Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

DOROBEK ARTYSTYCZNY ROMANA POLAŃSKIEGO

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "DOROBEK ARTYSTYCZNY ROMANA POLAŃSKIEGO"— Zapis prezentacji:

1 DOROBEK ARTYSTYCZNY ROMANA POLAŃSKIEGO
Zapraszam do oglądania

2 FILMY PEŁNOMETRAŻOWE Nóż w wodzie (1962) Wstręt (1965) Matnia (1966) Nieustraszeni pogromcy wampirów (1967) Dziecko Rosemary (1968) Tragedia Makbeta (1971) Co? (1972) Chinatown (1974) Lokator (1976) Tess (1979) Piraci (1986) Frantic (1988) Gorzkie gody (1992) Śmierć i dziewczyna (1994) Dziewiąte wrota (1999) Pianista (2002) Oliver Twist (2005) Autor widmo (2010) Rzeź (2011)

3 Nóż w wodzie (1962) Nóż w wodzie – polski dramat psychologiczny wyprodukowany w 1961 roku, nominowany w 1963 do Oscara. Pierwszy pełnometrażowy film Romana Polańskiego. Film pojawił się na polskich ekranach w aurze skandalu, tak dalece odbiegał od kanonów polskiej kinematografii. Sukces odniesiony za granicą wynikał z atrakcyjności tematu, wpisanych w film uniwersalnych treści i mistrzowskiej reżyserii dramatu rozegranego między trzema osobami w posezonowym pejzażu mazurskich jezior Film ten zapoczątkował międzynarodową karierę Polańskiego.

4 Wstręt (1965) Carol Ledoux, młoda Belgijka pracująca jako manicurzystka w jednym z londyńskich gabinetów kosmetycznych mieszka ze swoją siostrą Heleną, która ma romans z Michaelem – żonatym mężczyzną. Zmienna w usposobieniu, niezwykle wrażliwa, wydaje się być sfrustrowana nieustannym przebywaniem w mieszkaniu kochanka siostry, Michaela i protestuje kapryśnie przeciwko obecności jego przyborów toaletowych. Zakochany w Carol młodzieniec Colin nie może zrozumieć, że po wyjeździe Heleny i Michaela na wakacje do Włoch, Carol zaczyna tracić równowagę duchową i cierpieć na halucynacje. Zostaje zwolniona z pracy i barykaduje się w mieszkaniu. Colin, zaniepokojony brakiem możliwości połączenia się z Carol przychodzi do jej mieszkania. Nie mogąc otworzyć drzwi, wyważa je. Przerażona Carol zabija go, ciało wrzuca do wanny i ponownie próbuje zabarykadować rozbite drzwi. Po obelżywym telefonie żony Michaela przecina kabel aparatu, zrywając ostatecznie więź ze światem zewnętrznym. Następnie pojawia się gospodarz w celu pobrania opłaty za komorne. Początkowo zaskoczony zastanym bałaganem, mylnie tłumacząc sobie stan Carol, zaleca się do niej i ginie pod ciosami brzytwy. Po powrocie z wakacji Helena i Michael znajdują Carol na podłodze pod łóżkiem w stanie absolutnej apatii.

5 Matnia (1966) Matnia – to film fabularny zrealizowany w 1966 roku. Jest gangsterską groteską, wyreżyserowaną przez Romana Polańskiego. To drugi po Wstręcie brytyjski film Polańskiego. Francuskie idiomatyczne wyrażenie "cul-de-sac" ("dno worka") odnosi się do sytuacji bez wyjścia. W wersji roboczej film nosił tytuł Czekając na Katelbacha (pod takim tytułem – Wenn Katelbach kommt – film był wyświetlany w Niemczech). "Katelbach", to postać której nazwisko wymieniane jest w filmie wielokrotnie, jednak nie pojawia się na ekranie. Jeden z przyjaciół Polańskiego, który wystąpił w jego filmie Gruby i chudy, to Andrzej Katelbach.

6 Nieustraszeni pogromcy wampirów (1967)
Do pogrążonej w śniegu wioski gdzieś w Europie Wschodniej przybywa profesor Abronsius, łowca wampirów, i jego asystent Alfred. Mieszkańcy wprawdzie milczą na temat krwiopijców, jednak Abronsius stwierdza ich obecność. Tymczasem Alfred zakochuje się w pięknej Sarze, która zostaje porwana. Trop prowadzi do zamczyska hrabiego von Krolocka.

