Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Państwa członkowskie Unii Europejskiej.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Państwa członkowskie Unii Europejskiej."— Zapis prezentacji:

1 Państwa członkowskie Unii Europejskiej.
Unia Europejska Państwa członkowskie Unii Europejskiej.

2 Unia Europejska Co to jest?
Gospodarczo-polityczny związek demokratycznych państw europejskich, powstały 1 listopada 1993 na mocy traktatu z Maastricht, będący efektem wieloletniego procesu integracji politycznej, gospodarczej i społecznej zapoczątkowanej po drugiej wojnie światowej. Od 1 stycznia 2007 r. związek dwudziestu siedmiu państw. Jako organizacja międzynarodowa funkcjonuje od 1 grudnia 2009. Od czasu wejścia w życie traktatu lizbońskiego, tj. 1 grudnia 2009, podstawę prawną funkcjonowania stanowią: Traktat o Unii Europejskiej, Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Integralną część Traktatów stanowią tabele ekwiwalencyjne, protokoły i wyjaśnienia. Duże znaczenie dla unijnego porządku prawnego ma też Karta Praw Podstawowych. Traktat z Lizbony otwiera możliwość przyjęcia przez UE Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, jednak już teraz Trybunał Sprawiedliwości uznał ten dokument (ze względu na jego fundamentalne znaczenie dla prawodawstwa europejskiego, filozofii prawa i ponieważ wszystkie kraje członkowskie UE ratyfikowały tę konwencję) za mający szczególne znaczenie. Samo przystąpienie do Konwencji nie jest równoznaczne z członkostwem Unii w Radzie Europy. Prawem wiążącym są też umowy międzynarodowe z państwami trzecimi (w tym układy stowarzyszeniowe), których stroną były Wspólnota Europejska i Unia Europejska. Dokończeniem acquis Unii są akty prawa wtórnego powstałe w oparciu o Traktaty i umowy międzynarodowe. Członkiem Unii Europejskiej może zostać tylko wolne, niepodległe, suwerenne, demokratyczne państwo europejskie.

3 Flaga Unii Europejskiej:

4 Państwa członkowskie Unii Europejskiej:
Austria Belgia Bułgaria Cypr Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Hiszpania Holandia Irlandia Litwa Luksemburg Łotwa Malta Niemcy Polska Portugalia Rumunia Słowacja Słowenia Szwecja Węgry Wielka Brytania Włochy

5 Austria Państwo położone w Europie Środkowej, federacja dziewięciu krajów związkowych (landów). Stolica Austrii – Wiedeń – znajduje się na wschodzie kraju. Austrię zamieszkuje osób. Językiem urzędowym w Austrii jest język niemiecki. Jednostką monetarną w Austrii jest euro. 1 euro = 100 centów (EUR, €). Flaga Austrii podzielona jest na trzy poziome pasy: czerwony, biały, czerwony. Austria to państwo o powierzchni km2 Austria jest państwem należącym do Unii Europejskiej od 1 stycznia 1995.

6 Belgia Państwo federacyjne w zachodniej Europie w południowych Niderlandach. Belgia jest członkiem Unii Europejskiej (UE), Unii Zachodnioeuropejskiej (UZE), ONZ oraz NATO. Bruksela, stolica Belgii, jest jednocześnie "stolicą" Unii Europejskiej. Belgię zamieszkuje osoby. Językami urzędowymi w Belgii są: język francuski, język niderlandzki, język niemiecki. Jednostką monetarną w Belgii jest euro. 1 euro = 100 centów. Flaga Belgii to prostokąt o proporcjach 13:15 podzielony na trzy równe pionowe pasy: czarny, żółty, czerwony. Belgia jest to państwo o powierzchni km2 Belgia jest państwem należącym do Unii Europejskiej od 25 marca 1957.

