Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

TURYSTYKA KAJAKOWA przepisy i zasady bezpieczeństwa dla kajakarzy płynących granicznym odcinkiem rzeki Bug.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "TURYSTYKA KAJAKOWA przepisy i zasady bezpieczeństwa dla kajakarzy płynących granicznym odcinkiem rzeki Bug."— Zapis prezentacji:

1 TURYSTYKA KAJAKOWA przepisy i zasady bezpieczeństwa dla kajakarzy płynących granicznym odcinkiem rzeki Bug.

2 Kilka słów o rzece Głębokość rzeki Bug przy głównym nurcie na odcinku Włodawa- Kodeń w miesiącach wakacyjnych waha się od 0,5 do 2m – przeważnie jest to 1,4m Szerokość rzeki wynosi od kilkunastu do 30m Średnia prędkość nurtu rzeki to 4km/h Poruszamy się po terenie objętym programem NATURA 2000, miejscem występowania licznych rzadkich ptaków i roślin.

3 Przepisy dla uczestników
Kajakiem płyniemy po lewej stronie rzeki Bug, nie przekraczając głównego nurtu, który jest granicą państwa. (na jej graniczącym z Ukrainą i Białorusią odcinku). Pływamy tylko w dzień (0,5h po wschodzie i 0,5h przed zachodem słońca). Niezaplanowany postój zgłaszamy telefonicznie do najbliższej strażnicy SG. Nie kąpiemy się w rzece zarówno podczas spływania jak i w czasie postojów. W okolicy Terespola / Brześcia obowiązuje zakaz pływania rzeką Bug – kajaki trzeba przetransportować drogą lądową za Terespol.

4 Podstawy Organizator imprezy wyznacza komandora i inne osoby
funkcyjne odpowiedzialne za prawidłowy przebieg spływu. Latarnik (ostatnia osada) dysponuje apteczką pierwszej pomocy. Każdy uczestnik spływu bezwzględnie podporządkowuje się komandorowi spływu, który płynie jako pierwszy. Staramy się go nie wyprzedzać. Latarnik zamyka spływ – zawsze płynie jako ostatni. Podczas całego spływu wszyscy uczestnicy bezwzględnie muszą mieć założone kamizelki asekuracyjne. Nie hałasujemy i nie śmiecimy.

5 Zasady bezpieczeństwa
Uczestnik niedoświadczony w spływach rzecznych musi być w kajaku z doświadczonym kajakarzem. Osoba cięższa siedzi w kajaku z tyłu, niedoświadczona z przodu. Nigdy nie wsiadaj do kajaka po spożyciu alkoholu lub środków odurzających. One spowalniają Twoje reakcje i ograniczają rozsądek. Postępującą w ten sposób osobę komandor może wykluczyć z uczestnictwa w spływie. Omijaj z daleka powalone drzewa i konary, nie próbuj się przy nich zatrzymywać ani ich łapać – grozi to w 99% wywrotką. Przewiduj sytuacje niebezpieczne i obserwuj rzekę.

6 Porady spływy 1- dniowe Pamiętaj o odpowiednim ubraniu; zwłaszcza przy złej pogodzie i w zimnej wodzie właściwe ubranie może uratować życie. Ubranie nie może krępować ruchów i być zbyt ciężkie. Radzimy zabrać: czapkę, koszulkę, kurtkę przeciwdeszczową, tenisówki lub specjalne buty do sportów wodnych. Nie zapomnij o okularach i olejku do opalania. Czasami przydaje się też środek na komary. Zabezpiecz swoje rzeczy osobiste wkładając je do specjalnego worka wodoodpornego (w ostateczności wystarczy plastikowy worek na śmieci).

7 Porady spływy 1- dniowe Najlepszy zasięg GSM nad Bugiem (w Sławatyczach) mają sieci (w kolejności od najlepszego), PLUS, ORANGE, ERA. Nie pij wody z rzeki – zaopatrz się w odpowiednią ilość płynów przed spływem. Nie pływamy w czasie burzy oraz porywistych wiatrów (istnieje ryzyko nagłego, nieoczekiwanego przewrócenia kajaka). Sprawdź prognozę pogody – zobacz na jaką możesz liczyć podczas spływu.

8 Zasady bezpieczeństwa spływy wielodniowe
Informuj straż graniczną o swoich planach wielodniowych. Zaopatrz się w „żelazną” rezerwę jedzenia. Noclegi planuj w miejscach do tego najbardziej odpowiednich i zgłaszaj je Straży Granicznej (np. stanica w Kuzawce, pole namiotowe w Lisznej, domki campingowe w Kodniu). Nie używaj otwartego ognia w lesie oraz na terenie dużego zagrożenia pożarem.

9 Filary bezpieczeństwa osobistego
Rozsądek Zagrożenie jest nieodłącznie związane z uprawianiem kajakarstwa, ale trzeba postępować tak, aby w danych warunkach margines bezpieczeństwa był jak największy. Świadomość zagrożeń = wiedza + doświadczenie. Umiejętności: - manewrowanie kajakiem, - posługiwanie się sprzętem asekuracyjnym i ratunkowym. Sprzęt: - odpowiedni do warunków.

10 Filary bezpieczeństwa w grupie
wzajemna asekuracja właściwa organizacja płynięcia - przed wypłynięciem – odprawa - na wodzie grupa powinna stanowić całość - najsłabszy określa tempo płynięcia - osady słabsze powinny być asekurowane jednoosobowe kierownictwo komandora - w razie wypadku nie ma czasu na dyskusje szyk płynięcia - zawsze pływamy w szyku - w trudnych warunkach jest to szyk ścisły

11 Podsumowanie Wszelkie rady i zasady mają charakter orientacyjny.
Najważniejsze jest, by myśleć i przewidywać!

12 Do zobaczenia na spływie. Marek Pomietło www.kajaki.nadbugiem.pl
Koniec Do zobaczenia na spływie. Marek Pomietło


Pobierz ppt "TURYSTYKA KAJAKOWA przepisy i zasady bezpieczeństwa dla kajakarzy płynących granicznym odcinkiem rzeki Bug."

Podobne prezentacje


Reklamy Google