Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

” W poszukiwaniu przyjaźni

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "” W poszukiwaniu przyjaźni"— Zapis prezentacji:

1 ” W poszukiwaniu przyjaźni
” W poszukiwaniu przyjaźni. Wartość w literaturze, filmie, życiu codziennym.” AUTORKI PROJEKTU: Paulina Główczak Weronika Jaroszewska Monika Jasińska Katarzyna Kochanowska Marta Woźniak

2 Co to jest przyjaźń ? Jest to duchowa i emocjonalna więź łącząca dwoje lub więcej ludzi, która opiera się „na wzajemnej życzliwości, szczerości, zaufaniu, możności liczenia na kogoś w każdej okoliczności”*, zrozumieniu oraz wspólnych doświadczeniach. W przyjaźni ważne jest obdarzenie kogoś sercem i otworzenie przed kimś duszy. Jeśli nie będziemy pielęgnować naszej przyjaźni to możemy liczyć się z jej stratą. * Słownik języka polskiego, red.M.Szymczak, PWN Warszawa 1992

3 Zjawisko zwane przyjaźnią prześledziliśmy na wybranych przykładach literatury pięknej, filmów oraz z życia codziennego.

4 POCZĄTKI PRZYJAŹNI „Przyjaciele nie należą do was. To wy należycie do przyjaciół”. Agata Christie

5 „Projekt C” Sophia Bennett
Główne bohaterki Nonie, Edie i Jenny poznają Crow, zaniedbaną dziewczynkę z Afryki, która ledwo czyta, ale za to wspaniale rysuje i szyje. Moda zbliża tak różne kulturowo dziewczyny. Nastolatki uczą Crow życia zwyczajnych nastolatków. Przyjaźń pozwoliła dziewczynie znaleźć swoje miejsce w społeczeństwie , poznać swoje możliwości, rozwiązać problemy i przekonać się o swojej wartości. Opiekunki rozwinęły swoją empatię, zrozumiały problemy dzieci emigrantów, nauczyły się tolerancji.

6 „Kamienie na szaniec” Aleksander Kamiński
W tej książce jest przedstawiona niezwykła więź, łącząca trzech dzielnych i walecznych chłopców: Alka, Zośkę i Rudego. Zawiązała się na szkolnych korytarzach liceum im. S. Batorego oraz w szeregach harcerskich, gdzie chłopcy pełnili funkcje harcmistrzów: organizowali zbiórki, biwaki, wycieczki. Kształtowali w sobie i w swoich podopiecznych wartości patriotyczne i społeczne.

7 ,,Mały Książę” Antoine de Saint-Exupery
Lis uczy Małego Księcia- głównego bohatera tej książki - co to jest przyjaźń i jak ma się z nią oswoić, gdyż „ oswajać (..) znaczy: <<tworzyć związki>>”*. Zbliżyła ich długa i szczera rozmowa oraz wspólna zabawa. * Antoine de Saint-Exupery, Mały Książę, Algo, Toruń 2005.

8 ,, 110 ulic” Małgorzata Gutowska-Adamczyk
Michał, wielkomiejski luzak-nastolatek, przeprowadza się na odległą prowincję. Jest pełen najgorszych przeczuć: w nowym miejscu czeka go tylko nuda i wyrwanie z grona przyjaciół. Spotyka jednak nowych znajomych, a z Mikołajem się zaprzyjaźnia. Chłopców zbliżyła wspólna pasja. Od tej pory wymieniali się doświadczeniem w jeździe na desce w osiedlowym skateparku.

9 ,, W pustyni i w puszczy” Henryk Sienkiewicz
W tej książce przyjaźń nawiązuje się między Stasiem Tarkowskim, a Kalim. Jest to przyjaźń między białym człowiekiem, a murzynem. Ci dwaj bohaterowie poznają się w trudnych okolicznościach. Staś ratuje życie Kalemu, a Kali staje się przewodnikiem dzieci po Afryce Centralnej w długotrwałym poszukiwaniu drogi do domu.