7 Bułgaria Państwo położone w południowo-wschodniej Europie, na Bałkanach. Bułgaria jest członkiem następujących organizacji międzynarodowych: Organizacji Narodów Zjednoczonych Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego – NATO, Unii Europejskiej. Stolica Bułgarii – Sofia znajduje się w zachodniej części Bułgarii. Bułgarię zamieszkuje osób. Językiem urzędowym w Bułgarii jest język bułgarski. Bułgarską jednostką monetarną jest lew. 1 lew = 100 stotinek (BGN). Flaga Bułgarii jest prostokątem podzielonym na trzy poziome pasy: biały, zielony, czerwony. Kolor biały oznacza pokój, zielony - wolność, a czerwony ofiary o walk wyzwolenie Bułgarii spod panowania tureckiego. Bułgaria to państwo o powierzchni km2 Bułgaria jest państwem należącym do Unii Europejskiej od 1 stycznia 2007.

8 Cypr Państwo położone we wschodniej części Morza Śródziemnego u wybrzeży Turcji, Syrii i Libanu. Nazwa wyspy pochodzi od łacińskiej nazwy miedzi (cuprum), której Cypr był w starożytności głównym dostawcą. Językiem urzędowym jest język grecki i język turecki. Stolicą Cypru jest Nikozja. Cypr zamieszkuje osób. Jednostką monetarną na Cyprze jest euro. Flaga Cypru jest białym prostokątem, w którego centrum umieszczone są: figura przypominająca kształtem wyspę Cypr oraz dwie zielone gałązki oliwne. Kolor biały i zielone gałązki oliwne to symbol pokoju między dwoma społecznościami wyspy: Grekami i Turkami. Złotawy kolor wyspy, nawiązuje do łacińskiego pochodzenia nazwy Cypr. Cypr to państwo o powierzchni km2 Cypr jest państwem należącym do Unii Europejskiej od 1 maja 2004.

9 Czechy Państwo w Europie Środkowej. Od północnego wschodu graniczy z Polską, od zachodu i północnego zachodu z Niemcami, od południa z Austrią, a od południowego wschodu ze Słowacją. Stolicą Czech jest Praga. Językiem urzędowym jest: język czeski i język słowacki. Czechy zamieszkuje osób. Jednostką monetarną Czech jest korona czeska. 1 korona czeska = 100 halerzy (CZK). Flaga Czech jest prostokątem o proporcjach 3:2 podzielonym na dwa równe poziome pasy: biały i czerwony, z dodanym od strony drzewca niebieskim trójkątem sięgającym do połowy długości flagi. W przypadku pionowej flagi niebieski trójkąt jest na górze, a lewy pas od strony obserwatora jest biały. Czechy to państwo o powierzchni km2 Czechy są państwem należącym do Unii Europejskiej od 1 maja 2004.

10 Dania Państwo położone w Europie Północnej (Skandynawia), najmniejsze z państw nordyckich. W jej skład wchodzą też Grenlandia oraz Wyspy Owcze. Graniczy od południa z Niemcami. Językiem urzędowym jest język duński. Stolicą Danii jest Kopenhaga. Danię zamieszkuje osób. Jednostką monetarną Danii jest korona duńska. 1 korona duńska = 100 øre (DKK). Flaga Danii jest czerwonym prostokątem z białym krzyżem. Dania to państwo o powierzchni km2 Dania jest państwem należącym do Unii Europejskiej od 1 stycznia 1973.

11 Estonia Państwo w Europie Północnej, nad Morzem Bałtyckim, Członek Unii Europejskiej i NATO. Graniczy z Łotwą od południa i z Rosją od wschodu oraz z Finlandią przez Zatokę Fińską. Stolicą Estonii jest Tallinn. Językiem urzędowym jest język estoński. Estonię zamieszkuje osoby. Jednostką monetarną w Estonii jest euro. Flaga Estonii jest prostokątem podzielonym na trzy poziome pasy: niebieski, czarny i biały. Estonia to państwo o powierzchni km2 Estonia jest państwem należącym do Unii Europejskiej od 1 maja 2004.

12 Finlandia Finlandia powstała w 1917, po upadku władzy carskiej. Finlandia nie miała wówczas tradycji państwowych, gdyż od podboju w średniowieczu ludów fińskich była pod obcym – szwedzkim panowaniem, a następnie ponad 100 lat pod panowaniem rosyjskim. Stolicą Finlandii są Helsinki. Językiem urzędowym jest: język fiński i język szwedzki. Finlandię zamieszkuje osób. Jednostką monetarną w Finlandii jest euro. Flaga Finlandii to niebieski krzyż na białym tle. Kolor niebieski symbolizuje liczne jeziora, a biały - śniegi państwa. Poprzez umieszczenie tych dwóch barw w formie tzw. krzyża skandynawskiego fiński sztandar wzorem nawiązuje do flagi Danii. Finlandia to państwo o powierzchni km2 Finlandia jest państwem należącym do Unii Europejskiej od 1 stycznia 1995.