7 Dziecko Rosemary (1968) Młode małżeństwo, Rosemary i Guy Woodhouse, wprowadza się do starej kamienicy na Manhattanie, Bramford, z którą wiąże się kilka makabrycznych historii. Po pewnym czasie Rosemary zachodzi w ciążę w okolicznościach, które mgliście pamięta - czuła się chora i śpiąca po kolacji oraz dziwnie smakującym deserze, będącym poczęstunkiem od sąsiadów - natrętnego małżeństwa Castevetów U ciężarnej pojawiają się niepokojące objawy - bóle, trupia bladość, chudnięcie i apetyt na krwiste mięso. Przyjaciel małżeństwa - Hutch - zauważa, że dzieje się coś złego i dziwnego, a gdy zaczyna szukać przyczyn, zaraz zapada w tajemniczą śpiączkę i umiera. Udaje mu się jednak zostawić Rosemary książkę o czarach i czarownicach oraz wskazówki do swoich ustaleń. Dzięki temu kobieta dochodzi do wniosku, że jej sąsiedzi to sataniści, którzy odprawiają nad nią swe zaklęcia używając ziół - uśpili w noc poczęcia zatrutym deserem, podarowali amulet z używanym w magicznych rytuałach tanisem, serwują codziennie koktajle na wzmocnienie ciężarnej.

8 Tragedia Makbeta (1971) XI wiek, Szkocja. Historia lorda, żądnego władzy Makbeta, który za namową swojej żony w podstępny sposób zabija króla Szkocji i przejmuje po nim tron – realizuje się w ten sposób przepowiednia wiedźm, które Makbet spotkał wracając z wojny. Nowo koronowany król i jego żona, zamiast cieszyć się władzą, nękani wyrzutami sumienia popadają stopniowo w obłęd.

9 Co? (1972) Do hotelu w nieznanym śródziemnomorskim włoskim kurorcie, uciekając przed gwałcicielami, trafia Nancy, młoda Amerykanka z pokolenia "dzieci kwiatów". Przygody Nancy w rozkosznym hotelu są analogiczne do przygód Alicji w Krainie Czarów Lewisa Carrolla, z tą różnicą, że mają podtekst erotyczny.

10 Chinatown (1974) Prywatny detektyw Jake Gittes zostaje wynajęty przez kobietę podającą się za panią Mulwray, by śledził jej męża. Gdy kompromitujące fotografie zrobione przez Gittes'a, wyjawiające rzekomy romans Mulwraya przenikają do prasy, pojawia się prawdziwa pani Mulwray grożąc mu procesem o zniesławienie. Wściekły Gittes postanawia się dowiedzieć kto go "wystawił", stopniowo odkrywając ciemne interesy wokół zaopatrzenia w wodę, urzędniczą korupcję oraz przynajmniej jedno morderstwo. Jego śledztwo komplikują złożone relacje uczuciowe, a im więcej się dowiaduje, tym bardziej mroczna i tajemnicza staje się sprawa, w wir której został wplątany.

11 Lokator (1976) Akcja filmu rozgrywa się w Paryżu. Głównym bohaterem jest Polak z francuskim obywatelstwem – Trelkovsky, który wprowadza się do nowego mieszkania. Poprzednia lokatorka popełniła samobójstwo. Przyjaźnie usposobiony Trelkovsky spotyka się z niechęcią nowych współlokatorów. Zawodzi się także na poznanej dziewczynie Stelli. Stopniowo popada w obłęd, identyfikując się z poprzednią lokatorką mieszkania.

12 Tess (1979) Historia ma miejsce w wiejskiej Dorset, Anglia, w epoce wiktoriańskiej. Jego imprezy są w ruchu niewinnie, kiedy duchowny, Parson Tringham ma rozmowy z prostego rolnika, John Durbeyfield. Tringham jest lokalnym historykiem, w trakcie swoich badań odkrył, że "Durbeyfields" to faktycznie pochodzi od d'Urberville, szlacheckiej rodziny, której pochodzenie rozciąga się na czas Wilhelma Zdobywcy. Nie ma sensu wiedzy, naprawdę, jak rodzina straciła ziemi i prestiż, gdy męskich potomków zmarł. Proboszcz tylko myśli Durbeyfield może jak poznać jego początek jako przekazywanie ciekawość historyczną. Niestety, Durbeyfield natychmiast staje się kojarzy na pomysł odzyskania utraconej szlachetności i użyciu go jakoś lepiej rodzinnej fortuny. W tym celu, wysyła swoją córkę Tess do poszukiwania zatrudnienia w rodzinie o nazwie d'Urberville życia w pobliskim dworku. Alec d'Urberville ma przyjemność spotkać się z piękną "kuzynkę", i stara się ją uwieść z truskawkami i różami. Ale Alec ma związku z Tess, on ma zdobyć jego sławni nazwę i herb kupując je. Alec zakochuje się w Tess, w końcu ją gwałci, a ona odchodzi, ciąży, w domu, dziecko rodzi się chore i umiera.

