D

2

3

4 Chociaż region Yellowstone był zamieszkiwany już w czasach prehistorycznych, a potem wielokrotnie odwiedzali go rdzenni Amerykanie, do połowy XIX wieku pozostał dzikim zakątkiem znanym tylko nielicznym traperom i ludziom gór. Dopiero wyprawy w 1860 i 1870 roku zwróciły uwagę Ameryki na tę krainę. Oficjalna ekspedycja urządzona pod auspicjami U.S. Geological Survey w lecie 1972 roku nie tylko zadbała, umieściła na dokładnej mapie i potwierdziła opowieści o cudach Yellowstone, lecz także ukazała ten kraj szerszej publiczności dzięki fotografiom Williama Henryego Jacksona oraz wielkim płótnom i akwarelom Thomasa Morana, którzy towarzyszyli geologom. Zakupiony przez Kongres obraz Morana Wielki Kanion rzeki Yellowstone i zdjęcia Jacksona wiele uczyniły dla przyznania Yellowstone statusu parku. Ustawa nad, którą rozpoczęto debatę w 1871 roku została podpisana przez prezydenta Granta 1 marca 1872 roku. W ten sposób Yellowstone stał się pierwszym parkiem narodowym Ameryki i świata. Słynny obraz Thomasa Morana,, The Grand Canon of the Yellowstone

5 Teren Yellowstone, akrów, obejmuje część stanów Idaho i Montana, choć większość obszaru parku leży w Wyoming. Park ten, utworzony jako pierwszy, pozostaje także najlepiej znanym. Yellowstone leży w północno-zachodnim rogu Wyoming, w surowej krainie ukształtowanej przez działalność wulkaniczną. Płaskowyż, na którym leży, po ustąpieniu przykrywającego go śródlądowego morza, wypiętrzyły ruchy tektoniczne, a dzisiejszy kształt nadały mu trzy gwałtowne wybuchy wulkaniczne : 1. Przed ok. 2 milionami lat. 2. 1,5 miliona lat temu lat temu. Ostatni katastroficzny wybuch rozrzucił żużel, popiół i lawę na obszarze 240 mil kwadratowych. Centrum wybuchu zapadło się potem w głąb, tworząc krater o wymiarach 28 na 47 mil. Efektem i spadkiem po tej wulkanicznej aktywności, oprócz krajobrazu, są tysiące kraterów błotnych, gorących źródeł i gejzerów, z których słynie Yellowstone. Gejzery tworzą się, gdy zimna woda z powierzchni ziemi przenika przez porowaty kamień, natrafiając na gorącą skałę lub gotującą się magmę pod powierzchnią, co powoduje wyrzucenie w powietrze strumienia gorącej pary i wody. Gejzer Old Faithful (Wierny Towarzysz), wybucha co 76 minut wyrzucając parę i wodę na wysokość 130 stóp.

6 Klimat Yellowstone jest determinowany położeniem nad poziom morza (średni poziom wynosi 2400 m. n.p.m.), którego amplituda zawiera się pomiędzy 1610 m n.p.m. (Reese Creek) a 3462 m n.p.m., (Eagle Peak). W rejonach niżej położonych średnioroczna temperatura wyraźnie jest wyższa. Dotychczas najwyższą zanotowaną temperaturą było 37 °C w 2002 roku w Mammoth Hot Springs, podczas gdy rekord zimna zanotowano w 1933 roku w rejonie stacji Riverside gdzie stwierdzono 54 °C. Klimat Yellowstone jest determinowany położeniem nad poziom morza (średni poziom wynosi 2400 m. n.p.m.), którego amplituda zawiera się pomiędzy 1610 m n.p.m. (Reese Creek) a 3462 m n.p.m., (Eagle Peak). W rejonach niżej położonych średnioroczna temperatura wyraźnie jest wyższa. Dotychczas najwyższą zanotowaną temperaturą było 37 °C w 2002 roku w Mammoth Hot Springs, podczas gdy rekord zimna zanotowano w 1933 roku w rejonie stacji Riverside gdzie stwierdzono 54 °C. W miesiącach letnich temperatura w dzień zawiera się zwykle w przedziale 21 do 27 °C, jednak nocami, szczególnie na wyższych wysokościach, może spadać nawet do temperatury poniżej 0 °C. Latem, zwłaszcza popołudniami często występują gwałtowne burze. Wiosną i jesienią dzienne temperatury zawierają się w przedziale od -1 do 16 °C, z zimnymi nocami (5 do 20 °C). Zimy są bardzo zimne z maksymalnymi temperaturami wynoszącymi od 20 do 5 °C i z nocami o temperaturze poniżej 20 °C przez prawie cały okres. W miesiącach letnich temperatura w dzień zawiera się zwykle w przedziale 21 do 27 °C, jednak nocami, szczególnie na wyższych wysokościach, może spadać nawet do temperatury poniżej 0 °C. Latem, zwłaszcza popołudniami często występują gwałtowne burze. Wiosną i jesienią dzienne temperatury zawierają się w przedziale od -1 do 16 °C, z zimnymi nocami (5 do 20 °C). Zimy są bardzo zimne z maksymalnymi temperaturami wynoszącymi od 20 do 5 °C i z nocami o temperaturze poniżej 20 °C przez prawie cały okres.

7

8

9

10 Wielki Kanion rzeki Yellowstone Jezioro Yellowstone

11

12

13

14 Park jest siedliskiem wielu dzikich zwierząt, z których najlepiej znane to niedźwiedź grizzly oraz czarny, bizon, wapiti, łoś, wilki, jeleń, antylopa widłoroga, kojot, lisy, rysie, wiewiórka Uinta, króliki (Ochotonidae) i owca gruboroga.

15 Od lewej: niedźwiedź (grizzle & czarny) niedźwiedź (grizzle & czarny) bizon bizon łoś łoś wilk wilk owca gruboroga owca gruboroga wapiti wapiti antylopa widłoroga antylopa widłoroga Od lewej: niedźwiedź (grizzle & czarny) niedźwiedź (grizzle & czarny) bizon bizon łoś łoś wilk wilk owca gruboroga owca gruboroga wapiti wapiti antylopa widłoroga antylopa widłoroga

16

17 Odkrywanie Yellowstone może trwać całe życie i każdy turysta odchodzi stąd z przekonaniem, że ten niezwykły region - jak pisał F.V.Hayden, uczestnik geologicznej wyprawy w 1872 roku -,, nie ma swojego odpowiednika nigdzie na tej ziemi.

18

19 ŹRÓDŁA 1. Strony internetowe dotyczące Parku Narodowego Yellowstone: o o 2. Literatura: o,,Parki Narodowe USA - Bogdan M. Kwiatek


Pobierz ppt "TEMAT PROJEKTU : PARK NARODOWY YELLOWSTONE CEL PROJEKTU: PREZENTACJA PARKU NARODOWEGO YELLOWSTONE ZESPÓŁ UCZNIOWSKI: ALEKSADNRA HAMELA ORAZ SARA SYNOWIEC."

Podobne prezentacje


Reklamy Google