13 Francja Francja graniczy z Belgią, Luksemburgiem, Niemcami, Szwajcarią, Włochami, Monako, Andorą i Hiszpanią. Terytoria zamorskie graniczą również z Brazylią, Surinamem i Antylami Holenderskimi. Kraj jest także połączony z Wielką Brytanią przez tunel pod kanałem La Manche. Językiem urzędowym jest język francuski. Stolicą Francji jest Paryż. Francje zamieszkuje osób. Jednostką monetarną Francji jest euro. W czasie wprowadzania obecnie obowiązującej flagi Francji interpretacja znaczenia i symboliki kolorów flagi głosiła, iż barwa biała oznacza króla, barwa niebieska - szlachtę, zaś barwa czerwona - lud; kolory te, umieszczone na fladze symbolizować miały równość tych grup społecznych i wskazywać na ich równorzędny status. Francja to państwo o powierzchni km2 Francja jest państwem należącym do Unii Europejskiej od 25 marca 1957.

14 Grecja Graniczy z czterema państwami, Albanią, Republiką Macedonii i Bułgarią od północy, oraz Turcją od wschodu. Ma dostęp do czterech mórz: Egejskiego i Kreteńskiego od wschodu, Jońskiego od zachodu oraz Śródziemnego od południa. Grecja posiada dziesiątą pod względem długości linię brzegową na świecie, o długości 14880 km. Poza częścią kontynentalną, w skład Grecji wchodzi około 1400 wysp, w tym 227 zamieszkałych. Językiem urzędowym jest język grecki. Stolicą Grecji są Ateny. Grecję zamieszkuje osób. Jednostką monetarną Grecji jest euro. Flaga Grecji jest prostokątem podzielonym na dziewięć ułożonych na przemian poziomych pasów: pięć niebieskich i cztery białe. W lewym górnym rogu umieszczony jest kanton z białym krzyżem na niebieskim tle. Grecja to państwo o powierzchni km2 Grecja jest państwem należącym do Unii Europejskiej od 1 stycznia 1981.

15 Hiszpania Największe z trzech państw położonych na Półwyspie Iberyjskim. Na zachodzie Hiszpania graniczy z Portugalią, na południu z należącym do Wielkiej Brytanii Gibraltarem, oraz przez Ceutę i Melillę z Marokiem. Na północy, przez Pireneje, kraj graniczy z Francją i Andorą. W skład Hiszpanii wchodzą także Baleary na Morzu Śródziemnym, Wyspy Kanaryjskie na Oceanie Atlantyckim. Stolicą Hiszpanii jest Madryt. Flaga Hiszpanii jest prostokątem podzielonym na trzy poziome pasy: czerwony, żółty, czerwony. Z lewej strony na środkowym pasie znajduje się godło królewskie w otoczeniu Słupów Herkulesa Językiem urzędowym jest język hiszpański. Hiszpanię zamieszkuje osób. Jednostką monetarną Hiszpanii jest euro. Hiszpania to państwo o powierzchni km2 Hiszpania należy do Unii Europejskiej od stycznia 1986.

16 Holandia Europejska część Królestwa Niderlandów tworzonego także przez Arubę i 5 wysp byłego autonomicznego terytorium Antyli Holenderskich (zlikwidowanego 10 października 2010). Holandia jest członkiem Unii Europejskiej (UE), ONZ oraz NATO. Holandia jest monarchią konstytucyjną położoną w zachodniej części Europy nad Morzem Północnym, które oblewa ją od północy i zachodu. Stolicą Holandii jest Amsterdam. Flaga Holandii została przyjęta oficjalnie dekretem królowej Wilhelminy 19 lutego 1937 roku, jednak była w użyciu już od XVI wieku. Kolory niebieski, biały i pomarańczowy były barwami noszonymi przez wojska księcia holenderskiego Wilhelma I Orańskiego hrabiego von Nassau w okresie wojny Holandii o niepodległość. Językami urzędowymi są: język niderlandzki i język fryzyjski. Jednostką monetarną w Holandii jest euro. Holandię zamieszkuje osoby. Holandia jest to państwo o powierzchni km2 Holandia należy do Unii Europejskiej od marca 1957.