13 Piraci (1986) Film opowiada o przygodach angielskiego pirata Thomasa Bartholomewa Robertsa o przydomku "Red" i jego pomocnika, majtka Żaby (Francuza). Film zaczyna się dryfowaniem na tratwie na środku oceanu. Wkrótce napotykają oni hiszpański galeon, gdzie dosyć szybko trafiają do celi. Dowiadują się tam od również zamkniętego tam kucharza, murzyna Bumako, o tym, że galeon transportuje do Hiszpanii złoty tron Kapateka Anahuaka. Kapitan postanawia zdobyć tron. W tym czasie Żaba zakochuje się w płynącej również na galeonie pięknej Dolores, córce hiszpańskiego gubernatora, do której zaleca się również nowy kapitan statku, Don Alfonso (kpt. Linares umiera w czasie drogi). Wkrótce potem Kapitan Red wywołuje bunt wśród hiszpańskich marynarzy i przejmuje kontrolę nad statkiem, biorąc do niewoli kapitana okrętu i oficerów. Jednocześnie Żaba ratuje Dolores przed gwałtem z rąk marynarzy. Kpt. Red udaje się na niewielką wyspę, gdzie spotyka swoją dawną załogę. Podczas nocnej zabawy więźniowie uciekają, przejmując ponownie kontrolę nad statkiem.

14 Frantic (1988) Amerykanin, doktor Richard Walker, przybywa wraz z żoną do Paryża na konferencję medyczną. W pierwszych chwilach pobytu w hotelu jego żona nagle znika. Walker postawiony wobec zagadki, pozbawiony wsparcia policji, postanawia wszcząć dochodzenie na własną rękę. Przewodniczką po paryskim półświatku jest piękna kobieta Michelle, jak się okazuje, zakładniczka terrorystów, poszukujących przedmiotu znajdującego się w zamienionej na lotnisku, walizce pani Walker. Kolejne znajdywane przez Richarda wskazówki prowadzą ku miejscom, w których bywają tylko przestępcy. W jednym z takich miejsc zdesperowany mężczyzna spotyka Michelle, która, jak się wkrótce okazuje, nie pojawiła się na jego drodze przez przypadek.

15 Gorzkie gody (1992) Podczas rejsu statkiem do Stambułu, w drodze do Indii, brytyjskie bezdzietne małżeństwo z kilkuletnim stażem (Fiona i Nigel) poznaje inne, również bezdzietne małżeństwo, młodej Francuzki (Mimi) z niespełnionym pisarzem w średnim wieku, Amerykaninem Oscarem. Cierpiący na paraplegię Oscar opowiada Nigelowi każdego wieczoru historię swojej znajomości z Mimi, którą poznał przed laty w Paryżu. Konserwatywny Nigel z zażenowaniem, ale jednocześnie z coraz większym zainteresowaniem słucha opowieści o sadomasochistycznym związku ekscentrycznej pary, nie zdając sobie sprawy, że jest tylko pionkiem w grze, która nieuchronnie prowadzi do tragicznego finału.

16 Śmierć i dziewczyna (1994) Paulina Escobar jest żoną prominentnego prawnika w niezidentyfikowanym kraju Ameryki Południowej. Pewnego dnia mąż przyjeżdża do domu z sąsiadem. W kobiecie odżywają koszmary sprzed lat ponieważ w sąsiedzie, doktorze Miranda, rozpoznaje mężczyznę, który przed laty w czasie faszystowskiego reżimu, gwałcił ją i torturował. Paulina bierze odwet na swym domniemanym kacie. Ogłuszonego i związanego sadza na krześle w pokoju dziennym, organizując fikcyjny proces, którego uczestnikiem ma być zdezorientowany sytuacją mąż bohaterki. Cała akcja sztuki-filmu rozgrywa się w jednym pomieszczeniu.

17 Dziewiąte wrota (1999) Dean Corso, nowojorski bibliofil specjalizujący się w odnajdywaniu bezcennych starodruków, na zlecenie bogatego kolekcjonera Borisa Balkana ma odnaleźć dwa egzemplarze Księgi Dziewięciorga Wrót Do Królestwa Cieni. Ich autor został spalony na stosie za kontakty z samym Szatanem. Corso wyrusza w podróż, której przebiegu zupełnie się nie spodziewa. Na tropie ksiąg dociera aż do Hiszpanii. Od antykwariuszy, braci Ceniza, dowiaduje się, że niektóre z dziewięciu rycin w księdze sygnowane są LCF. Czyżby ich autorem był sam Lucyfer? Porównując posiadany egzemplarz z należącym do innego kolekcjonera, Victora Fargasa, Corso zauważa istotne różnice pomiędzy rycinami. Dookoła poszukiwacza zaczynają się dziać niepokojące rzeczy.

