Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

TECHNIKA CYFROWA Transkodery.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "TECHNIKA CYFROWA Transkodery."— Zapis prezentacji:

1 TECHNIKA CYFROWA Transkodery

2 TECHNIKA CYFROWA Transkodery to układy kombinacyjne, zamieniające dane cyfrowe, zapisane w kodzie innym niż kod pierścieniowy „jeden z N”, na dane w innym kodzie, także różnym od kodu pierścieniowego.

3 TECHNIKA CYFROWA W rodzinie układów TTL i TTL LS zamieniają 4-bitowe słowo wejściowe w naturalnym kodzie dwójkowo - dziesiętnym BCD na kod, umożliwiający sterowanie siedmiosegmentowego wskaźnika cyfrowego.

4 TECHNIKA CYFROWA Wskaźnik wyświetla znaki cyfr od 0 do 9 w wyniku zaświecania odpowiednich segmentów a..g, utworzonych z diod świecących. Wskaźnik ma wyprowadzone końcówki a..g, dołączone do jednej elektrody diody świecącej każdego segmentu oraz końcówkę w, dołączoną do drugiej elektrody. We wskaźniku ze wspólną anodą elektrodę w dołącza się do napięcia zasilającego +Ec (najczęściej +5V). We wskaźniku ze wspólną katodą elektrodę w dołącza się do masy.

5 TECHNIKA CYFROWA Układ scalony UCY 7447 jest transkoderem kodu BCD na kod cyfrowego wskaźnika siedmiosegmentowego. Transkoder ma wyjścia z otwartym obwodem kolektora, co zapewnia możliwość bezpośredniego sterowania segmentami półprzewodnikowych wskaźników ze wspólną anodą. Układ ten ma cztery wejścia informacyjne: A, B, C, D i trzy wejścia funkcyjne.

6 TECHNIKA CYFROWA

7 TECHNIKA CYFROWA Przykład zastosowania trankskodera 7447 do wyświetlenia ilości wcześniej zliczonych impulsów.

8 TECHNIKA CYFROWA Inną grupą są trankodery, które są połączone w jednym układzie scalonym z licznikami i driver’ami. Do takiej grupy należy transkoder SN74143.

9 TECHNIKA CYFROWA Rysunek przedstawia trankoder z serii SN74143, który ma wbudowany licznik i driver w jednym układzie scalonym. Zaletą takich trankoderów jest to, że w porównaniu do trankodera serii SN7447, wyświetla prawidłowo cyfry 6 i 9.

10 Bibliografia : TECHNIKA CYFROWA
Jan Piękoś, Janusz Turczyński - Układy scalone TTL w systemach cyfrowych. iipib.mchtr.pw.edu.pl/index.php?download=Dekodery.pdf

11 Krzysztof Żelich III rok ETI Instytut Techniki UP Kraków 2011
TECHNIKA CYFROWA Krzysztof Żelich III rok ETI Instytut Techniki UP Kraków 2011


Pobierz ppt "TECHNIKA CYFROWA Transkodery."

Podobne prezentacje


Reklamy Google