17 Irlandia Państwo w Europie Zachodniej. Zajmuje większość terytorium wyspy o tej samej nazwie. Stolicą Irlandii jest Dublin. Flaga Irlandii jest prostokątna. Ma trzy pasy o układzie pionowym: od lewej zielony, biały i pomarańczowy. Przyjmuje się, że kolor zielony oznacza katolików, pomarańczowy – protestantów, a biały – ciągłe dążenie do pokoju między nimi. Inna interpretacja kolorów: pomarańczowy oznacza wierność, zielony symbolizuje republikę a biały to pokój. Językami urzędowymi są: język irlandzki i język angielski. Jednostką monetarną w Irlandii jest euro. Irlandię zamieszkuje osób. Irlandia to państwo o powierzchni km2 Irlandia jest państwem należącym do Unii Europejskiej od 1 stycznia 1973.

18 Litwa Państwo w Europie, jeden z krajów bałtyckich, członek Unii Europejskiej i NATO; graniczy od zachodu z Rosją (obwodem kaliningradzkim), od południowego zachodu z Polską, od wschodu z Białorusią, od północy z Łotwą. Stolicą Litwy jest Wilno. Barwy flagi mają swoją symbolikę. Żółty odnosi się do koloru słońca i oznacza szlachetność i uczciwość. Zielony nawiązuje do koloru roślin i jest symbolem życia oraz nadziei. Czerwony to kolor krwi i łączy się z miłością, odwagą i poświęceniem dla ojczyzny. Kolory żółty i zielony razem symbolizują też krajobraz Litwy (pola i lasy), zaś czerwony – przelaną krew. Wszystkie te trzy kolory razem występują często w litewskich strojach ludowych. Jednostką monetarną Litwy jest lit. 1 lit = 100 centów (LTL). Językiem urzędowym na Litwie jest język litewski. Litwę zamieszkuje osób. Litwa to państwo o powierzchni km2 Państwo to należy do Unii Europejskiej od maja 2004.

19 Luksemburg Państwo położone w Europie Zachodniej. Graniczy z Francją od południa, Niemcami od wschodu i z Belgią od zachodu i północy. Państwo członkowskie Unii Europejskiej oraz NATO. Stolicą Luksemburga jest Luksemburg. Flaga Luksemburga jest prostokątem podzielonym na trzy poziome pasy: czerwony, biały i niebieski. Przypomina flagę Holandii, z tą jednak różnicą, że niebieski kolor flagi Luksemburga jest nieco jaśniejszy. Jednostką monetarną Luksemburga jest euro. Luksemburg zamieszkuje osoby. Językiem urzędowym Luksemburga jest: język luksemburski, język niemiecki i język francuski. Luksemburg to państwo o powierzchni km2 Państwo to należy do Unii Europejskiej od marca 1957.

20 Łotwa Państwo w Europie Północnej, powstałe po I wojnie światowej, jeden z krajów nadbałtyckich. Członek Unii Europejskiej i NATO. Stolicą Łotwy jest Ryga. Kolor czerwony flagi symbolizuje krew, a biały takie wartości jak: prawo, prawda, wolność. Istnieje też legenda, według której ciała zabitych żołnierzy wracały z wojny zawinięte w prześcieradła. Przesiąkały one krwią, z wyjątkiem kręgosłupa, widocznego w białym pasie biegnącym środkiem flagi. Językiem urzędowym jest język łotewski. Jednostką monetarną Łotwy jest łat. 1 łat = 100 santimów (LVL) Łotwę zamieszkuje osób. Łotwa to państwo o powierzchni km2 Państwo to należy do Unii Europejskiej od 1 maja 2004.