10 ” Ten Obcy ” Irena Jurgielewiczowa
W tej książce przyjaźń przejawia się poprzez: pomoc, przywiązanie, opiekę. Jej cechami są radość, szczerość, poświęcenie i zaufanie. Bohater książki, Zenek, uciekł z domu w poszukiwaniu wujka. Czworo przyjaciół znajduje go rannego i głodnego na wyspie. Nastolatki postanawiają sobie nawzajem zaufać i pomóc. Tak rodzi się głęboka i długotrwała przyjaźń.

11 ,,W pustyni i w puszczy” reż. Gavin Hood
Niezwykłym przykładem zawarcia nietypowej przyjaźni jest więź łącząca Nel i słonia Kinga. Ta przyjaźń powstała dzięki trosce Nel o słonia zamkniętego w skalnej pułapce. Mała Nel każdego dnia karmiła go, a dzikie zwierzę odwdzięczyło się zaufaniem wobec człowieka.

12 W życiu codziennym… …częstym przykładem rozpoczęcia przyjaźni jest wspólne spędzanie czasu w szkole lub w pracy. Doskonałą okazją poznania nowych ludzi i nawiązania przyjaźni są wyjazdy wakacyjne. Wspólne imprezy , zabawy na świeżym powietrzu, realizacja pasji rodzi przyjaźnie, które czasami są kontynuowane po powrotach do domu. Sprzyja temu komunikacja wirtualna.

13 TRWANIE PRZYJAŹNI Dar przyjaźni nigdy nie jest ciężarem – płynie on strumieniem sympatii z serca do serca. Phil Bosmans

14 „Gabriel i Fantazja” Sylwia Waszewska
Książka opowiada o przyjaźni chłopaka uzależnionego od heroiny i dziewczyny z dobrego domu, która ma uporządkowane życie i narzeczonego. Dziewczyna z pełnym poświęceniem pomaga koledze odzwyczaić się od środków uzależniających . Ich przyjaźń przerodziła się w wielką miłość .

15 ,,W pustyni i w puszczy” Henryk Sienkiewicz
Powieść ukazuje piękną dziecięcą przyjaźń pomiędzy głównymi bohaterami Stasiem Tarkowskim i Nel Rawlison. Cementują ją wspólne radosne zabawy, a zwłaszcza niebezpieczne przygody. Staś jest skłonny poświęcić swoje zdrowie i życie dla ratowania Nel, a dziewczynka podtrzymuje go na duchu w trudnych chwilach.

16 ,,Kamienie na szaniec” Aleksander Kamiński
Wspomniani już wcześniej Alek, Zośka i Rudy są bardzo zgrani, ufają sobie bezgranicznie, a jeden za drugiego oddaje życie. W czasie wojny bohaterowie aktywnie angażują się w działalność konspiracyjną. Są torturowani przez Niemców, ale swych przyjaciół nigdy nie zdradzają. Za wszelką cenę odbijają z rąk oprawców swojego przyjaciela Rudego, chcąc przerwać jego męki.

17 ,,Igrzyska śmierci” reż.Gary Ross
Przyjaźń trwa między Katniss a Galem. Bohaterowie przeżywają wiele przygód takich jak: zakazane przez władzę wspólne polowania, wyprawy na targ po żywność i ratowane siebie nawzajem w niebezpiecznych chwilach.

18 ,,Miś Uszatek” reż. Janusz Galewicz
Miś Uszatek jest bohaterem popularnym głównie wśród dzieci w wieku przedszkolnym . Podczas wieczornych opowieści miś zwraca się do dziecięcej widowni jak do przyjaciół z przedszkola. Przedstawia codzienność w takim świetle, że wydaje się ona pełna niezwykłych przygód i wrażeń. Zwłaszcza, gdy przeżywa je z gronem przyjaciół. W ten sposób od najmłodszych lat dzieci uczone są reguł przyjaźni.