18 Pianista (2002) Film rozpoczyna się we wrześniu 1939 roku, gdy w Polskim Radiu 28-letni Szpilman gra pod bombami nokturn cis-moll Chopina. Po wkroczeniu do Warszawy Niemcy wprowadzają restrykcje wobec ludności żydowskiej. Szpilman z rodziną: rodzicami, dwiema siostrami i bratem, przeżywają pasmo upokorzeń. Pozbawieni środków do życia, wyprzedają cały swój majątek za grosze – obrazy, srebro, meble, a w końcu i największy skarb artysty: fortepian. Następuje kulminacja prześladowań: Żydzi zostają umieszczeni za murami getta. Nieludzkie okrucieństwo i niewyobrażalne cierpienia są tam codziennością. Szpilman zarabia na utrzymanie całej rodziny grając w kawiarni, gdzie spotykają się członkowie "elity" getta: spekulanci, prostytutki, sutenerzy. Niemcy zaczynają wywozić Żydów do "obozów pracy" i Szpilmanowie, jak tysiące innych, zostają zagnani do bydlęcych wagonów. Szpilmana w ostatniej chwili wyciąga z szeregu skazańców znajomy żydowski policjant, który rozpoznaje go i ratuje mu życie. Pianiście z pomocą żydowskiego ruchu oporu udaje się uciec z getta.

19 Oliver Twist (2005) Anglia, lata 30. XIX wieku. 10-letni Oliver Twist jest sierotą i wychowuje się w kolejnych przytułkach W każdej z tych placówek chłopiec głoduje i jest zmuszany do ciężkiej pracy. Pewnego dnia zostaje wykupiony z sierocińca i rozpoczyna pracę u przedsiębiorcy pogrzebowego, pana Sowerberry'ego. Jednak po bójce sprowokowanej przez młodego pomocnika Oliver ucieka i wyrusza do. Poznaje tam kilkunastoletniego chłopca – Artfula Dodgera, który trudni się drobnymi kradzieżami. Mieszka on razem z grupą kieszonkowców u chciwego starca Fagina, który współpracuje z bezwzględnym przestępcą Billem Sikesem. Oliver zamieszkuje z nimi. Już wydaje się, że również zostanie złodziejem, gdy niespodziewanie spotyka zamożnego pana Brownlowa, który postanawia wychować go jak syna. Tymczasem Fagin i Sikes boją się, że Oliver może zdradzić ich sekrety.

20 Autor widmo (2010) Tytułowy ghostwriter to brytyjski pisarz, anonimowo opracowujący na zlecenie autobiografie sławnych ludzi, który podejmuje się ukończenia wspomnień byłego premiera Wielkiej Brytanii, Adama Langa, gdy poprzedni współpracownik Langa, Michael McAra ginie w niewyjaśnionych okolicznościach. W środku zimy wyjeżdża z Londynu pracować nad materiałem w letniej rezydencji szefa wydawnictwa Rhinehart Publishing, położonej w fikcyjnej wsi Old Haven, na wyspie Martha’s Vineyard, przy wschodnim wybrzeżu USA, gdzie przebywa Lang. Gdy były minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii, Rychard Rycart, oskarża Langa o to, że zezwolił na nielegalne pojmanie terrorystów i przekazanie ich CIA na tortury, na wyspę docierają media i demonstranci. Podczas pracy autor-widmo napotyka kolejne ślady wskazujące, że jego poprzednik odkrył tajemniczy związek między Langiem a CIA.

21 Rzeź (2011) Roman Polański i Yasmina Reza zaczęli rozmawiać o adaptacji Boga mordu na kilka dni przed aresztowaniem reżysera we wrześniu 2009 roku. Potem francuska pisarka gościła w Gstaad, by pracować nad scenariuszem. Obraz w fazie produkcji otrzymał dotację w wysokości złotych z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i uzyskał wśród jego ekspertów status "wybitny". Zdjęcia były kręcone od lutego 2011 roku w Paryżu

22 DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ WYKONAŁ: MACIEJ NOSAL


Pobierz ppt "DOROBEK ARTYSTYCZNY ROMANA POLAŃSKIEGO"

Podobne prezentacje


Reklamy Google