21 Malta Państwo wyspiarskie położone w Europie Południowej, na Morzu Śródziemnym, na południe od Sycylii. Stolicą Malty jest Valletta. Flagą Malty jest prostokąt podzielony na dwa pionowe pasy jednakowej szerokości, biały i czerwony (pas biały przy drzewcu); w górnym narożniku białego pasa, tuż przy drzewcu, flagę zdobi Krzyż Jerzego w czerwonym obramowaniu. Maltę zamieszkuje osoby. Jednostką monetarną Malty jest euro. Językami urzędowymi są: język maltański i język angielski. Malta to państwo o powierzchni 316 km2 Państwo to należy do Unii Europejskiej od 1 maja 2004.

22 Niemcy Stolicą Niemiec jest Berlin.
Językiem urzędowym jest język niemiecki. Niemcy zamieszkuje osób. Jednostką monetarną w Niemczech jest euro. Niemcy leżą między Morzem Północnym i Morzem Bałtyckim na północy, Alpami na południu, rzeką Ren na zachodzie i Odrą na wschodzie. Graniczą na północy z Danią, na wschodzie z Polską, na południowym wschodzie z Czechami, na południu z Austrią i Szwajcarią, a na zachodzie z Francją, Luksemburgiem, Belgią i Holandią. Państwo niemieckie jest federacją złożoną z 16 krajów związkowych. Flaga Niemiec jest prostokątem podzielonym na trzy poziome pasy jednakowej wielkości: czarny, czerwony i złoty, o proporcjach 3:5. Barwy określone zostały w konstytucji z dnia 23 maja 1949 roku, a proporcje uregulowane są przez rozporządzenie o niemieckich flagach z 7 lipca 1950. Niemcy to państwo o powierzchni km2 Niemcy są państwem należącym do Unii Europejskiej od 25 marca 1957.

23 Polska Od zachodu graniczy z Niemcami, od południa z Czechami i Słowacją, od wschodu z Ukrainą i Białorusią, od północnego wschodu z Litwą oraz od północy z rosyjską eksklawą o nazwie obwód kaliningradzki. Ponadto większość północnej granicy Polski wyznacza wybrzeże Morza Bałtyckiego. Polska wyłączna strefa ekonomiczna na Bałtyku graniczy ze strefami Danii i Szwecji. Stolicą Polski jest Warszawa. Jednostką monetarną jest Polski złoty. 1 złoty=100 groszy Językiem urzędowym jest język polski. Polskę zamieszkuje osób. Polska to państwo o powierzchni km2 Polska należy do państw Unii Europejskiej od 1 maja 2004.

24 Portugalia Państwo europejskie położone w zachodniej części Europy Południowej na południowym zachodzie Półwyspu Iberyjskiego. Jest najdalej wysuniętym na zachód państwem Europy, od północy i wschodu graniczy z Hiszpanią, a od zachodu i południa Portugalię oblewają wody Oceanu Atlantyckiego. Stolicą Portugalii jest Lizbona. Czerwień flagi symbolizuje krew i nawoływanie do zwycięstwa. Zieleń nie ma tradycji w portugalskiej symbolice, a jej znaczenie nie jest do końca jasne. Biel oznacza pokój i harmonię. W centrum flagi znajduje się herb. Jednostką monetarną Portugalii jest euro. Portugalię zamieszkuje osób. Językiem urzędowym Portugalii jest język portugalski. Portugalia to państwo o powierzchni km2 Państwo to należy do Unii Europejskiej od 1stycznia 1986.

25 Rumunia Kraj w południowo-wschodniej części Europy. Graniczy z Węgrami i Serbią na zachodzie, Bułgarią na południu wzdłuż Dunaju, oraz Ukrainą i Mołdawią na północy. Kraj ma także dostęp do Morza Czarnego. Stolicą oraz największym miastem Rumunii jest Bukareszt. Stolicą Rumunii jest Bukareszt. Flaga Rumunii jest prostokątem podzielonym na trzy pionowe pasy: niebieski, żółty i czerwony. Kolorystycznie jest identyczna, jak flaga Czadu, choć obydwie flagi nie są w żaden sposób ze sobą powiązane i mają różne pochodzenie. Jednostką monetarną Rumunii jest lej. 1 lej = 100 bani (RON). Językiem urzędowym Rumunii jest język rumuński. Państwo zamieszkuje osób. Rumunia to państwo o powierzchni km2 Państwo to należy do Unii Europejskiej od stycznia 2007.

