Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

TECHNIKA CYFROWA Transkodery. TECHNIKA CYFROWA Transkodery to układy kombinacyjne, zamieniające dane cyfrowe, zapisane w kodzie innym niż kod pierścieniowy.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "TECHNIKA CYFROWA Transkodery. TECHNIKA CYFROWA Transkodery to układy kombinacyjne, zamieniające dane cyfrowe, zapisane w kodzie innym niż kod pierścieniowy."— Zapis prezentacji:

1 TECHNIKA CYFROWA Transkodery

2 TECHNIKA CYFROWA Transkodery to układy kombinacyjne, zamieniające dane cyfrowe, zapisane w kodzie innym niż kod pierścieniowy jeden z N, na dane w innym kodzie, także różnym od kodu pierścieniowego.

3 TECHNIKA CYFROWA W rodzinie układów TTL i TTL LS zamieniają 4-bitowe słowo wejściowe w naturalnym kodzie dwójkowo - dziesiętnym BCD na kod, umożliwiający sterowanie siedmiosegmentowego wskaźnika cyfrowego.

4 TECHNIKA CYFROWA Wskaźnik wyświetla znaki cyfr od 0 do 9 w wyniku zaświecania odpowiednich segmentów a..g, utworzonych z diod świecących. Wskaźnik ma wyprowadzone końcówki a..g, dołączone do jednej elektrody diody świecącej każdego segmentu oraz końcówkę w, dołączoną do drugiej elektrody. We wskaźniku ze wspólną anodą elektrodę w dołącza się do napięcia zasilającego +Ec (najczęściej +5V). We wskaźniku ze wspólną katodą elektrodę w dołącza się do masy.

5 TECHNIKA CYFROWA Układ scalony UCY 7447 jest transkoderem kodu BCD na kod cyfrowego wskaźnika siedmiosegmentowego. Transkoder ma wyjścia z otwartym obwodem kolektora, co zapewnia możliwość bezpośredniego sterowania segmentami półprzewodnikowych wskaźników ze wspólną anodą. Układ ten ma cztery wejścia informacyjne: A, B, C, D i trzy wejścia funkcyjne.

6 TECHNIKA CYFROWA

7 Przykład zastosowania trankskodera 7447 do wyświetlenia ilości wcześniej zliczonych impulsów.

8 TECHNIKA CYFROWA Inną grupą są trankodery, które są połączone w jednym układzie scalonym z licznikami i driverami. Do takiej grupy należy transkoder SN74143.

9 TECHNIKA CYFROWA Rysunek przedstawia trankoder z serii SN74143, który ma wbudowany licznik i driver w jednym układzie scalonym. Zaletą takich trankoderów jest to, że w porównaniu do trankodera serii SN7447, wyświetla prawidłowo cyfry 6 i 9.

10 TECHNIKA CYFROWA Bibliografia : 1)Jan Piękoś, Janusz Turczyński - Układy scalone TTL w systemach cyfrowych. 2)http://www.ftj.agh.edu.pl/koidc/materials/laboratoria/podst awy/C3-Liczniki.pdf 3)iipib.mchtr.pw.edu.pl/index.php?download=Dekodery.pdf 4)http://www.digchip.com/datasheets/parts/datasheet/477/S N74143-pdf.php

11 TECHNIKA CYFROWA Krzysztof Żelich III rok ETI Instytut Techniki UP Kraków 2011


Pobierz ppt "TECHNIKA CYFROWA Transkodery. TECHNIKA CYFROWA Transkodery to układy kombinacyjne, zamieniające dane cyfrowe, zapisane w kodzie innym niż kod pierścieniowy."

Podobne prezentacje


Reklamy Google