19 „Madagaskar 2” reż. Eric Darnell i Tim McGrath
W tym animowanym filmie występuje niezwykła przyjaźń pomiędzy zwierzętami z zoo w Nowym Yorku. Zwierzęta są gotowe dla siebie zrobić wszystko. Chcąc odesłać przyjaciół z Madagaskaru do rodzinnego zoo podejmują się remontu samolotu. Pomimo, że nie udało się dolecieć do wyznaczonego celu, to przygoda skończyła się nadzwyczaj szczęśliwie, ponieważ lew Alex odnalazł swoich rodziców. Bo przecież w przyjaźni bardziej liczą się chęci niż skutek przedsięwzięć. A kłótnie w chwilach niebezpieczeństw idą w zapomnienie.

20 ,,Na wysokiej fali ” reż. Marcus Cole
Serial przedstawia losy siedmiu młodych surferów, którzy przez cały rok razem trenują i chodzą do szkoły. Uczestnicy przyjaźnią się ze sobą, zmagając z trudnościami , które stawia przed nimi ocean .

21 ,,Trzynastka ” reż. Catherine Hardwicke
Film przedstawia toksyczną przyjaźń. Bohaterka zaprzyjaźnia się z najpopularniejszą dziewczyną w szkole, ale szaloną imprezowiczką, która zażywa narkotyki i pije alkohol. Pod jej wpływem dziewczyna też zaczęła komplikować swoje życie poprzez kradzieże w centrach handlowych.

22 O swojej przyjaźni tak mówią polskie aktorki Roma Gąsiorowska i Katarzyna Bujakiewicz.
„Nasza znajomość rozpoczęła się kilkanaście lat temu. Dziś nadal nie mogę powiedzieć, że znam Cię na wylot. Na początku było całkiem zabawnie. Tak błogo i łatwo. Wtedy nasza przyjaźń opierała się wyłącznie na zabawie, pamiętasz? Jednak z każdym dniem poznawałam Cię coraz lepiej.”

23 Jan Paweł II i jego przyjaciel
Jerzy Kluger przyjaźnił się z Karolem Wojtyłą od czasów szkolnych w Wadowicach. Zajmował niezwykle ważne miejsce w życiu Karola Wojtyły. Ich przyjaźń i ponowne spotkanie po 20 latach były prawdziwą kuźnią dialogu katolicko-żydowskiego. Gdy Kluger zwrócił się do ówczesnego arcybiskupa "Ekscelencjo", usłyszał: "Mów do mnie Lolek, jak zawsze". Rozmawiali do późna przy kolacjach, wspominali lata szkolne.

24 Zbigniew Bartman i Michał Kubiak
Obaj grają razem w siatkówkę od dziecka. Podczas wspólnej gry obdarzyli się nie tylko zaufaniem, ale też przyjaźnią. Zawodników łączy nie tylko sport. Wspólnie spędzają wiele wolnego czasu m. in. nurkując.

25 Przypadki z życia wzięte
Podczas wywiadu w szkole na temat przyjaźni usłyszałyśmy taką historię . „Poznałam w tym roku szkolnym bardzo fajną dziewczynę. Od połowy października jesteśmy nierozłączne. Wkrótce zostałyśmy przyjaciółkami. Wiadomo, czasem się gniewamy na siebie za coś głupiego, ale wiemy wtedy co oznacza słowo ”przepraszam” i obiecujemy, że to się więcej nigdy nie powtórzy. Jesteśmy jak takie „ papużki – nierozłączki . Zawsze rozmawiamy o swoich problemach i dotrzymujemy tajemnic , które sobie powierzyłyśmy . Uświadomiłyśmy sobie , że przyjaźń upodobniła nas , bo stałyśmy się obie zakręcone i zwariowane.”

26 Przyjaźń w grupie Grupę przyjaciół możemy spotkać w różnych miejscach np.: w szkole tańca , klubach sportowych , czy w klubach kultury. Organizowane są wtedy wspólne zajęcia i wyjazdy ,podczas których można się lepiej poznać .

27 Czy przyjaźń przetrwa kryzys ?
Tylko pod jednym warunkiem – jeżeli obu osobom na niej zależy. Bardziej niż na własnej satysfakcji, udowadnianiu tego, kto ma rację, a kto jest bardziej skrzywdzony. Duma do kieszeni, ręka na zgodę i niemiłe wydarzenie idzie w niepamięć. Ale to niech będzie też nauczką dla obydwóch osób.