26 Słowacja Państwo śródlądowe w Europie Środkowej. Graniczy z Austrią, Polską, Czechami, Ukrainą oraz Węgrami. Do 1993 wchodziła w skład Czechosłowacji. Od 1 stycznia 2009 – należy do strefy euro. Stolicą Słowacji jest Bratysława. Flaga Słowacji jest prostokątem podzielonym na trzy poziome pasy: biały, niebieski i czerwony. Z lewej strony flagi znajduje się herb Słowacji, co wyróżnia ją od identycznych w kolorach flag Słowenii i Rosji. Jednostką monetarną Słowacji jest euro. Językiem urzędowym na Słowacji jest język słowacki. Słowację zamieszkuje osób. Słowacja to państwo o powierzchni km2 Państwo to należy do Unii Europejskiej od 1 maja 2004.

27 Słowenia Państwo położone w Europie Środkowej, posiadające dostęp do Morza Adriatyckiego. Słowenia należy do NATO, jest też członkiem UE. Stolicą Słowenii jest Lublana. Flaga Słowenii posiada trzy horyzontalnie ułożone pasy w barwach pansłowiańskich: białym, niebieskim i czerwonym, i to w takim samym układzie jak flaga rosyjska i słowacka. Wyróżnia ją słoweński herb. Jednostką monetarną Słowenii jest euro. Państwo zamieszkuje osoby. Językiem urzędowym Słowenii jest język słoweński. Słowenia to państwo o powierzchni km2 Państwo należy do Unii Europejskiej od maja 2004.

28 Szwecja Państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią. Stolicą Szwecji jest Sztokholm. Flaga Szwecji jest niebieskim prostokątem z żółtym krzyżem. Jednostką monetarną Szwecji jest korona szwedzka. 1 korona szwedzka = 100 öre (SEK). Językiem urzędowym Szwecji jest język szwedzki. Szwecję zamieszkuje osób. Szwecja to państwo o powierzchni km2 Państwo to należy do Unii Europejskiej od 1 stycznia 1995.

29 Węgry Państwo w Europie Środkowej. Od 1999 roku należy do NATO, a od 2004 roku należy do Unii Europejskiej. Stolicą Węgier jest Budapeszt. Flaga Węgier – prostokąt podzielony na trzy poziome pasy: czerwony, biały, zielony, symbolizujące odpowiednio: siłę, wiarę, nadzieję. Węgry zamieszkuje osoby. Jednostką monetarną Węgier jest forint. Językiem urzędowym Węgier jest język węgierski. Węgry to państwo o powierzchni km2 Państwo to należy do Unii Europejskiej od 1 maja 2004.

30 Wielka Brytania W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania, Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Guernsey, Jersey i Wyspa Man, posiadają odrębny status dependencji Korony brytyjskiej i nie wchodzą w skład Zjednoczonego Królestwa. Stolicą Wielkiej Brytanii jest Londyn. Flaga jest niebieska z czerwonym Krzyżem św. Jerzego w białym obramowaniu, a w tle po przekątnych nakładające się na siebie krzyże: czerwony św. Patryka i biały św. Andrzeja. Językiem urzędowym jest język angielski. Jednostką monetarną Wielkiej Brytanii są funty szterlingi. Wielka Brytanię zamieszkuje osób. Wielka Brytania to państwo o powierzchni km2 Wielka Brytania należy do Unii Europejskiej od stycznia 1973.

31 Włochy Państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8. Stolicą Włoch jest Rzym. Trójkolorowe pasy flagi Włoch nawiązują do rewolucji francuskiej, podkreślając znaczenie trzeciego stanu w rządzeniu państwem. Taki sam zestaw kolorów mają flagi państwowe: Meksyku, Bułgarii, Węgier, Iranu. Językiem urzędowym Włoch jest język włoski. Jednostką monetarną Włoch jest euro. Włochy zamieszkuje osób. Włochy to państwo o powierzchni km2 Włochy należą do Unii Europejskiej od marca 1957.

32 Koniec Prezentacji Prezentację o Unii Europejskiej wykonała Magdalena Pakieła kl. VI.


Pobierz ppt "Państwa członkowskie Unii Europejskiej."

Podobne prezentacje


Reklamy Google