28 Zakończenie przyjaźni
Kiedy żegnasz przyjaciela, nie smuć się, ponieważ jego nieobecność pozwoli ci dostrzec to, co najbardziej w nim kochasz. Dżubran Chalil Dżubran

29 ,,W pustyni i w puszczy” Henryk Sienkiewicz
Przyjaźń Kalego i Stasia kończy się, gdy drogi życiowe obydwu się rozchodzą. Kali zostaje w swojej rodzinnej wiosce, do której udało mu się w końcu powrócić. Staś również po długiej tułaczce po Afryce spotyka ojca. Przyjaciele nigdy więcej już się nie spotykają , chociaż ciepłe uczucia żywią do siebie nadal.

30 ,,Igrzyska śmierci” Suzanne Collins
Przyjaźń trwa aż do śmierci. Katniss opiekuje się małą Rue przez cały czas okrutnych Głodowych Igrzysk W chwili śmierci śpiewa jej kołysankę, a potem urządza jej pogrzeb, pokrywając jej grób kwiatami.

31 „Con amore” reż. Jan Batory
Przyjaźń pomiędzy Andrzejem i Grzegorzem zostaje wystawiona na próbę, gdy trzeba się opiekować chorą na raka mózgu Ewą. Grzegorz przygotowuje się do konkursu fortepianowego i nie chce zajmować się chorą narzeczoną. Do konfliktu dochodzi na tle wyznawanych norm moralnych. Okazało się, że na Grzegorzu nie można polegać w trudnych chwilach.

32 W życiu codziennym… Koniec przyjaźni najczęściej następuje gdy pojawia się osoba trzecia, która dąży do skłócenia przyjaciół. Powodem zerwania przyjaźni często jest również niezdrowa rywalizacja i zazdrość.

33 Przyczyny sporów między przyjaciółmi
Wygląd Rywalizacja o chłopaka Zdrada tajemnic Fascynacja kimś innym Ignorowanie rad przyjaciela

34 KODEKS PRZYJAŹNI 1. Bądź uczciwy! 2. Nie obgaduj! 3. Bądź wierny!
4. Daj swobodę! 5. Wybaczaj! 6. Nie zazdrość!

35 Kodeks przyjaźni powstał w oparciu o przeprowadzone wywiady wśród różnych grup wiekowych respondentów: dzieci , młodzieży i dorosłych . Zaskoczył nas fakt , że niezależnie od wieku pytanych odpowiedzi były bardzo zbliżone . Przyjaźń jest bardzo ważna dla każdego człowieka . Nie jest też prostym zjawiskiem do opisania . Jest szeroko wykorzystywanym tematem w filmie , teatrze i literaturze pięknej , wszelkich animacjach .

36 Bibliografia: Literatura popularno-naukowa:
Słownik języka polskiego, , red. M. Szymczak, PWN Warszawa 1992 Literatura piękna: Sophia Bennett, Projekt C, wyd. Egmont Polska Aleksander Kamiński, Kamienie na szaniec, wyd. Polskie Państwo Podziemne Warszawa Antoine de Saint-Exupery, Mały Książę, wyd. Spółdzielnia Wydawnicza ,,Płomienie„ Warszawa Małgorzata Gutowska-Adamczyk, 110 ulic, wyd. Nasza Księgarnia Warszawa Henryk Sienkiewicz, W pustyni i w puszczy, wyd. PIW Warszawa Irena Jurgielewiczowa, Ten obcy wyd. Nasza Księgarnia Warszawa Sylwia Waszewska , Gabriel i Fantazja, wyd. Poligraf Film: W pustyni i w puszczy, reż. Gavin Hood Igrzyska śmierci, reż. Gary Ross Miś Uszatek, reż. Janusz Galewicz Madagaskar 2, reż. Eric Darnell i Tim McGrath Na wysokiej fali, reż. Marcus Cole Trzynastka, reż. Catherine Hardwicke Con amore, reż. Jan Batory Internet: Wikipedia


Pobierz ppt "” W poszukiwaniu przyjaźni"

Podobne prezentacje


Reklamy Google